Љупчо Бреслиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупчо Бреслиски
Роден(а)1962
Штип, НР Македонија НР Македонија
Починал(а)16 мај 2016
Штип, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањеглумец

Љупчо Бреслиски (Штип, 1962 - Штип, 15 мај 2016) — познат македонски театарски, телевизиски и филмски глумец.

Биографија и кариера[уреди | уреди извор]

Бреслиски е роден во 1962 година во Штип. Почнал како глумец во драмското студио во штип, а се усовршил на ФДУ во Скопје во групата на Владимир Милчин. Работел во тетатарот во Суботица, своевремено еден од најдобрите во Југославија. Играл во бројни театарски претстави, но и во телевизиски серии, особено во култната Трст виа Скопје. Ја играл и една од носечките улоги во единствениот македонски филм номиниран за Оскар од неанглиско јазично подрачје, Пред дождот, на Милчо Манчевски. Починал во Штип на 15 мај 2016 година.[1]

Филмографија[2][уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Белешка
1987-1990 Трст виа Скопје
1991 ТВ Театар ТВ-серија
1994 Пред дождот Митре
1997 Преку езерото
2004 Како убив светец
2004 Големата вода Инспектор
2007 Јас сум од Титов Велес
2007 Сенки Ефтим

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Жална вест: Почина еден од омилените македонски глумци. Архивирано од изворникот на 2016-07-13. Посетено на 2018-10-07.
  2. Бреслиски Љупчо на страната на Кинотека на Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]