Елин Пелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Elin Pelin monument.jpg
Роден 18 јули 1877
Бајлово, Отоманска Империја (денес Бугарија)
Починал 3 декември 1949
Софија, Бугарија


Димитар Иванов Стојанов (бугарски: Димитър Иванов Стоянов) алијас Елин Пелин (1877 - 3 декември 1949), прв оригинален писател за деца од Бугарија, еден од најдобрите сликари на бугарското село.

Најпознати дела му се „Раскази“, „Пижо и Пендо“, „Земја“, „Јас и Ти, Тој“, „Дедовата ракавица“, “ Сказни и раскази“ и „Јан Бибијан на месечината“.