Стефан Гајдов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Гајдов
Стефан Гајдов.jpg
Роден 8 јуни 1905
Велес
Починал 17 јули 1992)
Охрид, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање композитор


Стефан Гајдов (Велес, 8 јуни 1905 - Охрид, 17 јули 1992), композитор, диригент и педагог од првата генерација македонски музички дејци.

Споменик на Стефан Гајдов на Мосотот на уметноста во Скопје