Футунски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Футунски јазик
Faka futuna
Застапен во Футуна и Нова Каледонија
Говорници 6,600  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 fud

Футунскиот, или футунански, е полинезиски јазик кој се зборува на островот Футуна во Валис и Футуна. Поимот „источнофутунски јазик“ се користи за да се разграничи од сродниот футунско-анивански јазик или западнофутунски. Според Ethnologue, јазикот го зборуваат околу 3.600 луѓе во Футуна и уште околу 3.000 жители во Нова Каледонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]