Фридрих Шилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Портрет на Шилер, 1793/94

Фридрих Шилер (герм. Friedrich Schiller, Марбах, 10 ноември 1759 - Вајмар, 9 мај 1805), еден од најпознатите германски поети и драмски писатели. Во своите остварувања го истакнуваше идеалот на достоинството, слободата и убавината и незадоволството од тиранијата. Автор е на драмите „Интрига и љубов“, „Разбојници“, „Дон Карлос“ и „Јованка Орлеанка“, како и на славната „Ода на радоста“.