Миран Тепеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миран Тепеш
Медали
Машки скијачки скокови
Натпреварувач за  Југославија
Олимписки игри
Сребрен медал – второ место Калгари 1988 Екипен голем рид

Миран Тепеш (роден на 25 април 1961 година) ― словенечки поранешен ски скокач и сегашен функционер во скијачките скокови, кој се натпреварувал за Југославија од 1979 до 1992 година. Тој освоил сребрен медал во екипното големо ридско натпреварување на Зимските олимписки игри 1988 во Калгари.

Неговиот најдобар финиш на Светскиот куп во ски скокови на ФИС било второ место вкупно седум пати помеѓу 1985 и 1990 година.

По пензионирањето, Тепеш почнал да работи како службеник за натпревари на ФИС. Неговиот син Јуриј Тепеш и ќерката Ања Тепеш се исто така ски скокачи.

Миран Тепеш е исто така страстен морнар, кој двапати го обиколил светот со сопствената едрилица „Скокица“. Неговото прво патување низ светот било помеѓу 2006 и 2008 година, неговото второ патување (вклучувајќи го и 'Ртот Хорн) започнало во 2010 година и било завршено во есента 2012 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]