Сент Џорџес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сент Џорџ (Гренада))
Прејди на: содржини, барај
Сент Џорџ
St. George's
Сент Џорџес
Сент Џорџес
Сент Џорес во рамките на Гренада
Сент Џорес во рамките на Гренада
Држава Гренада
Општина Сент Џорџес
Население (1999)
 • Вкупно 7.500

Сент Џорџес или Сент Џорџс (англ. St. George's = „Св. Ѓорѓија“) со население од 7.500 жители е главен град на Гренада, во Западните Инди. Градот е опкружен со падина на стар вулкански кратер од едната страна и со пристаниште од другата. Градот е популарна туристичка дестинација на Карибите која привлекува илјадници туристи, бродови, па дури и познати личности. Градот се развил значајно во последниве години.

Наводи[уреди | уреди извор]