Меѓународен аеродром Ниуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен аеродром Ниуе

Niue International Airport
NiueInternationalAirport.jpg
Влезот на аеродромот
IATA: IUEICAO: NIUE
Меѓун. аер. Ниуе is located in Ниуе
Меѓун.
аер.
Ниуе
Местоположба на аеродромот
Преглед
Тип Јавен
Место Ниуе
Надм. вис. 209 ft / 64 m
Координати 19°04′48″S 169°55′32″W / 19.08000° ЈГШ; 169.92556° ЗГД / -19.08000; -169.92556Координати: 19°04′48″S 169°55′32″W / 19.08000° ЈГШ; 169.92556° ЗГД / -19.08000; -169.92556
Писти
Насоченост Должина Површина
ft m
10/28 7,660 2,335 асфалт

Меѓународниот аеродром Ниуе (англ. Niue International Airport) (IATA: IUEICAO: NIUE), познат и како Меѓународен аеродром Ханан (Hanan International Airport) е маѓународен аеродром што ја опслужува малата островска земја Ниуе. Аеродромот се наоѓа во главниот град Алофи и засега до него лета само превозникот Air New Zealand од/до Окленд, Нов Зеланд секоја сабота.

Авиокомпании[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Air New ZealandОкленд

Поврзано[уреди | уреди извор]