Драги Костовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драги Костовски
Роден 22 април 1930
Битола
Починал 3 декември 1980
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Републиката во пламен
Волшебното самарче
Патот кон иднината
Занимање глумец

Драги Костовски (роден на 22 април 1930 во Битола - починал на 3 декември 1980 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1947 година се запишал на Државната театарска школа во Скопје. Уште од почетокот на својата театарска кариера (1949) играл значајни улоги. Својата надареност ја потврдил и како филмски глумец. На филм дебитирал со својата улога во Мис Стон (1958), по што следувале низа од филмови во коишто како носител на главни и епизодни улоги ја потврдил својата извонредна способност за типолошки преобразувања. Настапувал и на телевизија[1].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Драги Костовски
Год. Назив Улога
1950-ти
1958 Мис Стон /
1960-ти
1964 Под исто небо /
1966 До победата и по неа Кирил Нацев
1967 Мементо Д-р Марк
1967 Македонска крвава свадба /
1967 Диво семе /
1967 Пустина ТВ филм /
1968 Планината на гневот /
1968 Братот на доктор Хомер /
1968 Вук са Проклетија /
1968 Стотиот чекор ТВ филм /
1968 Лудиот и калугерицата ТВ филм /
1969 Републиката во пламен Никола Карев
1969 Свекник ТВ филм /
1969 Прозори ТВ филм /
1969 Враќањето од рајот ТВ филм /
1970-ти
1970 Цената на градот Рихтер
1970 Розенберговите не треба да умрат ТВ филм Јулијус Розенберг
1970 Нешто многу деликатно ТВ филм /
1970 Александра ТВ филм /
1971 Жед Виктор
1971 Земјаци ТВ филм /
1971 Прием ТВ филм /
1972 Истрел /
1972 Вител ТВ филм Заробеникот
1973 Добра долина ТВ филм /
1973 Смилевскиот конгрес ТВ филм Даме Груев
1975 Волшебното самарче ТВ серија /
1975 Јад /
1975 1976 Патот кон иднината ТВ серија /
1977 Итар Пејо ТВ серија Владиката
1977 Пресуда Аспарух Савов
1979 Курирот на Гоце ТВ серија /
1980-ти
1980 Време, води Зукјко Крлукјот
1980 Учителот ТВ филм /
1982 Илинден ТВ серија Таку Вале

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]