Мајами Бич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метро област Мајами

Мајами Бич (анг.: Miami Beach) е град во сојузната американска држава Флорида. По пописот на население од 2010 година во градот живееле 87.779 жители.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на население од 2010 година во градот живееле 87.779 жители, што е 154 (0,2%) жители помалку од 2000 година.

Група 2000 година 2010 година
Белци 35.959 (40,9%) 35.530 (40,5%)
Афроамериканци 3.548 (4,0%) 3.825 (4,4%)
Азијати 1.202 (1,4%) 1.635 (1,9%)
Хиспаноамериканци 47.000 (53,4%) 46.564 (53,0%)
Вкупно 87.933 87.779

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Florida Trend Report 2: State and Complete Places“. Архивирано од изворникот на 2013-03-08. Посетено на 31 декември 2012.