Ерскин Колдвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерскин Колдвел
Ерскин Колдвел во 1975
Роден/аЕрскин Престон Колдвел
17 декември 1903
Морленд, Џорџија, САД
Починат/ааприл 11, 1987(1987-04-11) (возр. 83)
Парадајс Вели, Аризона, САД
Занимањеписател
Значајни делаТутунов пат

Ерскин Престон Колдвел (англиски: Erskine Preston Caldwell, 17 декември 1903 - 11 април 1987) бил американски романописец и раскажувач.[1][2] Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Тутунов пат (1932) и Божјата Мала Акри (1933) му дале критички признанија, но исто така го направиле контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е неценето за луѓето од регионот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Колдвел е роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница ВајтОук во Ковета, Џорџија. Тој бил единственото дете на свештеникот на Реформистичката пресвитеријанска црква Ира Силвестер Колдвел и неговата сопруга Каролина Престон (родена Бел) Колдвел. Службата на Калдвел го довело семејството во јужниот дел на земјата, вклучувајќи ги и државите Флорида, Вирџинија, Тенеси, Јужна Каролина и Северна Каролина. Кога имал 15 години, неговото семејство се доселило во Вренс, Џорџија.[3] Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.[4]

Колдвел присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во Јужна Каролина. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Obituary New York Times, April 13, 1987.
  2. Obituary Variety, April 15, 1987.
  3. „Erskine Caldwell“. New Georgia Encyclopedia. Архивирано од изворникот на 2012-10-22. Посетено на October 21, 2012.
  4. The People's Writer: Erskine Caldwell and the South By Wayne Mixon pages 5–6

Литература[уреди | уреди извор]

  • Francis, Leila H. (2010). Erskine Caldwell: A Bibliography of Dissertations and Theses. CreateSpace. ISBN 9781453684368.
  • Stevens, C.J. (2000). Storyteller: A Life of Erskine Caldwell. John Wade. ISBN 1-882425-11-1.
  • Caldwell, Jay E. (2016). Erskine Caldwell, Margaret Bourke-White, and the popular Front: Photojournalism in Russia. University of Georgia Press. ISBN 9780820350226.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]