Федерална Република на Средна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Федерална Република Средна Америка
República Federal de Centroamérica
Федерација

1823 – 1838
Знаме Грб
Химна
La Granadera (Гранадера)
Местоположба на Средна Америка
Главен град Гватемала (1821–1834)
Сан Салвадор (1834–1838)
Јазици шпански
Уредување република
Историја
 -  Независност од Првата мексиканска империја 1 јули 1823
 -  Замрела 31 мај 1838
Валута реал
Минати
Следни
Прва мексиканска империја
Костарика
Ел Салвадор
Гватемала
Хондурас
Никарагва
Лос Алтос
Мискитов Брег
Денес во  Костарика
 Ел Салвадор
 Гватемала
 Хондурас
 Мексико
 Никарагва

Федерална Република Средна Америка (шпански: República Federal de Centroamérica / Centro América), позната и како Обединето Покраини на Средна Америка (Provincias Unidas del Centro de América) во почетокот на нејзиното опстојување, — поранешна независна држава во Средна Америка. Републиката ги заземала териториите на поранешната Генералната капетанија Гватемала на Нова Шпанија. Државата постоела од септември 1821 до 1841 година.

Знамето на државата било претставено од Луи-Мишел Ори, и истото било инспирирано од знамето на Аргентина. Државата ги опфаќала териториите на денешните Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва и Костарика. Во тогашно време, Панама била дел од Голема Колумбија, а Белиз била британска колонија. Во 1830-те години на федерацијата се приклучила шестата држава - Лос Алтос, со главен град Кецалтенанго. Денес териториите на државата Лос Алтос се во западна Гватемала и источните делови на мексиканската држава Чијапас. По распадот, Лос Алтос била поделена меѓу Гватемала и Мексико.

Членство[уреди | уреди извор]

Државата била составена од:

Членови во 1839
Гватемала Ел Салвадор Хондурас Никарагва Костарика Лос Алтос

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 14°37′N 90°31′W / 14.617° СГШ; 90.517° ЗГД / 14.617; -90.517