Глам-рок

Од Википедија — слободната енциклопедија
глам-рок
Стилско потекло: рокенрол, поп-рок, арт-рок, хард-рок
Културно потекло: рани 60-ти, Велика Британија
Типични инструменти: Електрична гитара - Бас - Тапани - Клавијатури
Мејнстрим популарност: Екстензивно следен од голем број на обожаватели низ светот
Глам метал - Глам панк
Други теми
Историја - Групи
Дејвид Боуи како неговиот алтер-его Зиги Стардаст во текот на 1972–73 Турнеја на Зиги Стардас

Глам-рок (познат како glitter rock) — поджанр на рок-музиката кој настанал во Велика Британија за време на постхипи 70-тите и е изведуван од страна на пејачи и музичари кои носат шминка, тесни алишта, чизми, и долги коси.[1][2][3]Глам-уметниците црпеле различни извори низ музиката и отфрлената поп-култура,[4] кои се движат од поп-баблум и рокенрол од 1950-тите до кабаре, научна фантастика и комплексен уметнички рок[5][6]

Најпознати бендови и изведувачи од тој период се Дејвид Боуви, Marc Bolan и T.Rex, Queen, Sweet,[7] Slade, Alice Cooper, Gary Glitter, Kiss, Lou Reed, Roxy Music, Mud, Mott the Hoople, The Glitter Band, The New York Dolls, Брајан Ено, Сузи Кватро и многу други.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Glam Rock Style Guide“. attitudeclothing.co.uk. June 9, 2020.
  2. „Glam Rock“. Encarta. Архивирано од изворникот на 28 August 2009. Посетено на 21 December 2008.
  3. Bess Korey (16 July 2010). „The Sirens and '70s Female Glam Rockers“. girlsinthegarage. Архивирано од изворникот на 21 September 2010.
  4. Lester, Paul (11 June 2015). „Franz and Sparks: this town is big enough for both of us“. The Guardian.
  5. „Glam Rock | Significant Albums, Artists and Songs“. AllMusic. Посетено на 11 November 2013.
  6. P. Auslander, Performing Glam Rock: Gender and Theatricality in Popular Music (Ann Arbor, MI: University of Michigan Press, 2006), ISBN 0-472-06868-7, pp. 57, 63, 87 and 141.
  7. P. Auslander, "Watch that man David Bowie: Hammersmith Odeon, London, 3 July 1973" in I. Inglis, ed., Performance and Popular Music: History, Place and Time (Aldershot: Ashgate, 2006), ISBN 0-472-06868-7, p. 72.