Предраг Живковиќ Тозовац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тозовац
Биографски податоци
Родено имеПредраг Живковиќ
Познат(а) и какоТозовац
Роден(а)22 јануари 1936 (1936-01-22) (84 г.)
ПотеклоКралево, Кралство Југославија
Жанровифолк
Занимањамузичар, глумец
Период на активност1960–present
ИздавачиPGP-RTB, Diskoton, Grand Production

Драган Предраг Живковиќ - Тозовац (роден на 22 јануари 1936 година во Кралево) — српски пејач и композитор на народна музика.

Животопис[уреди | уреди извор]

Живковиќ е роден во Кралево (денес Србија, тогаш Југославија), од татко Светозар-Тозе Живковиќ, по што го добил прекарот, и мајка Будимка. Неговото вистинско име е Предраг Живковиќ. Тоза бил познат акордеон во тоа време и имал кафетерија во Матарушка Бања, каде што Предраг го поминал поголемиот дел од своето време слушајќи ги старите народни песни. Германците го застрелале татко му во 1941 година. Тој почнал да свири на хармониката што му ја оставил неговиот татко за да заработи пари за леб, па свирел на свадби со само 10 години.

Покрај хармониката, тој научил да свири тапани и труба. Завршил средно образование и студии по економија. Го снимил првиот сингл на 11 јуни 1965 година. ("Олистала шума", "Твоите очи тагуваа", "Кога земам тркало", "Есен дојде во нашите села").

Станал познат во 1967 година со песната на Мико Милутиновиќ "Под вар, крај на потокот". Истата година, снимил четири синглови во дует со Силван Арранлиќ ("Гробовите на девојчињата").

Неговата голема популарност започна во 1971 година кога победил на манифестацијата Песна на летото со композицијата "Мирјана". Следната година повторно победил со композицијата "Очите на жената" и го потврдил статусот на најпопуларен пејач. Во 1972 година ја испеал песната "Еремија", која тогашните комунистички власти ја ставиле во четнички песни, што го натерало да се дружи со своите пријатели во Германија. По две години враќање во Србија, властите му го одзеле неговиот пасош, но Тозовац останал љубител на публиката и продолжил да пее.

Покрај многуте концерти и телевизиски емисии, во дует пеел со: Предраг Гојковиќ Кунета, Мирослав Илиќ, Лепа Лукиќ, Миро Васиљевиќ итн. Во осумдесетите, заедно со Предраг Гојковиќ Чунет и актерка Златко Петковиќ, тој бил водач на познатата народна парада.

Во октомври 2012 година добил диплома од заслужен граѓанин на Кралево.[1] 24 август 2018 година На концертот што се одржал за шеесет години на Радио Телевизија на Србија, го примил Златен Микрофон на Радио Белград.[2]

Тој на 28 октомври 2012 година одржал соло концерт во " Сава центар ".[3]

Најпознати песни[уреди | уреди извор]

 • Мирјана
 • Виолино не свирај
 • Очи једне жене
 • Сирома’ сам, ал’ волим да живим
 • Иде Миле Лајковачком пругом
 • Узми све што ти живот пружа
 • Донеси вина крчмарице
 • Рујно вино
 • Овамо цигани
 • Ти си ме чекала
 • Ти си туђа жена
 • Тражићу љубав нову
 • Празна чаша на мом столу
 • Путеви се наши разилазе
 • Јеремија
 • Јесен у мом сокаку
 • Ја сам лола
 • Крчмо стара
 • Скелеџијо на Морави
 • Влајна
 • Данче
 • Мађарица
 • Дозволи ми да те заборавим
 • Лено, Лено, Магдалено
 • Луло моја сребром окована
 • Чича пече ракију
 • Зоки, Зоруле

Фестивали[уреди | уреди извор]

 • 1965 година. Илида - Човекот Ибро заглавил масти
 • 1965 година. Белградски парламент - честопати одам кај вашата куќа
 • 1965 година. Белградски парламент - Рано утро ова утро
 • 1969 година. Илидза - Виолино, не играј
 • 1970 година. Белград Сабор - Јас сум Лола
 • 1971 година. Песна на годината - Мирјана
 • 1972 година. Песна на годината - очите на една жена
 • 1974 година. Белградски парламент - Ноќта е тивка
 • 1975 година. Хит парада - Месечината, месечината
 • 1976 година. Хит парада - Не чекај за мене, мајко
 • 1978 година. Славонија - Во важат
 • 1986 година. Хит парада - ме чекаше

Песни компонирани за колеги пејачи[уреди | уреди извор]

 • Василија Радојчиќ : Што ќе правам, мајка?
 • Гордана Руњајиќ : Ако треба да ти кажам
 • Гордана Стојичевиќ : Добро утро, Шумадија
 • Мерима Његомир : Те повикувам да се вратиш . И двајцата сме виновни за отпуштање
 • Мирјана Бајрактевиќ : Другиот го гали, Со студ на Босна
 • Предраг Гојковиќ Кун : Бакни ме во фабриката
 • Силвана Арменулиќ : Цигани, свири музика

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]