Стојан Протиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стојан Протиќ
1 Премиер на Југославија
На должноста
19 февруари 1920 – 16 мај 1920
Монарх Петар I
Претходник Љубомир Давидовиќ
Наследник Миленко Весниќ
На должноста
22 декември 1918 – 16 август 1919
Монарх Петар I
Претходник Никола Пашиќ
Наследник Љубомир Давидовиќ
Лични податоци
Роден(а) 28 јануари 1857(1857-01-28)
Крушевац, Кнежевство Србија
Починал(а) 28 октомври 1923(1923-10-28) (возр. 66)
Белград, Кралство СХС
Партија Народна радикална партија

Стојан М. Протиќ (Крушевац, 16/28 јануари 1857Белград, 28 октомври 1923) бил српски политичар, државник и публицист, едан од основачите на Народната радикална партија во Србија. Повеќе пати бил министер за финансии. После Првата светска војна ја образувал првата влада на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците и бил прв нејзин премиер.

Биографија[уреди | уреди извор]

О Македонији и Македонцима, 1888

За местото лидер на Радикалната партија се судрил со Пашиќ, но изгубил и водач на партијата станал Пашиќ. Нешто повеќе од година дена бил управник на Народната библиотека на Србија (1900—1901). Го издавал и го уредувал списанието „Дело“ и весникот „Одјек“ и го напишал одговорот на австроунгарскиот ултиматум на Србији во 1914 година.

Стојан Протиќ ги напишал следниве дела: „О Македонији и Македонцима“ (1888), „Албански проблем и Србија и Аустроугарска“, „Срби и Бугари у Балканском рату“, „Тајна конвенција између Србије и Аустроугарске“...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]