Абу Ајуб ал Масри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абу Ајуб ал Масри
Роден(а) 1968
Египет
Починал(а) 18 април 2010
Ирак
Други имиња Јусеф ал-Дардири
Занимање Раководител на Ал-Каеда во Ирак

Абу Ајуб ал Масри (арапски: أبو أيّوب المصري, 1968 - 18 април 2010) е член на Ал-Каеда и раководител на организацијата во Ирак.

Вистинскиот идентитет на Абу Ајаб ал-Масри, човекот кој го наследи Абу Мусаб ал-Заркави како лидер на Ал-Каеда во Ирак останува енигма. Според Монтасер ал-Зајат, адвокат и поранешен член на исламистичката група Џамаа исламија, неговото вистинско име е Јусеф ал-Дардири.