Сидни Шелдон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сидни Шелдон (англиски: Sidney Sheldon) (11 февруари 1917 - 30 јануари 2007) e наградуван американски сценарист и режисер, но најпознат станува со неговите романи. Како сценарист се има здобиено со награди меѓу кои и неколку Оскари. Како и да е, најпознат е по неговите романи Господар на играта (1982), Бес на ангелите (1980), Крвна врска (1977), Странец во Огледало (1976) итн.

Дела[уреди | уреди извор]