Фриц Валтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фриц Валтер
Fritz Walter cropped 2.JPG
Валтер ви дресот на Кајзерслаутерн во 1956.
Лични податоци
Полно име Фридрих Валтер
Положба среден ред


* Настапи (Голови)

Фридрих „Фриц“ Валтер (германски: Friedrich "Fritz" Walter, 31 октомври 1920, Кајзерслаутерн - 17 јуни 2002, Енкенбах-Алсенборн) — поранешен германски фудбалер . Тој играл во офанзива и полу шпиц позиција, и со германската репрезентација, тој го освоил Светското првенство во 1954 година како нејзин капитен .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фриц Валтер ја поминал младинската школа Кајзерслаутерн и дебитирал за првиот тим во 1938 година со само17 години. Неговите браќа Отар и Лудвиг играле за екипата на Кајзерслаутерн . Во 1942 година тој бил регрутиран во германската армија . Крајот на војната ја дочекал како воен затвореник во кампот во Советскиот Сојуз, каде што еден ден заиграл фудбал со другите затвореници. На половина од овој натпревар, еден од унгарските чувари го препознал, и така Фриц Валтер е спасен од одење во сибирски гулаг .[1]

По враќањето од војната, тој продолжил да игра за Кајзерслаутерн, од 1945 година до 1949 година . Тој исто така бил тренер. Со Кајзерслаутерн, тој бил два пати германски шампион: 1951 и 1953 година, додека германски вице-шампион бил 3 пати: 1948, 1955 и 1956 година. година.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Фриц Валтер дебитирал за германската репрезентација на 14 јули 1940 година против репрезентацијата на Романија и постигнал 3 гола во тој натпревар.[2] По Втората светска војна, националниот тим на Германија не бил во можност да учествува на Светското првенство во 1950 година, а Фриц Валтер се врати во репрезентацијата во 1951 година и станал капитен на националниот тим. Германија се квалификувал на Светското првенство во 1954 година, каде што во групна фаза се сретнале со Унгарија, која убедливо ги освоиле со неверојатни 8: 3. Германија ја поминала групната фаза по победата над Турција, а потоа во четвртфиналето и полуфиналето ја победиле Југославија и Австрија, и на тој начин стигнале до финалето. Во финалето Германија повторно се сретнала со Унгарија. На тој ден, во Берн, каде што играле, дождот паѓал. Ваквите услови за играта му кореспондирале на Фрико Валтер, за разлика од топлите временски услови, кога изиграл послаби серии затоа што страдал од маларија за време на Втората светска војна, и затоа дождливото време било наречено Фриц-Валтер-време ( ).[3] По само 8 минути од натпреварот, Унгарија водела со 2: 0, и се чинело дека дебаклот ќе се повтори во групната фаза. Сепак, Германија брзо изедначила на 2: 2, а во 84. минута постигнал гол за 3: 2, голем пресврт и победа на Германија. Така, Фриц Валтер како капитен ја предводел Германија до првата титула за светскиот шампион. Заедно со Фриц, оваа светска шампионска титула ја освоил и неговиот брат Отар Мартин.

Германија, исто така, учествувала на следното Светско првенство во 1958 година, но овој пат Фриц Валтер не бил капитен на тимот. Германија завршила како четврта во шампионатот, а Фриц Валтер се повлекол од репрезентацијата .

Трофеи[уреди | уреди извор]

Кајзерслаутерн

Индивидуално

  • Орден за заслуги на ФИФА: 1994 [4]
  • Дел од тимот на Светскиот куп: 1954 [5]
  • Златен играч на Германија по избор на УЕФА: 2003

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fritz Walter: A Footballing Grandmaster“. goaldentimes.org. 19 ноември 2011. Посетено на 28 јануари 2018.
  2. „Fritz Walter - Goals in International Matches“. rsssf.com. Посетено на 28 јануари 2018.
  3. „Fritz-Walter-Wetter“. fritz-walter-stiftung.de. Посетено на 28 јануари 2018.
  4. „FIFA Order of Merit holders“ (PDF). fifa.com. Посетено на 28 јануари 2018.
  5. „All-Star Team“. web.archive.org. Посетено на 28 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]