Тадеуш Кошќушко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портрет на Кошќушко

Тадеуш Кошќушко (англиски: Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko 4 февруари 174615 октомври 1817) бил полски, белоруски и литвански национален херој, генерал и водач на востанието од 1794 година против Русија. Тој се борел Американската војна за независност како полковник на страна на Џорџ Вашингтон, па така во САД важи и за американски херој.[1] За неговата служба во војната го добил чинот генерал.

По него е наречена планината Кошќушко (2.228 м) — највисоката во Австралија.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Storozynski, Alex (2009). The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution. New York: St. Martin's Press