Иги Поп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иги Поп
Iggy Pop performing at Pinkpop (1987)
Биографски податоци
Родено имеJames Newell Osterberg, Jr.
Роден(а)21 април 1947
Мускегон, Мичиген, САД
Жанровипанк-рок, прапанк, гаражен рок, глам-панк, шок-рок, глам-рок, хард рок
Занимањакантавтор, музичар, глумец
Инструментивокалист, гитарист, клавијатурист, тапанар
Период на активност1962—
ИздавачиVirgin, RCA, Elektra
СоработнициThe Stooges, The Trolls, The Nymphs, The Iguanas, Slash, David Bowie, Deborah Harry, Blondie, Sum 41
Мреж. местоIggy & The Stooges Official Website

Џејмс Њуел Остерберг помладиот (англиски : James Newell Osterberg, Jr ; 21 април 1947), попознат под уметничкото име Иги Поп (Iggy Pop) — американски рок-пејач, текстописец и повремено глумец. Иако има ограничен комерцијален успех, Иги Поп се смета за еден од најважните основачи на панк рок музиката. Понекогаш го нарекуваат и кум на панкот, а познат е како еден од најдинамичните рок изведувачи на сцената.[1]

Влијанието на Иги Поп[уреди | уреди извор]

Голем број рок-музичари го наведуваат Иги Поп како свој идол или инспирација. На пример, на својот прв албум, објавен во 1980 година, хрватската група „Азра“ ја снимила песната со наслов „Iggy Pop“.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Frater, Patrick (May 16, 2007). „Wood to star as Iggy Pop“. Variety.
  2. „AZRA LYRICS, Iggy Pop Lyrics (пристапено на 12.1.2017)“. Архивирано од изворникот на 2013-08-26. Посетено на 2017-01-12.