Цветанка Јакимовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
'
Родена 10 септември 1927
Перник, СФРЈ СФР Југославија
Починала 14 април 1990(1990-04-14) (возр. 62)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање глумица

Цветанка Јакимовска (10 септември 1927 во Перник14 април 1990 Скопје) — македонска глумица во Драмата на МНТ (1945-1983), каде што ѝ се пензионирала.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Животопис[уреди | уреди извор]

Својата 38-годишна кариера (1945-1983) главно ја минува играјќи во Македонскиот народен театар. Учествува во претстави на Театарот за деца и младинци во Скопје, проекти за радио и телевизија, а се појавува и на филмското платно.

Значаен дел од својата кариера посветува на говорењето поезија, на тој начин гостувајќи во САД, Канада, Австралија. Меѓу нејзините улоги се бројат и оние во претставите „Шума“, „Галеб“, „Глорија“, „Габи“, „Домот на Бернард Алба“, „Гоце“, „Бегалка“ и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Јакупица“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 631. Text "series " ignored (help)