Прејди на содржината

Немања Бјелица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немања Бјелица
Бјелица со Фенербахче во 2022
Бјелица со Фенербахче во 2022
Позицијакрилен центар
Висинам
Тежинакг
ЛигаNBA
КлубГолден Стејт“
Број8
Роден9 мај 1988(1988-05-09)(36 г.)
Белград, Република Србија, СФР Југославија
НационалностСрбин
Драфт2010 / Рунда: 2 / Пик: 35-ти overall
Избран од Вашингтон Визардс
Проф. кариера2007–
Клубови
2007–2008Траискирхен Лајонс
2008–2010Црвена Ѕвезда
2010–2013Саски Басконија
2013–2015Фенербахче
20152017Минесота Тимбервулс
2018 –2021Сакраменто Кингс“
2021Мајами Хит"
2021Голден Стејт
Репрезентација
Бјелица со српската кошаркарска репрезентација во август 2015

Немања Бјелица (српски: Немања Бјелица) , роден на 9 мај 1988 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за тимот на Голден Стејт Вориорс во Националната асоцијација на кошарка (НБА). Настапува на позицијата крилен центар, како и за српската кошаркарска репрезентација. Неговите вештини за разновидност и ракување со топки му овозможувале да ја преземе улогата на теренот. Бјелица бил селектран во првиот тим на Евролигата, како и МВП на Евролигата во 2015 година .

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]
Бјелица играјќи за Црвена звезда .