Лујџи Бокерини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лујџи Бокерини

Лујџи Родолфо Бокерини (италијански: Luigi Rodolfo Boccherini) (19 февруари 1743Мадрид, 28 мај 1805) бил италијански композитор и виолончелист. Особено е заслужен за развојот на камерната музика. Има напишано голем број композиции меѓу кој: ,,Гудачки квинтет,, итн[1], [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Luigi Boccherini“. Архивирано од изворникот на 2021-02-18. Посетено на 2021-02-04.
  2. Luigi Boccherini was an Italian classical era composer