Драгиша Цветковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драгиша Цветковиќ и Јоаким фон Рибентроп

Драгиша Цветковиќ (српски: Драгиша Цветковић) (15 јануари 1893 Ниш - 18 февруари 1969) — југословенски политичар, новинар, претседател на влада и во повеќе наврати градоначалник на Ниш

Цветковиќ бил премиер на Кралството Југославија од 1939 до 1941. Ја развил федерализацијата на Југославија со создавањето на Хрватската бановина по спогодба со хрватскиот лидер Владко Мачек.

Политички функции
Претходник
Милан Стојадиновиќ
Премиер на Југославија
1939-1941
Наследник
Душан Симовиќ