Маргарит Моно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарит Моно
Роден(а)28 мај 1903(1903-05-28)
Дециз, Нивр
Починал(а)12 октомври 1961(1961-10-12) (возр. 58)
Париз, Франција
Жанровипопуларна музика
Занимањатекстописец и композитор

Маргарит Моно (на француски: Marguerite Monnot), (28 мај 1903 - 12 октомври 1961) била француски текстописец и композитор, позната најмногу по тоа што напишала песни изведувани од страна на француската пејачка Едит Пјаф како "Milord," "Hymne à l'amour" и др. Таа исто така компонирала и музика за познати мјузикли.


Наводи[уреди | уреди извор]

  • David Bret, The Piaf Legend, 1988 Piaf: A Passionate Life, JR Books, 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]