Ристе Наумов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристе Наумов
Лични податоци
Полно име Ристе Наумов
Роден на 14 април 1981.(1981-04-14)(42 г.)
Роден во Штип, СФРЈ
Висина 1.83
Позиција напад
Младинска кариера
ФК Брегалница Штип
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 ФК Брегалница Штип
2000–2003 ФК Цементарница 76 (19)
2003–2006 ФК Вардар 79 (41)
2006–2008 ФК Омонија 6 (1)
2008 ФК Етникос Ахнас 18 (12)
2008–2009 ФК Викторија Жижков 22 (10)
2009–2011 ФК Славија Прага 14 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 февруари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 ноември 2010

Ристе Наумов (роден на 14 април 1981, во Штип) — македонски фудбалер, кој игра во нападот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ристе Наумов својата кариера ја започна во штипскиот ФК Брегалница. На млади години доаѓа во ФК Цементарница 55, а потоа оди во најтрофејниот македонски фудбалски клуб, Вардар. Во сезоната 2006/07 преминува во кипарскиот клуб АЦ Омонија Никозија, но во клбот не добива голема шанса да заигра, па затоа заминува од него. Сега е член на Славија Прага, од Чешка.