Дик Чејни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Официјален портрет на Дик Чејни, 2005 г.

Ричард Брус „Дик“ Чејни (англиски: Richard Bruce "Dick" Cheney) е 46-ти потпретседател на САД, во време на Џорџ В. Буш од 2001 до 2009. Роден е на 30 јануари1941. Член е на Републиканската партија.

Младост и семејство[уреди | уреди извор]

Чејни е роден во Линколн во државата Небраска. Родители му се Ричард и Мерџори Чејни. Пораснал во Каспер во Вајоминг каде ја запозна својата сегашна сопруга Лин Винцент. Чејни се издоил како ученик и како спортист во средното училиште. Тој бил избран и за претседник на постарата класа во своето средно училиште, го претставал училиштето на државните собири и бил член на рагби тимот.