Удовски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Удовски Остров
Поглед на Удовскиот Остров
Карта
Географија
МестоВардар
Координати41°20′31″N 22°26′10″E / 41.34194° СГШ; 22.43611° ИГД / 41.34194; 22.43611Координати: 41°20′31″N 22°26′10″E / 41.34194° СГШ; 22.43611° ИГД / 41.34194; 22.43611
Површина0,06 км2
Должина700 м
Брегова линија1,4 км
Управување
Општина Валандово
СелоУдово
Демографија
Население0 (2024)


Удовски Островостров во реката Вардар во атарот на село Удово, Општина Валандово, во Гевгелиско-валандовската Котлина.

Тој е еден од десетте средореци (површина над 1 хектар) во Вардар и е најголем речен остров (средорек) во Македонија, неговата површина изнесува 6 хектари, а бреговата линија 1,4 километри.[1][2]

Физички особености[уреди | уреди извор]

Удовскиот Остров е долг 700 метри со површина од 6 хектари и брегова линија од 1,4 км.

Над средорекот минува мост кој ги спојува селата Удово и Давидово, долж регионалниот пат 1105.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Не е само еден: 13-те македонски острови“. 14.3.2021. Посетено на 25 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Колку острови има во Македонија?“. 5.6.2020. Посетено на 25 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]