Портал:Мода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Добредојдовте на Портал мода Giovanna Tornabuoni full length.jpg Portrait of Bianca Ponzoni Anguissola, by Sofonisba Anguissola.jpg 1778-jeune-dame-de-qualite-en-grande-robe.jpg Elizabeth Drexel.jpg Yuki Chiu.jpg

уреди   

Избрана статија

Џани Версаче (итал. Gianni Versace) беше италијански моден креатор (роден на 2 декември 1946 во Реџо Калабрија - почина на 15 јули 1997 во Мајами Бич) кој се смета за едно од најпознатите имиња на италијанската мода во светот. Неговиот моден правец успеал да направи успешен спој меѓу елегантниот и спортскот стил, меѓу машкиот и женскиот од друга страна и на тој начин дал свој печат во светската мода промовирајќи го италијанскиот дизајн и креација. Основач е на модната куќа Gianni Versace SpA, која денес е управувана од страна на неговото семејство.

Неговите креации прават спој од повеќе елементи, свила и кожа, метал и гума и мошне често се среќаваат ткаенини со печатени апликации и украси и везови во прв план. Никогаш не креирал модели повикувајќи се на носталгичните модни трендови, само во ретки случаи неговата фантазија успевала да ги поврзе старите мотиви со нова облека која дури и на тој начин преку извонредната изработка оддавала изглед на нешто сосем екстраваганто. Секогаш внимателен на сугестиите кои произлегувале од младата публика, Версаче се наметнал во светот на модата пред сѐ благодарение на својата генијалност која направила да биде поинаков од останатите креатори. Прочитајте повеќе


уреди   

Дали сте знаеле...

Truefitt and hill logo.jpg
  • ... дека терминот мода потекнува од латинскиот збор facio што во превод значи „да се направи“?
  • ... декамалиот црн фустан е дело на модната дизајнерка Коко Шанел, која истото го дуизајнирала во знак жалост на умрениот љубовник?
  • ... дека Труфит & Хил (англиски:Truefitt & Hill) е најстарата берберница во светот. Фирмата е основана во 1805 година?


уреди   

Избрана слика

1794-1887-Fashion-overview-Alfred-Roller.GIF
Краток прегелед на промена на силуетата во женската мода во периодот од 1794 до 1887 година
уреди   

Категории

уреди   

Мода на останатите вики проекти...

Викивести
(англиски)
Викицитат
(англиски)
Викиризница
(англиски)
Викиизвор
(англиски)
Викикниги
(англиски)