Кристина Николовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кристина Николовскамакедонски поет, критичар, есеист и научен работник.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Кристина е родена на 17 мај 1969 година во Скопје. Завршила Филолошки факултет во Скопје, на кој го одбранила и магистерскиот труд на тема „Метафората на припадност во современата македонска поезија“. Работи како асистент при Катедрата за македонска книжевност и јужнословенски книжевности на Филолошкиот факултет во Скопје. Член на ДПМ од 1992 година. Автор е на книгите: Десинфонија (поезија, 1988), Мугроносна (поезија, 1989), Метафора на припадност (магистратура, 1999), Организација на тишината (критики, 2000). Добитник е на наградите: „Млада Струга“, „Караманови средби“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 182.