Гаетан Биле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаетан Биле
Биле ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело имеГаетан Биле
Роден6 април 1988 (1988-04-06) (33 г.)
Зост,  Германија
Висина1,82 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВерандас Вилемс-Крелан
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2008
2010
Валони Еспоарс
Групе Gobert.com.ct (стажант)
Пезант СЛ
Професионални клубови
2009
2011

2012–2013
2014–2015
2016
2017-
Верандас Вилемс
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Лото-Белисол
Верандас Вилемс
Ванти-Груп Гобер
Верандас Вилемс-Крелан
Значајни победи
ГП Пино Черами (2012)
Последна промена
16 јули 2017

Гаетан Биле (холандски: Gaëtan Bille; р. 6 април 1988 во Зост) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Верандас Вилемс-Крелан.

Биле го напуштил Лото-Белисол на крајот на сезоната 2013,[1] и му се приклучил на Верандас Вилемс за сезоната 2014.[2] Во септември 2015 година било објавенод ека Биле ќе му се приклучи на Ванти-Груп Гобер за 2016 година, со цел да се насочи на еднодневните класици и еднонеделните етапни трки.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
6. Краен пласман Карпатија Курирс Тур
2011
1. Зелик-Галмарден
1. Етапа 3 Ронде де л’Оаз
4. Краен пласман Рона-Алпи Изере Тур
1. Етапа 2
4. Флеш Арден
6. Катекурс
2012
1. ГП Пино Черами
9. Бинке-Турне-Бинке
2013
3. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. ГП Џеф Схеренс
2014
1. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Етапа 3
2. Катекурс
6. Париз-Мант ан Ивелин
10. Гран при де Валони
2015
1. Пролог (ITT) Волта а Португал
1. Етапа 1 Флеш ди Сид
1. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фриули
3. Краен пласман Трка околу Белгија
4. Национално друмско првенство
4. Гран при де Валони
6. Бинке-Шиме-Бинке
7. Дрејвенкурс Оверејсе
2016
5. Краен пласман Сиркуит де ла Сарт
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Гран при д’Увертир ла Марсејез
9. ГП Кантон Аргау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лото Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Гаетан Биле повторно му се приклучи на Верандас Вилемс“. RTBF.be (француски). Radio Télévision Belge Francophone. 13 октомври 2013. Посетено на 15 декември 2013.
  3. „Transfer news: Guardini set for another year with Astana“. cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 29 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]