Бодо Илгнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодо Илгнер
Илгнер во 2012
Лични податоци
Полно име Бодо Илгнер
Роден во Кобленц, Западна Германија
Висина 1.91 м (6 ст 3 ин)
Позиција Голман
Младинска кариера
1973–1983 1. ФК Хардберг
1983–1986 Келн
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1996 Келн 326 (0)
1996–2001 Реал Мадрид 91 (0)
Вкупно 417 (0)
Репрезентација
1985–1987 Западна Германија 21 7 (0)
1987–1994 Западна Германија 54 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Бодо Илгнер (гермснки изговор: [ˈboːdoː ˈʔɪlɡnɐ]; роден на 7 април 1967 година) — пензиониран германски фудбалер, кој настапувал како голман.

Во текот на својата кариера тој играл за Келн и Реал Мадрид, и и помогнал на Западна Германија на Светското првенство 1990 година во Италија, каде што тој станал првиот голман кој успеал да ја сочува мрежата во чиста состојба во финалето.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]