Портал:Избрана содржина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патот кон квалитетни статии на Википедија


Вашата прва статија Инкубатор (критериуми) Кандидати за избрана статија (критериуми)Избрана содржина

mini

Македонија: Депортација на Евреите од Македонија • Илинденско востание • Крушевска република • Македонци • Марсејски атентат • НОФ • Спор за името • Странски пропаганди во Македонија • Христијанство во Македонија • Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)


mini

Биографии: Аврил Лавињ • Александар III Македонски • Ален Гинсберг • Анастасија Николаевна Романова • Артур Рембо • Вилијам Хогарт • Гоце Делчев • Даме Груев • Едгар Алан По • Жак де Молеј • Иштван I • Јане Сандански • Јосип Броз - Тито • Јустинијан I • Карл Саган • Киро Глигоров • Кочо Рацин • Курт Кобејн • Леонард Коен • Леонард Ојлер • Магнус Карлсен • Марат Сафин • Марија Шарапова • Методија Андонов - Ченто • Наполеон Бонапарт • Одри Хепберн • Оскар Нимаер • Петар Велики • Роџер Федерер • Станислав Лем • Тенцин Ѓацо • Тоше Проески • Фердинанд I • Френсис Дрејк • Цезар • Че Гевара • Џалалудин Руми • Џејн Остин • Џингис Хан • Џозеф Кемпбел • Шерлок Холмс • Стивен Хокинг  • Франциско Франко  • Ли Куан Ју  • Крсте Петков Мисирков  • Гијом Тирски  • Исус Христос  • Боре Ангеловски  • Григор Прличев  • Марија Магдалена  • Хозе Раул Капабланка • Махатир Мохамад • Аугусто Пиноче • Пак Чон Хи • Владимир Комаров


mini

Математика:


mini

mini

Архитектура: Базилика на Светиот Гроб • Бурџ Калифа • Вестминстерска палата • Московски Кремљ • Ренесансна архитектура  • Розетен прозорец • Џамија  • Црква Света Софија (Истанбул)  • Урбанизам  • Базилика Свети Петар


mini

Географија: Големите географски откритија • Земја • Географија на Македонија •


mini

Јазик и системи за пишување: Англиски јазик • Кинески јазик • Летонски јазик • Македонска граматика • Македонски јазик • Монголски јазик • Шкотски јазик • Арамејски јазик Ацтечки јазик •


mini

Уметност: Розетен прозорец • Исламска уметност


mini

Литература: Нобелова награда за литература •


mini

Спорт:


mini

Општество: Кралски грб на Обединетото Кралство • Лекари без граници • Понтифекс Максимус • Христијанство • Црвен Крст и Црвена Полумесечина • Швајцарска гарда • Шеријат


mini

Политика:


mini

Друго: Гладијатор • Грчка митологија • Знаме на Европската Унија • Кока-Кола • Нинџа • НЛО • Пиратство • Фенг шуи • Чај • Бесланска заложничка криза • Турска кујна • Чакра • Ал-Каеда • Преведување
Оваа страница дава врски до избраните статии на Википедија и истите ги групира по тема. Во моментов има 0 избрани статии на Википедија на македонски јазик. Мала бронзена ѕвезда (Ѕвездата за избрана содржина) се појавува во горниот десен агол на страницата чија содржина е избрана. Доколку сакате да предложите некоја статија за избор тоа може да го сторите следејќи ја оваа врска.

Знак за избрана статија
Архива на избрани статии
2019
Вевчани
2018
Џ. Р. Р. Толкин  • Хебрејски јазик  • Грег ван Авермет  • Логаритам  • Анри Матис  • Прва светска војна  • Вирус  • Писменост  • Самоубиство  • Горна Река  • Археи  • ФК Вердер Бремен  • ABC транспортер  • Хозе де Сан Мартин
2017
Оноре де Балзак  • Гравитационен бран  • Гомељ  • Македонско девојче 2  • Камерун  • Освојување на Африка  • Сараево  • Историја на Цариград  • Петер Саган  • Планков закон  • Затемнување на Сонцето  • Шредингерова равенка  • Тур де Франс 2015  • Фудбалска репрезентација на Аргентина
2016
ФК Јувентус  • Византиска морнарица  • Збиено ѕвездено јато  • Хелсинки  • Борис Сарафов  • Земјоделство во Македонија  • Топкапи Сарај  • Нуклеарна фисија  • Крис Фрум  • Фленсбург  • Марио Манџукиќ  • Молња  • Историја на отомански Цариград  • 1 − 2 + 3 − 4 + …
2015
Евгеника  • Ница  • Роберт Левандовски  • Светско првенство во водени спортови 2013  • Иконостас
2014
Безијеова крива  • Комптонов ефект  • Фламански поговорки  • Зимски олимписки игри 2014  • Веројатносен распоред  • Национална библиотека на Франција  • Петар Поп Арсов  • Велес  • Лаошки јазик  • Историја на парите во Македонија  • Симон де Бовоар  • Стандарден британски изговор  • Орбита  • Ана Болејн  • Плима и осека  • Крв  • Бајројт  • Рококо  • Стандарден модел  • Бор (дрво)  • Историја на САД  • Кориолисова сила  • Архитектонски поредок  • Јавански јазик  • Топломер  • Ханза  • Воловар (соѕвездие)  • Шума  • Специјална теорија за релативноста • Мува (соѕвездие) • Пере Тошев • Фабијан Канчелара  • Оптика  • Николај Лобачевски  • Летни олимписки игри  • Еврејски календар  • Даб
2013
Ацтечки јазик • Владимир Комаров • Географија на Македонија • Генетика  • Марк Кевендиш  • Преселба на птиците  • Италијанска култура  • Евровизија  • Арарат  • Обичен сколовранец  • Отворање (шах)  • Храм на небото  • Германски музеј  • Бреза  • Ѕид  • Дрезден
2012
Боцвана • Стивен Хокинг • Born This Way • Хановер • Франциско Франко • Ли Куан Ју • Стара скопска чаршија • Боливија • Германија • Пенсилванија • Христијанство во Македонија • Ал-Каеда • Вилијам Шекспир • Махатир Мохамад • Арамејски јазик • Рак на бели дробови • Хемиска реакција • Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка) • Tik Tok • Telephone • Преведување • Лајпциг • Аугусто Пиноче • Пак Чон Хи • Њујорк (сојузна држава) • Мајкл Фелпс • Математичка економија • Никола Пусен • Megadeth • Ежен Делакроа • Цар Самоил • Прва балканска војна • Природа • Алберто Контадор
2011
Фердинанд I • Историја на христијанството • Грчка митологија • Кока-Кола • Pearl Jam • Мадеира • Ренесансна архитектура • Ерик Клептон • Песна над песните • Нинџа • Западно Римско Царство • Шагринска кожа • Лекари без граници • Алабама • Двоичен броен систем • Гај Јулиј Цезар • Аврил Лавињ • Даме Груев • Че Гевара • Знаме на Европската Унија • Роџер Федерер • Јавански носорог • Македонска граматика • If I Were a Boy • Крушевска Република • Депортација на Евреите од Македонија • Берлин • Шеријат • Џејн Остин • Нормани • Hold It Against Me • Марсејски атентат • Киев • Алзас • Пума • Бесланска заложничка криза • Уметност • Хамбург • Црква Света Софија (Истанбул) • Историја на Руската Федерација • Гијом Тирски • Исламска уметност
2010
Посвојување • Исус Христос • Истанбул • Розетен прозорец • Марат Сафин • Полско-литванска унија • Хипноза • Уметничко лизгање • Бурџ Калифа • Историја на Русија • Јагуар • Насканска култура • Шкотски јазик • Магнус Карлсен • Вестминстерска палата • Боре Ангеловски • Македонски Албанци • Вода • Турска кујна • Паленке • Тутун • Салса (музика) • Братислава • Григор Прличев • Урбанизам • Будимпешта • Чакра • Отоманска Империја • Сан Марино • Суматрански носорог • Марија Магдалена • Базилика Свети Петар • Ацтеки • Инки • Кошарка • СИДА • Виена • Шаховска олимпијада • Земја (планета) • Лешочки манастир • Камбоџа • Леонард Ојлер • Странски пропаганди во Македонија • Летонски јазик • Семејно насилство • Флуорирање на водата • Московски Кремљ • Хозе Раул Капабланка • Фердинанд I
2009
Бела мечка • Англиски јазик • Тетово • Бетелгез • Швајцарска гарда • Михаил Таљ • Крокодиловидни • Џингис Хан • е (број) • Ѕвезден развој • Пиратство • Гитара • Татарстан • Петар Велики • Френсис Дрејк • Светиот Гроб • Шаховска олимпијада 1972 • Карл Саган • Париз • Леопард • Хари Потер и Каменот на мудроста • Оскар Нимаер • Јосип Броз - Тито • Падот на Константинопол (1453) • Оскар Вајлд • Големите географски откритија • Курт Кобејн • Тигар • Гладијатор • Мајанска цивилизација • Пи • Иштван I • Владетелот • Галија (брод) • Ѕвезда • Фредерик Шопен • Понуда и побарувачка • Човечки папиломен вирус • Носорог • Шпанска партија • НАТО • Египетска митологија • Географија на Индија • Боја • Торинско платно • Анастасија Николаевна Романова • Бутан • Воен конфликт во Македонија, 2001 • Бременост • Rated R • Посвојување
2008
Тоше Проески • Нобелова награда за литература • Џозеф Кемпбел • Кинески јазик • Солун • Елизабета I • Канада • Гоце Делчев • Киро Глигоров • Арсенал ФК • Наполеон Бонапарт • Манчестер Јунајтед • Црвен Крст и Црвена Полумесечина • Јустинијан I • Евтини приказни • Битола • Европско првенство во фудбал 2008 • НЛО • Чај • Монголски јазик • Еже во маглата • ЛОИ 2008 • Александар Македонски • Крстоносни војни • Макс Еве • Ден на независноста на Република Македонија • Турција • Кралски грб на Обединетото Кралство • Сицилијанска одбрана • Тенцин Ѓацо • Монголија • Крсте Петков Мисирков • Џамија • Тенк • Фенг шуи • Нилски коњ • Жак де Молеј • Македонски јазик • Ерусалим
2007
Понтифекс Максимус • Едгар Алан По • Шаховска стратегија и тактика • Автентична музичка изведба • Кружница • Одри Хепберн • Диференцијално сметање • Бен Џонсон • Шерлок Холмс • Интегрално сметање • Методија Андонов - Ченто • Илинденско востание • Вилијам Блејк • Вектор • Непрекинатост на функција • Џалалудин Руми • Станислав Лем • Леонард Норман Коен • НОФ • Македонци • Жан-Никола Артур Рембо  • Националсоцијалистичка германска работничка партија • Ирвин Ален Гинсберг • Марија Јурјевна Шарапова • Вилијам Хогарт • ВМРО • Спор за името помеѓу Македонија и Грција • Јане Сандански
2006
Кочо Рацин • Светско Првенство во Фудбал 2006 • Сан Франциско, Калифорнија
2005
Евтини приказни