Јордан Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Георгиевски
Лични податоци
Роден во    Скопје
Висина 187
Положба Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Македонија ФК Македонија Ѓ.П.
Број 10
Младинска кариера

Македонија ФК Македонија Ѓ.П.
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1999
1999-2001
2001-2004
2005-2006
2006-2008
2008-2009
2009-2010
2011-2012
2012-2013
2013-
Македонија ФК Македонија Ѓ.П.
Македонија ФК Караорман
Македонија ФК Работнички
Македонија ФК Вардар
Македонија ФК Работнички
Македонија ФК Металург
Македонија ФК Тетекс
Македонија ФК Македонија Ѓ.П.
Македонија ФК Тетекс
Македонија ФК Македонија Ѓ.П.
0  5 0(0)
051 0(0)
0  3 0(0)
061 0(0)
018 0(0)
020 0(0)
0  2 0(0)
   
Репрезентација
2002– Македонија Македонија

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига г.)
* Настапи (Голови)

Јодран Георгиевски (Скопје, 29 јануари 1981) — македонски фудбалски голман.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата кариера Јордан Георгиевски ја почнува во ФК Македонија Ѓ.П.. Додека настапува во младинските категории во клубот, обично игра на позиција лево крило, а дури подоцна како младинец станува голман. Во сезона 2001/02 преминува во Работнички, а во пролетниот дел е отстапен на двојна лиценца во Караорман од Струга. Со Караорман ќе постигне одлични резултати, кој како второлигашки клуб стигнува до 1/2 финалето на Купот на Македонија.

Јордан Георгиевски ќе остане запаметен и по тоа дека тој е првиот Македонски спортист кој беше суспендиран бидејќи во неговата крв беа најдени недозволени супстанци.