Розенберговите не треба да умрат (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Розенберговите не треба да умрат“
РежисерДушко Наумовски
СценаристАлен Деко
Главни улогиЦветанка Јакимовска
Драги Костовски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1970
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Розенберговите не треба да умрат “ - македонски телевизиски филм од 1970 година. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото е напишано по новелата на Ален Деко.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Цветанка Јакимовска Етел Розенберг
Драги Костовски Јулијус Розенберг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]