Прејди на содржината

Википедија:На денешен ден/Архива/Април

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Денес е вторник, 23 јули 2024; часот е 17:55 (UTC)

Предлошка:Април 2024 Извор

Настани

Споменик на Јустинијан I на плоштадот „Македонија“ во Скопје.
Споменик на Јустинијан I на плоштадот „Македонија“ во Скопје.
Мануел Валс во 2012 г.
Мануел Валс во 2012 г.
527  Византискиот цар Јустин I го именувал својот внук Јустинијан I за совладетел и наследник на престолот.
1826  Семјуел Мори го патентирал моторот со внатрешно согорување.
1951  Формиран е Архивот на Македонија — Ден на архивистите на Македонија.
1976  Стив Џобс и Стив Возњак ја го основаат претпријатието „Епл“ (Apple).
2001  Холандија станала првата земја во светот што го озаконила истополови бракови.
2001  Поранешниот претседател на Сојузна Република Југославија Слободан Милошевиќ се предал на специјалната полиција за да одговара за обвиненијата за воени злосторства пред меѓународниот трибунал во Хаг.
2002  Холандија станала првата земја што ја легализирала евтаназијата.
2014  Мануел Валс е назначен за премиер на Франција.


Родени

Милан Кундера во 1980 г.
Милан Кундера во 1980 г.
Брија-Саварен
Брија-Саварен
Ајмар Зубелдија на Тур де Франс 2013
Ајмар Зубелдија на Тур де Франс 2013
1578  Вилијам Харви — англиски доктор, познат по опишување на крвотокот.
1755  Жан Антелм Брија-Саваренфранцуски гастроном и писател.
1776  Мари-Софи Жерменфранцуска математичарка.
1815  Ото фон Бизмарк — прв канцелар на обединета Германија во 1871 година.
1868  Едмонд Ростан — француски неороматичарски поет и драмски писател.
1873  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1900  Тоне Селишкар — словенечки писател.
1908  Абрахам Маслов — американски психолог.
1920  Тоширо Мифуне — јапонски глумец.
1924  Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски глумец и комичар.
1927  Ференц Пушкаш — унгарски фудбалер.
1928  Валентин Берестов — советски и руски поет, преведувач и историчар.
1929  Милан Кундера — чешки писател.
1932  Деби Рејнолдс — американска глумица.
1939  Али Мекгро — американска глумица.
1940  Вангари Матајеколог.
1941  Семјуел Дилејни — американски писател на научна фантастика.
1946  Ариго Саки — италијански фудбалски тренер.
1948  Џими Клиф — јамајски реге-музичар.
1953  Бери Соненфелд — американски режисер.
1959  Хелмут Дукадам — романски фудбалски голман.
1959  Маргита Стефановиќ — српска и југословенска рок-музичарка, членка на групата „Екатарина Велика“.
1965  Марк Џексон — американски кошаркар и тренер.
1976  Кларенс Зедорф — холандски фудбалер.
1977  Ајмар Зубелдија — шпански велосипедист.
1979  Ивано Балиќ — хрватски ракометар.
1981  Антонис Фоцис — грчки кошаркар.
1988  Брук Лопес — американски кошаркар.


Починале

1917  Скот Џоплин — истакнат американски композитор, наречен „Крал на регтајмот
1976  Макс Ернст — германски сликар.
1984  Марвин Геј — американски музичар.
2015  Синтија Ленон — првата сопруга на Џон Ленон.


Настани

1453  Во понеделник (втор ден на Велигден) на 2 мај Мехмед II Освојувачот ја започнува Опсадата на Цариград. Градот ќе падне во рацете на Османлиите на 29 мај истата година.
1792  Озаконет доларот како парична единица во САД.
1975  Завршена е кулата „Си-ен“ во Торонто, Канада која во тоа време била највисоката градба на светот со 533,33 метри.
1982  Аргентина извршила инвазија на Фолкландските Острови што го означил почетокот на Фолкландската војна помеѓу Обединетото Кралство и Аргентина. Војната завршила по два и пол месеци, на 14 јуни истата година со пораз на Аргентина и повлекување од островите.


Родени

Карло Велики од Албрехт Дирер (1512)
Карло Велики од Албрехт Дирер (1512)
Ѓорѓи Здравев
Ѓорѓи Здравев
742  Карло Велики — франкиски крал и цар.
1527  Абрахам Ортелиј — фламански картограф, татко на современиот атлас.
1725  Џакомо Казанова — италијански авантурист, писател и најпознат заводник во историјата.
1805  Ханс Кристијан Андерсен — дански баснописец.
1827  Вилијам Холман Хант — англиски сликар.
1840  Емил Зола — француски писател.
1841  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1882  Јани Воденичаров — македонски револуционер.
1891  Макс Ернст — германски сликар.
1939  Марвин Геј — американски музичар.
1941  Ѓорѓи Здравев — македонски етнолог и костимограф.
1960  Линфорд Кристи — британски атлетичар.
1964  Горан Каран — хрватски поп-пејач.
1967  Принс Пол — американски хип-хоп музичар.
1966  Теди Шерингам — англиски фудбалер и тренер.
1976  Игор Ѓузелов — македонски фудбалер.
1977  Мајкл Фасбендер — германско-ирски глумец.
1982  Марко Амелија — италијански фудбалски голман.
1982  Давид Ферер — шпански тенисер.
1983  Сергеј Ковалев — руски боксер.
1986  Ибрахим Афелај — холандски фудбалер.
1990  Миралем Пјаниќ — босански фудбалер.
1994  Паскал Сијакам — камерунски кошаркар.
1996  Андре Онана — камерунски фудбалски голман.
2000  Јосип Станишиќ — хрватско-германски фудбалер.


Починале

Мише Развигоров во 1918 г.
Мише Развигоров во 1918 г.
1791  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1872  Семјуел Морзе — северноамерикански сликар и пронаоѓач.
1905  Цено Куртев — бугарски подофицер.
1907  Мише Развигоров — учител, револуционер и војвода на ТМОРО
1974  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1987  Бади Рич — американски џез-музичар.
1992  Хуанито — шпански фудбалер.
2005  Јован Павле IIримски папа.
2008  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски поет.
2016  Ласло Шароши — унгарски фудбалер.
2024  Џон Барт — американски писател.


Настани

1043  Едвард Исповедникот е крунисан за крал на Англија.
1789  Прославениот војсководец Џорџ Вашингтон положи заклетва и така стана прв претседател на САД, новата држава на северноамериканскиот континент.
1917  Владимир Илич Ленин се вратил во Русија од прогонство и застанал на чело на Руската револуција од 1917. Пред болшевичките водачи го претставил својот реферат „За задачите на пролетаријатот во сегашната револуција“ познат и како „Априлски тези“.
1945  Во Скопје, со изведувањето на претставата „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, во режија на Димитар Ќостаров, а во превод на Блаже Конески, почна континуирано да работи Македонскиот народен театар.
1948  Претседателот на САД Хари Труман го потпишал Маршаловиот план со кој ја овластил помошта на САД од 5 милијарди долари за обновата на 16 европски земји по Втората светска војна.
1973  Во Њујорк, САД е воспоставен првиот телефонски повик од мобилен телефон.
1986  IBM го претставил новиот производ PC Convertible, првиот преносен сметач со димензии слични на денешните.
2008  И покрај решеноста на останатите 25 членки, Грција го спречи приклучувањето на Македонија кон НАТО, оправдувајќи го овој потег со потребата за подобрување на соседските односи со решавање на спорот со името на Македонија.


Родени

1461  Ана де Божу — француска принцеза, ќерка на Луј XI.
1783  Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат († 1859).
1922  Дорис Деј — американска филмска глумица и пејачка.
1924  Марлон Брандо — американски филмски глумец († 2004).
1930  Хелмут Колканцелар на Германија.
1932  Јован Ивањин — македонски поет и романописец.
1942  Адемир да Гуја — бразилски фудбалер.
1943  Зоран Ковачевски — македонски писател.
1958  Алек Болдвин — американски глумец.
1961  Еди Марфи — американски глумец и комичар.
1978  Томи Хас — германски тенисер.
1984  Макси Лопес — аргентински фудбалер.
1985  Леона Луис — британска поп-пејачка.
1990  Ловре Калиниќ — хрватски фудбалер.
1995  Адријан Рабио — француски фудбалер.


Починале

Портрет на Џејмс Кларк Рос од 1834 г.
Портрет на Џејмс Кларк Рос од 1834 г.
Јоханес Брамс
Јоханес Брамс
1171  Филип од Наблус — седмиот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1287  Хонориј IVримски папа.
1862  Џејмс Кларк Рос — британски поморски истражувач.
1882  Џеси Џејмс — американски разбојник (р. 1847).
1897  Јоханес Брамс — германски композитор, пијанист и диригент.
1990  Сара Вон — американска џез пејачка (р. 1924).
1950  Курт Веил — германско-американски композитор.
1897  Греам Грин — англиски писател (р. 1904).
1915  Надежда Петровиќ — српска сликарка.
2015  Боб Барнс — американски рок-музичар, член на групата Линард скинард (Lynard Skynard).
2016  Чезаре Малдини — италијански фудбалер и тренер.
2024  Вељко Булајиќ — југословенски режисер.


Настани

1905  Во Индија земјотрес во близина на Кангра однел најмалку 20.000 животи.
1945  Втората светска војна заврши на територијата на Унгарија, од каде што Црвената армија ги протера германските војски.
1945  Во Скопје излезе првиот број на весникот „Флака е влазеримит“ („Пламен на братството“), прво гласило на албански јазик во Македонија.
1949  Во Вашингтон, министрите за надворешни работи на САД и на 11 западноевропски држави го потпишаа Северноатлантскиот пакт (НАТО), со кој е создадена силна воено-политичка формација на западните сојузници.
1968  Борецот за правата на американците со африканско потекло, Мартин Лутер Кинг е убиен во Мемфис, САД.
1969  Во Хјустон, САД е извршена првата операција за вградување на вештачко срце во човековиот организам. Пациентот умрел по четири дена.
1973  Во Њујорк, САД официјално e отворен Светскиот трговски центар, целосно разурнат во терористичките напади на Ал-Каеда од 11 септември 2001 г.
1975  Основан „Мајкрософт“ (Microsoft) од Бил Гејтс и Пол Ален.
1994  Марк Андерсен и Џим Кларк го основале „Netscape“.


Родени

186  Каракаларимски цар (п. 217).
1640  Гаспар Санз — шпански композитор.
1846  Лотреамон — француски поет.
1884  Исороку Јамамото — воен адмирал, јапонски поморски командант (п. 1943).
1913  Мади Вотерс — американски блуз-музичар.
1914  Маргарит Дирас — француска писателка, сценаристка и режисерка.
1927  Томе Момировски — македонски писател.
1932  Антони Перкинс — американски глумец († 1992).
1932  Андреј Тарковски — руски режисер и сценарист (п. 1986).
1937  Лајош Портиш — унгарски шахист.
1941  Петар Краљ — српски и југословенски глумец.
1943  Мирсад Фазлагиќ — босански и југословенски фудбалер.
1947  Салваторе Шарино — италијански композитор.
1948  Бери Оуклиамерикански блуз-музичар.
1952  Гари Мур — северноирски рок-гитарист.
1963  Бени Грин — американски џез-музичар.
1964  Бранко — бразилски фудбалер.
1964  Аким Селмани — поранешен член на ОНА.
1972  Марко Живиќ — српски глумец.
1976  Емерсон Фереира — бразилски фудбалер.
1979  Хит Леџер — австралиски глумец (п. 2008).
1985  Руди Фернандес — шпански кошаркар.
1987  Сами Кедира — германски фудбалер.
1988  Барбара Лазовиќ — словенечка ракометарка.
1993  Френк Камински — американски кошаркар.
2003  Харви Елиот — англиски фудбалер.


Починале

Мартин Лутер Кинг со претседателот Линдон Џонсон во 1966 г.
Мартин Лутер Кинг со претседателот Линдон Џонсон во 1966 г.
1617  Џон Непер — шкотски математичар (р. 1550).
1929  Карл Бенц — германски автоконструктор, пронаоѓач и инженер (р. 1844).
1931  Андре Мишлен — француски индустријалец, производител на автомобилски гуми (р. 1853).
1968  Мартин Лутер Кинг — американски борец за граѓански права и мир (р. 1929).
1983  Бернард Вукас — хрватски и југословенски фудбалер.
1988  Славјанка Влахчева — прва современа медицинска сестра во Македонија.


Настани

1942  Во екот на Втората светска војна Јапонија ја нападнала Шри Ланка.
1654  Со Вестминстерскиот мир завршила Првата англо-холандска војна. Со победата врз Холандија, Англија ја скршила холандската надмоќност на море.
1955  Британскиот премиер Винстон Черчил поднесе оставка на функцијата. Неговото премиерско место го наследи шефот на братанската дипломатија Ентони Идн.
1989  Виетнам соопшти дека до 30 септември 1989 година ќе ги повлече сите војници од Камбоџа што означи крај на меѓусебниот десетгодишен конфликт.
1992  Српските сили воспоставиле опсада на Сараево. Градот останал под опсада до 29 февруари 1996, што е најдолгата опсада во современата воена историја.
1998  Најдолгиот висечки мост на светот, Акаши-Кајкјо во Јапонија, е отворен за сообраќај.
1999  Властите во Либија ги предадоа двајцата Либијци осомничени дека во декември 1988 година ја предизвикале експлозијата на американскиот патнички авион „Боинг 747“ над местото Локерби во Шкотска, при што загинаа 270 лица.


Родени

1472  Бјанка Марија Сфорцасвета римска царица.
1568  Урбан VIIIримски папа.
1588  Томас Хобс — англиски филозоф (п. 1679).
1899  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина капуера.
1900  Спенсер Трејси — американски филмски глумец.
1908  Херберт фон Карајан — австриски диригент (п. 1989).
1908  Бет Дејвис — американска глумица.
1916  Грегори Пек — американски филмски глумец.
1922  Том Фини — англиски фудбалер.
1932  Бора Ќосиќ — српски писател.
1942  Питер Гринавеј — британски режисер.
1944  Еван Паркер — британски џез-музичар.
1947  Благој Истатов — македонски фудбалер.
1947  Ѓурѓица Бједов — хрватска и југословенска пливачка.
1947  Глорија Макапагал-Аројо — претседателка на Филипините.
1950  Мики Манојловиќ — југословенски и српски глумец.
1958  Глигор Бишев — македонски банкар и економист.
1962  Кирсан Иљумжинов — претседател на ФИДЕ и претседател на руската Република Калмикија.
1964  Мариус Лакатуш — романски фудбалер.
1973  Фарел Вилијамс — американски рапер, пејач и музички продуцент.
1980  Мет Бонер — американски кошаркар.
1981  Питер Венинг — холандски велосипедист.
1985  Кристоф Вандевале — белгиски велосипедист.
1994  Матеуш Бјењек — полски одбојкар.
1996  Угурџан Чакир — турски фудбалски голман.


Починале

Жорж Дантон во 1792 г.
Жорж Дантон во 1792 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.

Настани

1794  Жорж Дантон — француски револуционер, противник на монархијата во Француската буржоаска револуција.
1900  Жозеф Бертран — француски математичар.
1958  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1987  Калипсо Налча — прва жена професионална артистка во Македонија.
1994  Курт Кобејн — американски музичар, член на групата „Нирвана“ .
1997  Ален Гинсберг — американски поет, лауреат на Струшките вечери на поезијата.
2002  Лејн Стејли — американски пејач и текстописец.
2005  Сол Белоу — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1976 година.
2007  Марк Џон — американски рок-гитарист, член на групите Кис (Kiss) и Вајт тајгер (White Tiger).
2008  Чарлтон Хестон — американски глумец.
2022  Дејан Мијач — српски режисер.
2023  Душко Гојковиќ — српски џез-музичар и композитор.
885  Во Велиград, Велика Моравија (денешна Чешка), умрел и бил погребан Свети Методиј.
1814  Наполеон абдицирал и подоцна бил протеран на островот Елба, близу Италија.
1896  Во Атина почнале првите современи Олимписки игри кои биле организирани од страна на Французинот Пјер де Кубертен, претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1896 до 1925 година. На игрите кои завршиле на 14 април, учествувале 484 натпреварувачи.
1909  Американскиот поларен истражувач Роберт Пири (1856 - 1920) прв стигнал на Северниот Пол. Пири го испитал и најсеверниот дел на Гренланд (Пириева Земја) и напишал неколку дела за своите патувања, како што се „Најблиску до полот“, „Северниот Пол“ и „Тајните на поларните патувања“.
1917  САД во Првата светска војна, по вонредното заседание на Конгресот, ѝ објавиле војна на Германија.
1941  Нацистичка Германија без објава ги нападнала Југославија и Грција. Нападот започнал со бомбардирање на Белград, кој е речиси целосно разорен, а 12.000 луѓе го загубиле животот.
1991  Во Прилеп почнал Првиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ.
1994  Започнал геноцидот во Руанда кој однел над 500.000 животи, откако е соборен авионот кој ги превезувал претседателите на Руанда Џувенал Хабјаримана и на Бурунди Циприен Нтаријамира.


Родени

1483  Рафаело Сантииталијански ренесансен сликар († 1520)
1773  Џејмс Мил — англиски филозоф, економист и политички теоретичар.
1826  Гистав Моро — француски симболистички сликар († 1898)
1849  Џон Вилијам Вотерхаус — англиски сликар-предрафаелит.
1890  Антони Фокер — холандски авиоконструктор († 1939).
1927  Гери Мулиган — американски џез-музичар († 1996)
1946  Иван Бекјарев — српски глумец († 2020).
1959  Пјетро Вјерховод — италијански фудбалер.
1965  Стефан Петерхансел — француски мотоциклист и автомобилист.
1972  Андерс Томас Јенсен — дански режисер.
1984  Мадс Кристенсен — дански велосипедист.
1988  Гаетан Биле — белгиски велосипедист.


Починале

885  Свети Методиј — заедно со брат му Кирил, основоположник на сесловенската писменост (р. ~815)
1199  Ричард Лавовско Срцекрал на Англија и крстоносец (р. 1157)
1520  Рафаело Сантииталијански ренесансен сликар (р. 1483)
1528  Албрехт Дирер — германски сликар и гравер (р. 1471)
1732  Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ (р. 1664)
1887  Иван Крамскојруски сликар.
1971  Игор Стравински — руски композитор (р. 1882).
1986  Рајмундо Орси — италијанско-аргентински фудбалер.
1992  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло (р. 1920)
1998  Венди О. Вилијамс — американска рок-пејачка.
2000  Хабиб Бургиба — основачот на современ Тунис (р. 1903).
2005  Рение IIIкнез на Монако (р. 1923).
2007  Лујџи Коменчини — италијански режисер (р. 1916).
2014  Мики Руни — американски глумец (р. 1920).
2019  Билјана Беличанец-Алексиќ — македонска глумица и политичарка.
2020  Радомир Антиќ — српски фудбалер и тренер.
2021  Предраг Живковиќ Тозовац — српски пејач на фолк-музика.


Настани

529  Во Цариград бил издаден првиот нацрт на Јустинијановиот законик (Corpus iustis civilis) — кодификација на царските закони од II век до тогаш.
1348  Во Прага е основан Карловиот универзитет, прв во Средна Европа.
1795  Франција го усвоила метарот како основна мерка за должина.
1906  Вулканот Везув го уништил градот Неапол во Италија.
1939  Војската на Фашистичка Италија започнала инвазија врз Албанија.
1945  Втора светска војна: Американските авиони го потопија најголемиот јапонски воен брод „Јамато“.
1948  Во рамки на Обединетите Нации, основана е Светската здравствена организација.
1953  Даг Хамаршелд, шведски дипломат, е избран за генерален секретар на Обединетите нации.
1963  Усвоен е новиот устав на Југославија, со кој таа се преименувала во Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ), а Јосип Броз Тито е прогласен за доживотен претседател.
2005  Пакистан и Индија ја утврдиле граничната линија во областа Кашмир.
2012  Џојс Банда станала првата жена-претседател на Малави.Родени

1770  Вилијам Вордсворт — англиски поет.
1772  Шарл Фурје — француски економист и социолог.
1804  Саломон Милер — германски природонаучник.
1893  Алмада Негреирош — португалски сликар.
1915  Били Холидеј — американска џез-пејачка.
1920  Рави Шанкариндиски класичен музичар.
1931  Тед Кочеф — американски филмски режисер.
1938  Фреди Хабард — американски џез-музичар.
1939  Френсис Форд Копола — американски режисер.
1944  Герхард Шредер — германски канцелар.
1948  Пјетро Анастази — италијански фудбалер.
1954  Џеки Чен — хонгконшки глумец.
1964  Расел Кроу — новозеландско-австралиски глумец.
1967  Бодо Илгнер — германски фудбалски голман.
1983  Франк Рибери — француски фудбалер.
1985  Џек Бауер — новозеландски велосипедист.
1987  Патрик Греч — германски велосипедист.
1987  Мартин Касерес — уругвајски фудбалер.
1990  Џорџ Бенет — новозеландски велосипедист.
1991  Лука Миливоевиќ — српски фудбалер.


Починале

1498  Шарл VIIIФранцуски крал од династијата Валоа.
1614  Ел Греко — шпански сликар со грчко потекло.
1761  Томас Баес — англиски свештеник, филозоф и статистичар.
1789  Абдул Хамид Iсултан на Отоманското Царство.
1943  Јован Дучиќ — српски поет и дипломат.
1947  Хенри Форд — американски претприемач, основач на претпријатиетоФорд“.
1975  Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.
1985  Карл Шмитгермански политички теоретичар.
1953  Димитар Влахов — македонски револуционер, политичар и публицист.
1968  Џими Кларк — шкотски автомобилист.
2017  Релја Башиќ — хрватски глумец.


Настани

1513  Шпанскиот истражувач Хуан Понсе де Леон ја открил Флорида и ја прогласил за шпански посед. Во 1819. Шпанија ја продала Флорида на САД за 5 милиони УСД и ветување дека ќе се откажат од претензии кон Тексас.
1820  Милоска Венера е откриена на островот Милос во Грција и станала првостепена атракција кога била изложена во Лувр во Франција, иако некои не ја делеле воодушевеноста, на пример Пјер Огист Реноар рекол дека „потсетува на голем џандар“.
1904  Франција и Обединетото Кралство потпишале „Срдечен сојуз“, предвесник на Антантата која била воен сојуз во текот на Првата светска војна и Втората светска војна, и крај на долговековните војни помеѓу двете земји.
1942  Во Битола бугарската полиција го смртно е повреден членот на месниот комитет на КПЈ Јордан Чопела. Следниот ден умира.
1971  Во Лондон почна Првиот конгрес на Ромите кој траеше до 11 април. По тој повод Организацијата на обединетите нации го прогласи 8 април за Светски ден на Ромите.
1993  Со акламација во Генералното собрание на ОН, Република Македонија е примена како 181 рамноправна членка на Организацијата на обединетите нации под името „Поранешна Југословенска Република Македонија“.
1995  Република Македонија и Сојузна Република Југославија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1784  Дионисио Агуадо — шпански класичен гитарист и композитор од времето на романтизмот († 1849).
1859  Едмунд Хусерл — германски филозоф.
1870  Анастас Лозанчев — македонски револуционер († 1945).
1892  Мери Пикфорд — канадско-американска глумица.
1904  Џон Хикс — британски економист.
1909  Џон Фанте — американски писател.
1909  Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика († 1988).
1911  Емил Чоран — романски филозоф и есеист († 1995).
1933  Тереза Ижевска — полска глумица († 1982).
1937  Момо Капор — српски писател и сликар.
1938  Кофи Анан — седми генерален секретар на ООН, добитник на Нобеловата награда за мир во 2001 година.
1940  Џон Хавличек — американски кошаркар.
1950  Гжегож Лато — полски фудбалер.
1958  Том Петраноф — американски атлетичар.
1961  Срѓан Гојковиќ — српски рок-музичар, член на групата „Електрични оргазам“.
1982  Генадиј Головкин —казахстански боксер.
1986  Игор Акинфеев — руски фудбалски голман.
1988  Рикардо Цојдл — австриски велосипедист.
1994  Дарио Шариќ — хрватски кошаркар.
1998  Милан Ристовски — македонски фудбалер.


Починале

1848  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор од времето на романтизмот.
1914  Јакуб Арбес — чешки писател, критичар и новинар.
1950  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1973  Пабло Пикасо — шпанско-француски сликар.
2013  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
2013  Маргарет Тачер — првата жена-премиер на Велика Британија, наречена „Железната леди“.
2019  Златко Славенски — македонски драматург, режисер и универзитетски професор.
2024  Питер Хигс — британски теоретски физичар, познат по фундаменталната честичка Хигсов бозон, наречена и „божја честичка“.


Настани

1387  Османлискиот султан Мурат I го освоил Солун.
1682  Роберт Кавалие де Ла Сал го открил устието на реката Мисисипи, го прогласил за француска територија, и го нарекол по својот крал — Луизијана.
1865  Воениот водач на Конфедерацијата генерал Роберт Ли се предал заедно со своите војски на силите на Унијата (САД) со што завршила Граѓанската војна во САД.
1867  Сенатот на САД со еден глас мнозинство го ратификувал договорот за купување на Алјаска од Царска Русија за 7.200.000 УСД, или околу 4,75 центи за хектар.
1873  Од Солун во Велес пристигна првиот воз. Поради тоа, 9 април е прогласен за Ден на македонските железничари.
1909  Турски офицери на импровизираното игралиште на полјанката зад некогашната Учителска школа во населбата Ислахане (Идадија) во Скопје го одиграа првиот натпревар меѓу себе. Овој датум е прогласен за Ден на македонскиот фудбал.
1928  Како дел од реформите кои ги започнал Ататурк, исламот престанал да биде државна религија во Турција.
1967  Првиот лет на Боинг 737.
2003  Багдад и Ирак биле освоени од коалиционите сили предводени од САД.


Родени

1336  Тамерлан — монголски владетел, еден од најголемите освојувачи во историјата на човештвото.
1821  Шарл Бодлер — француски поет.
1865  Ерих Лудендорф — германски офицер.
1906  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
1932  Карл Перкинс — американски пејач.
1933  Тихо Најдовски — македонски поет.
1933  Џан Марија Волонте — италијански глумец.
1933  Жан Пол Белмондо — француски глумец.
1933  Радојка Шверко — хрватска пејачка.
1954  Виолета Ачкоска — македонска историчарка.
1959  Љупчо Димовски — министер за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија.
1959  Киро Стојанов — римокатолички бискуп на Скопската бискупија.
1962  Мирсад Јонуз — македонски фудбалски голман и тренер.
1971  Жак Вилнев — канадски автомобилист, првак во трките на „Формула 1“.
1972  Жељко Ребрача — српски кошаркар.
1975  Роби Фаулер — англиски Фудбалер.
1979  Бујар Османи — министер за здравство на Република Македонија.
1985  Антонио Ночерино — италијански фудбалер.
1986  Николас Мес — белгиски велосипедист.
1986  Ивана Младеновска — македонска сликарка.
1987  Блез Матуиди — француски фудбалер.
1990  Кристен Стјуарт — американска глумица.
1994  Вуко Борозан — црногорски ракометар.


Починале

915  Константинримски папа.
1024  Бенедикт VIII — римски папа.
1483  Едвард IVкрал на Англија.
1492  Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1588  Паоло Веронезе — италијански сликар.
1626  Франсис Бекон — англиски филозоф и државник.
1942  Орде Чопела — македонски народен херој.
1951  Вилхелм Бјеркнес — норвешки метеоролог.
1959  Френк Лојд Рајт — американски архитект.
1962  Харолд Ламб, американски историчар.
1983  Александар Доброхотов — руски педагог и кореограф на Балетот при Македонскиот народен театар во Скопје.
1997  Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник.
2014  Светлана Велмар Јанковиќ — српска писателка.


Настани

1915  Патувајќи од Мелник за Неврокоп, во близина на Роженскиот манастир, Јане Сандански бил убиен од врховистички наемници.
1948  Започна изградбата на ХС „Маврово“.
1953  Шведскиот дипломат Даг Хамаршелд, е избран за втор по ред генерален секретар на Организација на обединетите нации. Роден е во 1905 година, а загинал во авионска несреќа во Катанга, во 1961 година.


Родени

1778  Вилијам Хезлит — англиски писател и критичар.
1847  Џозеф Пулицер — американски новинар.
1886  Џони Хајес — американски атлетичар.
1869  Георги Баласчев — бугарски историчар.
1877  Алфред Кубин — австриски цртач, илустратор и писател.
1910  Хеленио Херера — аргентински фудбалер и тренер.
1916  Борис Лозановски — македонски поет и романописец.
1922  Весна Парун — хрватска поетеса.
1928  Анатоли Дамјановски — македонски педагог и професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1929  Макс фон Сидоу — шведски глумец.
1934  Михо Атанасовски — македонски поет.
1937  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
1946  Шефкет Муслиу — поранешен член на ОНА.
1948  Јован Јосифовски — македонски правник.
1952  Стивен Сигал — американски глумец, продуцент и музичар.
1955  Цвијетин Благојевиќ — босански фудбалер.
1959  Брајан Сецер — американски рок-музичар, член на групата „Стреј кетс
1960  Силјан Аврамовскиминистер за внатрешни работи на Македонија.
1962  Лилјана Мугоша — југословенска ракометарка.
1973  Роберто Карлос де Силва, бразилски фудбалер.
1974  Гоце Седловски — македонски фудбалер.
1983  Боби Диксон — американско-турски кошаркар.
1984  Менди Мур — американска пејачка и глумица.
1986  Венсан Компани — белгиски фудбалер.
1986  Фернандо Гаго — аргентински фудбалер.
1992  Садио Мане — сенегалски фудбалер.
1996  Андреас Кристенсен — дански фудбалер.


Починале

1585  Григориј XIIIримски папа.
1813  Жозеф Луј Лагранж — италијански математичар.
1867  Александар Дмитриевич Петров — руски шахист и теоретичар на шахот.
1904  Изабела II — кралица на Шпанија.
1915  Јане Сандански — македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО.
1919  Емилијано Запата — мексикански револуционер.
1931  Халил Џибран — либански поет.
1964  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1979  Нино Рота — италијански композитор.
2010  Лех Качињскипретседател на Полска.


Настани

1713  Потпишан е Утрешкиот мировен договор како финале на тринаесетгодишната Војна за шпанското наследство помеѓу речиси сите поголеми Европски сили од XVIII век.
1919  На Мировната конференција во Париз е формирана Меѓународната организација на трудот.
1921  Првиот спортски радиопренос. Се пренесувал боксерски меч помеѓу Џони Реј и Џони Данди во САД.
1945  Втора светска војна: Американските војници го ослободија нацистичкиот концентрационен логор Бухенвалд.
1964  Фриц Фрелинг и Дејвид Депати ја лансирале серијата цртани филмови со Пинк Пантер и истата година освоиле Оскар за кус анимиран филм.
1991  Советот за безбедност на ОН го објави формалниот крај на Заливската војна, прифаќајќи го ветувањето од страна на властите во Ирак дека ќе платат за штетите од војната и ќе го уништат оружјето за масовно уништување.
1992  Регистриран е Македонскиот олимписки комитет (МОК), формиран на 20 март истата година. За прв претседател е избран д-р Васил Тупурковски.
1995  Во Скопје е формирано Здружението за примена на македонскиот литературен јазик во службената и јавната комуникација.


Родени

147  Септимиј Северримски цар.
1755  Џејмс Паркинсон — англиски лекар, ја открил болеста на нервниот систем наречена по него († 1824).
1905  Атила Јожеф — унгарски поет.
1911  Кирил Николов — македонски новинар.
1933  Ѓоре Напески — македонски писател.
1942  Иванчо Митревски - Мајсторот — македонски писател за деца.
1953  Џони Штулиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групата „Азра“.
1958  Стјуарт Адамсон — шкотски рок-музичар, член на групите „Скидс“ и „Биг кантри“.
1960  Саиф ал Адел — член на Ал-Каеда.
1960  Марко Елснер — словенечки фудбалер.
1968  Љубинко Друловиќ — српски фудбалер и тренер.
1974  Алекс Кореча — шпански тенисер.
1980  Пшемислав Њемјец — полски велосипедист.
1981  Алесандра Амбросио — бразилски модел.
1982  Ангел Дарк — словачка порно ѕвезда.
1984  Себастјен Тиржо — француски велосипедист.
1984  Никола Карабатиќ — француски ракометар.
1985  Вил Кларк — австралиски велосипедист.
1987  Џос Стоун — англиска пејачка.
1991  Тијаго Алкантара — шпански фудбалер.
1996  Деле Али — англиски фудбалер.


Починале

678  Донримски папа.
1514  Донато Брамантеиталијанскиот архитект.
1854  Карл фон Базедов — познат германски лекар и научник.
1943  Лазо Трповски — македонски комунист и партизан.
1962  Флоријан Реј — шпански режисер и глумец.
1977  Жак Превер — француски поет.
1985  Енвер Хоџа — албански комунистички државник.
1987  Ерскин Колдвел — американски писател.
2002  Бранко Бауер — хрватски режисер.
2007  Курт Вонегат — американски писател (р. 1922).
2021  Зоран Симјановиќ — српски композитор.
2024  Акебоно Таро — американско-јапонски сумо борач.


Настани

467  Антемиј станал римски цар.
1204  Крстоносците го освоиле и опустошиле Цариград.
1557  Бил основан градот Куенка во денешен Еквадор.
1606  Создадено официјално знамето на Обединетото Кралство.
1633  Започнува процесот на инквизиција против Галилео Галилеј.
1861  Започнала Американската граѓанска војна со нападот на силите на Конфедерацијата на Форт Сумтер во Јужна Каролина.
1877  Обединетото Кралство ја припоило Јужна Африка.
1917  Прва светска војна: Канада победила во Битката кај Вими против Германија.
1945  Дотогашниот потпретседател Хари Труман станал претседател на САД, откако претседателот Франклин Рузвелт починал додека бил на функција.
1961  СССР го лансирале во орбита околу Земјата вселенскиот брод „Восток 1“ во кој се наоѓал првиот човек во вселената: 27-годишниот космонаут Јуриј Алексеевич Гагарин.
1966  Американските авиони првпат ја бомбардираа територијата на ДР Виетнам, со што почна ескалацијата на војната во Индокина.
1981  Првиот лет на првото повеќекратно употребливо и пилотирано вселенско летало „Колумбија“ на НАСА.
1992  Отворен е забавниот парк „Дизниленд Париз“ — прв во Европа.


Родени

570  Мухамедпророк и верски водач, основач на исламот.
1484  Антонио да Сангало Помладиот — италијански архитект од времето на ренесансата.
1577  Кристијан IV — дански крал.
1748  Антоан Лоран де Жисје — француски ботаничар, класификатор на цветните растенија.
1823  Александар Островски — руски драматург.
1839  Николај Пржевалски — руски истражувач.
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1852  Фердинанд фон Линдеман — германски математичар.
1866  Викторија Прускапруска принцеза.
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1871  Јоанис Метаксас — грчки фашист и диктатор.
1885  Робер Делоне — француски сликар.
1903  Јан Тинберген — холандски економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1921  Сократ Маркилов — македонски борец.
1931  Леонид Дербењов — советски и руски поет.
1940  Херби Хенкок — американски џез-музичар.
1941  Боби Мур — англиски фудбалер.
1944  Хектор Чумпитаз — перуански фудбалер.
1948  Марчело Липи — италијански фудбалер и тренер.
1956  Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
1958  Гинка Загорчева — бугарска атлетичарка.
1961  Лиза Џерард — австралиска пејачка.
1971  Шенон Доерти — американска глумица.
1973  Кристијан Панучи — италијански фудбалер и тренер.
1974  Силвињо — бразилски фудбалер.
1979  Матеја Кежман — српски фудбалер.
1983  Јелена Докиќ — југословенска и австралиска тенисерка.
1986  Блерим Џемаили — швајцарски фудбалер со македонско потекло.
1987  Луиз Адријано — бразилски фудбалер.
1988  Рики Алварес — аргентински фудбалер.
1996  Матео Беретини — италијански тенисер.


Починале

1555  Јована I Кастиљскакралица на Кастиља и Леон.
1817  Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1938  Фјодор Шаљапин — руски оперски пејач.
1945  Франклин Делано Рузвелт — претседател на САД.
1963  Херби Николс — американски џез-музичар.
1977  Михо Чакеља — македонски архитект.
1981  Џо Луис — американски боксер, светски првак во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1997  Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.


Настани

1898  Француската академија на науките објави дека Марија Склодовска - Кири, хемичар и физичар од полско потекло откри нов елемент кој го доби името радиум.
1913  Општинскиот театар во Битола ја одржал првата кинопретстава. Прикажана е премиерата на филмот „Градинарот Лаврициус“.
1943  Германците објавиле дека во окупираниот дел на Русија, во Катинската шума нашле масовни гробници со повеќе од 4.000 поранешни полски воени заробеници кои силите на СССР претходно ги заробиле по нападот на Полска во 1939-40 г. Откритието ги нарушило односите меѓу СССР и другите сојузници во Втората светска војна. Русија го признала масакрот дури во 1990 г.
1970  Експлодирал еден од двата резервоари со кислород во вселенското летало „Аполо 13“ и екипажот бил во смртна опасност сѐ до враќањето на Земјата четири дена подоцна.


Родени

1519  Катерина де Медичирегент на Франција и сопруга на францускиот крал Анри II († 1589).
1743  Томас Џеферсон — претседател на САД.
1883  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1885  Ѓерѓ Лукач — унгарски марксистички филозоф, естетичар и политичар († 1971.).
1901  Жак Лакан — француски психоаналитичар и психијатар († 1981).
1906  Антон Панов — македонски драмски писател († 1968).
1906  Семјуел Бекет — ирски писател и нобеловец († 1989).
1939  Шејмус Хини — ирски поет, нобеловец и добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата († 2013).
1942  Киро Поповски — македонски правник и политичар.
1946  Ал Грин — американски пејач.
1946  Јосиф Татиќ — српски глумец.
1948  Драго Јанчар - словенечки писател и политичар.
1949  Кристофер Хиченс — англиски новинар и општественик.
1955  Сафет Сушиќ — југословенски и босански фудбалер и тренер.
1963  Гари Каспаров — руски шахист-велемајстор, светски првак (1985. - 2000).
1967  Валентина Божиновска — македонска глумица и политичарка.
1977  Анхел Висиосо — шпански велосипедист.
1976  Дарија Лоренци Флац — хрватска глумица.
1978  Силви ван дер Варт — холандска водителка и модел.
1978  Карлес Пујол — шпански фудбалер.
1983  Клаудио Браво — чилеански фудбалер.
1986  Николај Учиков — бугарски одбојкар.
1991  Игор Кобзар — руски одбојкар.
1991  Бранкица Михајловиќ — српска одбојкарка.
1996  Марко Грујиќ — српски фудбалер.
1999  Алесандро Бастони — италијански фудбалер.
2001  Неко Вилијамс — велшки фудбалер.


Починале

1695  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1992  Благоја Попов — македонски политичар и државник.
2012  Ташко Георгиевски — македонски писател и филмски сценарист.
2015  Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.


Настани

1865  Во театарот „Форд“ во Вашингтон, Џон Вилкс Бут го застрелал претседателот на САД Абрахам Линколн.
1894  Во Њујорк е претставен кинетоскопот на Едисон, апарат за гледање на подвижни слики — претходник на филмот.
1912  Британскиот патнички пароброд „Титаник“ на своето прво патување преку Атлантикот кон Њујорк, удрил во санта мраз во Северниот Атлантик и потонал следното утро при што загинале 1503 луѓе.
1915  Турција извршила инвазија на Ерменија. Политичките обвинувања за тоа дека Турција извршила геноцид врз десетици илјади лица во Ерменија постојат и денес.
1941  Усташите се задолжени за управувањето со Независната Држава Хрватска од Силите на оската по инвазијата врз Југославија од 6 април истата година.
1992  Во гарнизонот во Охрид пристигнал првиот регрут на Армијата на Република Македонија.
1994  Цариниците во Република Македонија за првпат го одбележаа својот празник — Ден на Царинската служба на Република Македонија.
1995  Република Македонија и Големата Социјалистичка Либиска Народна Џамахирија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1862  Воислав Илиќ — српски поет.
1883  Сима Пандуровиќ — српски поет.
1906  Семјуел Бекет — ирски писател, драматург и поет.
1907  Франсоа Дувалие — хаитски диктатор.
1924  Душко Малевски — македонски новинар.
1940  Џули Кристи — англиска глумица.
1945  Ричи Блекмор — англиски рок-гитарист, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
1954  Брус Стерлинг — американски писател на научна фантастика.
1957  Михаил Плетњовруски пијанист, диригент и композитор.
1958  Бранислав Саркањац — македонски социо-политички филозоф и аналитичар.
1959  Роберто Брунамонти — италијански кошаркар.
1973  Роберто Ајала — аргентински фудбалер.
1977  Кристијано Занети — италијански фудбалер.
1981  Ристе Наумов — македонски фудбалер.
1985  Константин Игропуло — руски ракометар.
1991  Мартин Монтоја — шпански фудбалер.
1999  Матео Гундузи — француски фудбалер.


Починале

1759  Георг Фридрих Хендл — германско-британски барокен композитор.
1930  Владимир Мајаковски — руски писател.
1964  Рејчел Карсон — американска екологистка.
1986  Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф.
1997  Видое Подгорец — македонски писател.
2012  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
2015  Перси Слеџ — американски соул-пејач.
2019  Мирјана Марковиќ — српска и југословенска политичарка и универзитетска професорка, сопруга на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.


Настани

1912  По судирот во санта мраз нешто пред полноќ претходниот ден, потона прекуатланскиот брод Титаник. 1517 лица го загубија животот.
1923  Инсулинот станува општо достапен за болните од шеќерна болест.
1955  Во државата Илиноис во САД е отворен првиот ресторан „Мекдоналдс“.
1992  Во касарните во Скопје, Битола, Штип и Охрид пристигнаа првите регрути од регуларниот состав на Армијата на Република Македонија.
1994  Потпишан е општиот договор за трговија и царински тарифи ГАТТ.


Родени

1452  Леонардо да Винчи — италијански ренесансен уметник, градител и научник.
1707  Леонард Ојлер — швајцарски математичар и физичар.
1843  Хенри Џејмс — американско-британски писател.
1878  Роберт Валзер — швајцарски писател.
1894  Беси Смит — американска блуз-пејачка.
1911  Љубомир Белогаски — македонски сликар и член на МАНУ.
1913  Ерих Кош — српски и југословенски писател.
1926  Павле Угринов — српски писател, режисер и академик.
1933  Живојин Павловиќ — српски и југословенски режисер и писател.
1938  Клаудија Кардинале — италијанска глумица.
1944  Душица Жегарац — српска и југословенска глумица.
1956  Мајкл Купер — американски кошаркар.
1957  Евелин Ешфорд — американска атлетичарка.
1983  Иљја Ковалчук — руски хокеар.
1987  Филипкрал на Белгија.
1987  Гатис Смукулис — латвиски велосипедист.
1990  Ема Вотсон — англиска глумица.
1995  Леандер Дендонкер — белгиски фудбалер.
1999  Денис Шаповалов — канадски тенисер.
2000  Филип Петрушевсрпски кошаркар.


Починале

1446  Филипо Брунелески — италијански архитект, основоположник на ренесансната архитектура.
1764  Мадам де Помпадур — љубовница на Луј XV.
1765  Михаил Ломоносов — руски научник, писател, академик и енциклопедист.
1865  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1927  Гастон Леру — француски новинар и писател.
1931  Андон Тошев Стојанов — македонски револуционер, познат како Дончо Штипјанчето.
1942  Роберт Музил — австриски писател.
1944  Џовани Џентиле — италијански неохегелијански идеалистички филозоф и политичар.
1967  Тотоиталијански глумец.
1972  Френк Најт — американски економист.
1980  Ванчо Николески — македонски писател.
1980  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1986  Жан Жене — француски писател.
1990  Грета Гарбо — шведска глумица.
1992  Александар Матковски — прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар-ориенталист.
1997  Иван Пухан — еден од основачите на Правниот факултет во Скопје.
2000  Јонче Христовскипејач, композитор и текстописец на народна музика.
2020  Ли Кониц — американски џез-музичар.


Настани

1945  Формирана е првата македонска влада на чело со Лазар Колишевски
1991  Собранието на Социјалистичка Република Македонија го усвои нацрт-амандманот за бришење на атрибутот „Социјалистичка“ пред името на Социјалистичка Република Македонија.
2007  Во Хаг започна судскиот процес против поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски за наводни воени злостроства во конфликтот во 2001. Покрај Бошкоски обвинет е и Јохан Тарчуловски.
2007  Во Блексбург, Вирџинија, вооружен студент убил 32 колеги и професори од факултетот и ранил уште 20, пред да се самоубие. Еден од најсмртоносните инциденти од овој вид.


Родени

778  Луј I Побожниоткрал на Франција.
1319  Јован II Добриот — крал на Франција.
1646  Жил Ардуен Мансар — француски архитект.
1844  Анатол Франс — француски писател.
1889  Чарли Чаплин — британско-американски филмски глумец и режисер.
1896  Тристан Цара — романско-француски писател и сликар.
1924  Хенри Мансини — американски композитор на филмска музика.
1924  Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник, музички педагог и хуманист.
1927  Бенедикт XVI — римски папа.
1930  Херби Мен — американски џез-музичар.
1934  Борис Сандански — македонски и бугарски писател.
1939  Борис Дворник — хрватски глумец.
1939  Дасти Спрингфилд — англиска поп-пејачка.
1942  Френк Вилијамс — британски претприемач, основач на тимот „Вилијамс“ во „Формула 1“.
1947  Карим Абдул Џабар — американски кошаркар.
1950  Раде Силјан — македонски поет.
1960  Рафаел Бенитез — шпански фудбалер и фудбалски тренер.
1961  Дорис Драговиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1968  Мартин Далин — шведски фудбалер.
1977  Фреди Љунберг — шведски фудбалер и тренер.
1977  Џејда Дувенџи — турска филмска и театарска глумица.
1982  Борис Дијао — француски кошаркар.
1982  Роберт Попов — македонски фудбалер.
1984  Ромен Феји — француски велосипедист.
1987  Џенк Акјол — турски кошаркар.
1987  Арон Ленон — англиски фудбалер.
1988  Александар Жење — француски велосипедист.
1989  Дани Парехо — шпански фудбалер.


Починале

1292  Теобалд Годенголем мајстор на витешкиот ред Темплари
1828  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1859  Алексис де Токвил — француски историчар.
1903  Димитар Мечев — македонски револуционер.
1903  Илија Трчков — македонски револуционер.
1903  Цветко Трајков — македонски револуционер.
1925  Григор Ќуркчиев — генерал во бугарската армија.
1925  Крсте Златарев — генерал во бугарската армија.
1945  Благој Калејчев — македонски револуционер.
1972  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1996  Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.


Настани

1492  Изабела I Кастиљска и Кристофер Колумбо склучиле договор за неговото патување до Азија преку Атлантикот.
1941  Кралството Југославија капитулирало пред нападот на Силите на Оската во Втората светска војна.
1946  Последните француски војници ја напуштиле Сирија, која стекнала независност.
1961  Инвазија во Заливот на Свињите: 1.511 кубански бегалци во САД, обучени и финансирани од ЦИА, се истовариле во Заливот на Свињите на Куба со цел да го соборат Фидел Кастро.
1969  Александар Дубчек поднесол оставка на функцијата шеф на Комунистичката партија на Чехословачка.
1970  Тешко оштетениот модул на ракетатаАполо 13“ безбедно се вратил на Земјата со тричлениот екипаж.
1971  Излегол првиот соло-албум на Пол МекартниMcCartney“.
1975  Војската на Црвените Кмери го зазеле Пном Пен.
1977  Жените во Лихтенштајн добиле право да гласаат на изборите.


Родени

1877  Коце Ципушев — македонски револуционер.
1894  Никита Хрушчовсоветски политичар и државник.
1912  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил — поглавар на Македонската православна црква.
1916  Сиримаво Бандаранаике — првата жена-премеиер на Цејлон (денешна Шри Ланка).
1918  Вилијам Холден — американски глумец.
1923  Линдзи Андерсон — британски режисер.
1935  Владица Поповиќ — српски фудбалер и тренер.
1937  Бранка Петриќ — српска глумица.
1952  Жељко Ражнатовиќ - Аркан — водач на Српската доброволна гарда.
1951  Хорст Хрубеш — германски фудбалер и тренер.
1955  Васил Рингов — македонски фудбалер.
1957  Ник Хорнби — англиски писател.
1957  Африка Бамбата — американски хип-хоп музичар.
1960  Владимир Полјаков — руски и советски атлетичар.
1964  Мајнард Џејмс Кинан — американски пејач, член на групата „Тул“ (Tool).
1967  Лиз Фер — американска музичарка.
1974  Викторија Бекам — британска пејачка.
1983  Роберт Вагнер — германски велосипедист.
1985  Џо-Вилфред Цонга — француски тенисер.
1987  Меди Бенатија — француско-марокански фудбалер.
1992  Шкодран Мустафи — германски фудбалер.


Починале

167  Аницетримски папа.
326  Александар Александрискипатријарх на Александрија.
858  Бенедикт III — римски папа.
1695  Сор Хуана Инес де ла Крус — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка.
1790  Бенџамин Франклин — американски државник, филозоф, физичар, економист и писател.
1898  Дедо Иљо Малешевски — македонски револуционер.
1903  Јордан Поп Јорданов - Орцето — македонски револуционер.
1913  Ахмед Нијази-бег — отомански војник и политичар.
1984  Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1993  Тургут Озал — осми по ред претседател на Турција.
2014  Габриел Гарсија Маркес — колумбиски писател, добитник на Нобеловата награда.
2018  Барбара Буш — сопруга на американскиот претседател Џорџ Х. В. Буш.
2021  Блек Роб — американски рапер.


Настани

1506  Осветени се темелите на денешната базилика „Св. Петар“ во Рим.
1941  Втора светска војна: Со одбрение на Германија, единиците на Петтата бугарска армија, со Шестата и со Седмата пешадиска дивизија, ја започнаа воената окупација на Македонија.
1942  Втора светска војна: Американското воздухопловство првпат го бомбардира Токио.
1951  Во Париз, Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Холандија и Франција потпишаа Договор за создавање Европска заедница за јаглен и челик.
1954  Гамал Абдел Насер станал премиер и воен управник на Египет.
1955  Во индонезискиот град Бандунг започна афроазиска конференција на 29 земји, на која се потврдени принципите на деколонизација и создавање на „третиот свет“.
1980  Јужна Родезија под името Зимбабве стана 50-та независна држава во Африка. За прв претседател е избран Ханан Банана.
1991  Со победата против „Барселона“ со резултат 70:65, југословенската екипа „Поп '84“ од Сплит по третпат едноподруго станала европски првак во кошарка.
1994  Странските хуманитарни организации соопштија дека етничките масакри на припадниците на племињата Хуту и Тутси, за време на кои се убиени околу милион лица, ја зафатиле целата територија на Руанда.
1996  Република Македонија и Република Руанда воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.


Родени

1480  Лукреција Борџија — ќерка на Родриго Борџија.
1590  Ахмед I — отомански султан.
1772  Дејвид Рикардо — англиски економист.
1874  Ивана Брлиќ-Мажураниќ — хрватска писателка.
1917  Фредерикакралица на Грција.
1920  Томо Софрониевски — македонски првоборец и политичар.
1939  Али Хамнеи — ирански политичар.
1940  Владимир Василјевруски и советски балетан.
1943  Џани Ривера — италијански фудбалер и политичар.
1947  Брајан Кинг — англиски фудбалер.
1950  Григори Соколов — руски пијанист.
1960  Звездан Цветковиќ — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1960  Гао Лудунг — кинески кајакар.
1966  Ксенија Маринковиќ — хрватска глумица.
1969  Румјана Желева — бугарски политичар.
1973  Хаиле Гебреселасие — етиопски атлетичар.
1977  Леополд Стоковски — американски диригент.
1981  Филип Јуричиќ — хрватски глумец.
1981  Максим Иглински — италијански велосипедист.
1981  Милан Јовановиќ — српски фудбалер.
1983  Лукас Себастијан Аедо — аргентински велосипедист.
1985  Лукаш Фабијански — полски фудбалер.
1986  Јаков Гојун — хрватски ракометар.
1987  Антони Ру — француски велосипедист.
1987  Иван Тричковски — македонски фудбалер.
1987  Метју Андерсон — американски одбојкар.
1989  Бојан Богдановиќ — хрватски кошаркар.
1990  Војќех Шчешни — полски фудбалер.
1993  Семјуел Холт — американски одбојкар.
1995  Дивок Ориги — белгиски фудбалер.


Починале

1898  Гистав Моро — француски симболистички сликар.
1903  Константин Кирков — македонски револуционер.
1949  Леонард Блумфилд — американски јазичар.
1955  Алберт Ајнштајн — физичар, најистакнат теоретичар на новата епоха во физиката.
2010  Абу Ајуб ал Масри — член на Ал-Каеда.
2024  Дики Бетс — американски рок-музичар, член на групата The Allman Brothers Band.


Настани

1587  Англискиот адмирал Френсис Дрејк ја потопува шпанската флота кај Кадис.
1775  Во Масачусетс, започнува американската војна за независност од Велика Британија.
1839  Со Лондонскиот договор, се формира Кралството Белгија, а потврдена е и независноста на Големото Војводство Луксембург.
1909  Јованка Орлеанка е прогласена за светица.
1943  Втора светска војна: Започнува неуспешно востание против нацистичката окупација во варшавското гето.
1945  Втора светска војна: Американските војници го зазедоа германскиот град Лајпциг.
1956  Склучен е бракот помеѓу американската глумица Грејс Кели и моначкиот кнез Рение III.
1961  Американската инвазија на Заливот на Свињите, во Куба, завршува со неуспех.
1971  СССР ја лансира вселенската станицаСаљут“ во орбитата околу Земјата.
1993  Кралството Холандија ја призна независноста на Република Македонија.
1995  Бомбардирана е федералната зграда на Оклахома Сити (Оклахома, САД). 168 мртви.
1997  Демократската и Либералната партија се обединија формирајќи ја Либерално-демократската партија.
1999  Германското собрание се враќа во Берлин.
2000  Боинг 737 на Air Phillipines се урива на аеродромот во Давао, убивајќи 131 лице.
2005  Јозеф Рацингер е избран за папа Бенедикт XVI.
2019  Мигел Дијас-Канел станува претседател на Куба.


Родени

1772  Давид Рикардо — англиски економист.
1923  Лижија Фагундес Телес — бразилска писателка.
1933  Џејн Менсфилд — американска глумица.
1937  Бранимир Шќепановиќ — српски писател со црногорско потекло.
1940  Сиднеј Посеуло — бразилски истражувач.
1944  Џејмс Хекман — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2000 година.
1946  Фарук Нафиз Озак — турски политичар.
1947  Мари Пераја — американски пијанист.
1951  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.
1953  Сара Симеони — италијанска атлетичарка.
1954  Боб Рок — канадски музички продуцент.
1954  Тревор Френсис — англиски фудбалер.
1956  Волен Сидеров — бугарски политичар.
1964  Ванчо Ѓорѓиев — македонски историчар.
1969  Жужа Полгар — унгарска и американска шахистка.
1970  Абелардо Фернандес — шпански фудбалер.
1972  Ривалдо — бразилски фудбалер.
1978  Џејмс Франко — американски глумец.
1978  Габриел Хајнце — аргентински фудбалер.
1979  Кејт Хадсон — американска глумица.
1985  Валон Бехрами — швајцарски фудбалер со албанско потекло.
1986  Кендис Паркер — американска кошаркарка.
1987  Марија Шарапова — руска тенисерка.
1987  Џо Харт — англиски фудбалски голман.
1989  Ху Мингхај — кинески кајакар.


Починале

1588  Паоло Веронезевенецијански маниристички сликар.
1768  Џовани Антонио Канал (попознат како Каналето) — венецијански сликар.
1824  Џорџ Гордон Бајрон — англиски поет од времето на романтизмот.
1828  Франц Шуберт — австриски композитор.
1882  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1885  Николај Костомаров — руски историчар.
1906  Пјер Кири — француски физичар и хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1928  Ладислав Клима — чешки писател и филозоф.
1936  Антон Костадинов — македонски револуционер.
1989  Дафне ди Марие — англиска писателка.
1998  Октавио Паз — мексикански писател.
2010  Гуру (рапер) — американски рапер, музички продуцент и глумец.
2021  Џим Стајнман — американски поп-композитор.


Настани

1972  Американското вселенско летало „Аполо 16“ се спушти на површината на Месечината.
1991  На 11-от Конгрес на СКМ - Партија за демократска преобразба е формиран Социјалдемократскиот сојуз на Македонија
1999  Во округот Џеферсон, Колорадо е извршен масакр во средното училиште „Колумбина“


Родени

570  Мухамед — пророк и основач на исламот.
1808  Наполеон III — француски цар.
1873  Гомбоџаб Цибиков — руски истражувач.
1889  Адолф Хитлер — германски канцелар.
1893  Хуан Миро — шпански сликар.
1895  Анри де Монтерлан — француски писател.
1906  Веселин Маслеша — босански писател и партизан.
1908  Лајонел Хемптон — американски џез-музичар.
1923  Тито Пуенте — американски музичар.
1929  Гро Харлем Брунтланд — норвешки премиер.
1934  Радомир Смиљаниќ — српски писател.
1941  Рајан О'Нил — американски глумец.
1941  Мустафа Хасанагиќ — југословенски фудбалер.
1944  Ирена Савицка — полски лингвист.
1949  Џесика Ланг — американска глумица.
1949  Масимо Далема — италијански премиер.
1950  Столе Попов — македонски режисер.
1951  Лутер Вандрос — американски музичар.
1952  Божидар Маљковиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1956  Јадранка Владова — македонска писателка, литературен теоретичар, есеист и преведувач.
1958  Драган Ѓокановиќ — српски политичар.
1958  Вјачеслав Фетисов — руски и советски хокеар.
1966  Дејвид Фило — американски стопанственик.
1967  Мајк Портној — американски музичар.
1970  Андреа Џани — италијански одбојкар и тренер.
1972  Кармен Електра — американска глумица.
1972  Жељко Јоксимовиќ — српски пејач.
1974  Адријан Илие — романски фудбалер.
1976  Шеј Гивен — ирски фудбалски голман.
1978  Метју Хејман — австралиски велосипедист.
1983  Миранда Кер — австралиска манекенка.
1992  Тревис Скот — американски рапер.
1997  Александар Зверев — германски тенисер.


Починале

1314  Климент V — римски папа.
1472  Леон Батиста Алберти — италијански ренесансен архитект.
1775  Вилхелм Шелинг — германски филозоф, последен претставник на германската класична филозофија.
1872  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1982  Ацо Шопов — македонски поет и академик.
1995  Милован Ѓилас — југословенски политичар.
2008  Ксенте Богоев — македонски економист, универзитетски професор, академик и политичар.
2007  Ендрју Хил — американски џез-музичар.


Настани

753 п.н.е.  Според преданието, Ромул и Рем го основале градот Рим.
1836  Војската на Тексас под водство на Сем Хјустон ги победила мексиканските сили на генералот Антонио Лопес де Санта Ана во решавачката битка на Тексашката револуција.
1944  Жените во Франција добиле право на глас.
1918  Прва светска војна — германскиот воен пилот Манфред фон Рихтхофен познат како Црвениот Барон е погоден и убиен во небесна битка над Во на Сома, Франција.
1946  Во Скопје е изведена првата премиера на Куклената секција при Македонскиот народен театар. Тоа била претставата „Силјан Штркот“, според истоимената народна приказна.
1956  Елвис Присли за првпат се искачил на првото место на топ-листите.
1967  Неколку дена пред општите избори во Грција, полковникот Јоргос Пападопулос спровел државен преврат со кој воспоставил воен режим во земјата кој траел следните седум години.
1994  Во населбата Драчево, кај Скопје е предадена во употреба земската сателитска станица за директна телекомуникациона врска меѓу Република Македонија и САД.
2001  Во Јужна Африка се одржала борбата меѓу актуелниот првак Ленокс Луис и предизвикувачот Хасим Рахман. Рахман победил со нокаут во петтата рунда, со што станал светски првак во бокс, во тешка категорија, во верзиите на WBC, IBF и IBO.


Родени

1816  Шарлота Бронте — англиска писателка († 1855).
1828  Иполит Адолф Тен — француски историчар.
1915  Ентони Квин — американски глумец.
1923  Цвета Котевска — македонска преведувачка.
1926  Елизабета II — кралица на Обединетото Кралство.
1930  Силвана Мањано — италијанска глумица.
1947  Иги Поп — американски рок-пејач.
1954  Маја Оџаклиевска — македонска пејачка.
1955  Тонињо Серезо — бразилски фудбалер.
1959  Роберт Смит — англиски рок-музичар.
1960  Иван Гудељ — хрватски фудбалер.
1963  Шефшет Адеми — македонски судија.
1965  Томас Хелмер — германски фудбалер.
1971  Анвар ал Авлаки — член на Ал-Каеда.
1972  Северина Вучковиќ — хрватска пејачка.
1980  Гао Ји — кинеска кану-спринтерка.
1985  Филип Лазаров — македонски ракометар.
1992  Иско — шпански фудбалер.
1997  Микел Ојарзабал — шпански фудбалер.


Починале

1073  Александар IIримски папа.
1509  Хенри VIIкрал на Англија.
1699  Жан Расин — француски драмски писател.
1825  Јохан Фридрих Пфаф — германски математичар, професор на Карл Фридрих Гаус.
1910  Марк Твен — американски писател.
1915  Спиридон Михајловполковник во бугарската армија.
1944  Ханс-Валентин Хубе — германски генерал.
1977  Гумо Маркс — американски глумец.
1980  Александар Опарин — руски биохемичар.
1991  Дургут Едиповски — македонски политички функционер.
2003  Нина Симон — американска пејачка.
2004  Едуард Асадов — советски и руски поет.
2006  Теле Сантана — бразилски фудбалер и тренер.
2010  Хуан Антонио Самаранч — поранешен претседател на Меѓународниот олимписки комитет.
2016  Принс — американски поп-пејач и музичар.
2018  Верн Троер — американски глумец.


Настани

1500  Португалскиот морепловец Педро Кабрал стигнал до Бразил и го прогласил за португалски посед. Ова се празнува како Ден на откривањето на Бразил.
1920  Стапија во штрајк поштарите во Македонија — Ден на поштарско-телеграфските работници на Македонија.
1964  Тангањика и Занзибар се обединиле во заедничка држава — Танзанија.
1970  Почнал да се празнува Денот на планетата земја.
2007  Ѓорѓи Трендафилов е избран за претседател на ВМРО-Народна партија


Родени

1451  Изабела I — кралица на Кастиља и Леон (п. 1504).
1610  Александар VIIIримски папа.
1707  Хенри Филдинг — англиски писател.
1724  Имануел Кант — основоположник на германската класична филозофија.
1766  Мадам де Стал — француска писателка.
1866  Ханс фон Сект — висок офицер во германската армија.
1870  Владимир Илич Ленин — организатор на Октомвриската револуција во Русија и основач на СССР.
1881  Александар Керенски — руски политичар.
1884  Ото Ранк — австриски психолог (п. 1939).
1891  Никола Сако — американски анархист (п. 1927).
1899  Владимир Набоков — руски писател (п. 1977).
1904  Роберт Опенхајмер — американски физичар (п. 1967).
1916  Јехуди Мењухин — англоамериканско-швајцарски виолинист (п. 1999).
1922  Чарлс Мингус — американски џез-музичар.
1927  Вукан Диневски — македонски глумец.
1930  Георги Сталев Поповски — македонски поет.
1930  Драги Костовски — македонски артист.
1935  Пол Чејмберс — американски џез-музичар.
1937  Џек Николсон — американски глумец.
1942  Џорџо Агамбен — италијански политички филозоф.
1946  Џон Вотерс — американски режисер.
1947  Горан Паскаљевиќ — српски и југословенски режисер.
1949  Миодраг Кривокапиќ — српски и југословенски глумец.
1950  Питер Фремптон — англиски рок-музичар.
1958  Миливој Брачун — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1970  Андреа Џани — италијански одбојкар.
1977  Марк ван Бомел — холандски фудбалер.
1979  Џон Гадре — француски велосипедист.
1981  Горан Мазнов — македонски фудбалер.
1982  Рикардо Кака — бразилски фудбалер.
1987  Давид Луиз — бразилски фудбалер.
1987  Јаспер Силесен — дански фудбалски голман.
1987  Џон Оби Микел — нигериски фудбалер.
1988  Маја Никшиќ — македонска убавица.


Починале

536  Агапит I — римски папа.
1994  Ричард Никсон — претседател на САД.
2007  Томе Арсовски — македонски писател.


Настани

1972  Во Скопје е поставен камен-темелник на Соборниот архиепископски храм на Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“, кој е осветен на 12 август 1990 година.
1982  Пуштен е во продажба Зет-Икс Спектрум.
1996  УНЕСКО го промовира Светскиот ден на книгата, по повод годишнината од смртта на Сервантес, Шекспир и Де Ла Вега


Родени

1307  Јована — ќерка на англискиот крал Едвард I.
1823  Абдул Меџит Iотомански султан.
1858  Макс Планк — германски физичар.
1891  Сергеј Прокофјев — руски и советски композитор.
1899  Бертил Олин — шведски економист и политичар.
1907  Ли Милер — американска фотографка.
1928  Ширли Темпл — американска глумица.
1936  Рој Орбисон — американски рок-музичар.
1948  Енвер Мариќ — босански и југословенски фудбалски голман.
1948  Паскал Кињар — француски писател.
1952  Мирка Велиновска — македонска новинарка.
1954  Мајкл Мур — американски режисер.
1954  Ксенија Еркер — хрватска поп-пејачка и композиторка.
1960  Стив Кларк — англиски рок-музичар, член на групата Деф лепард (Def Leppard).
1970  Егемен Багиш — турски политичар.
1972  Патриција Мантерола — мексикански модел.
1977  Кристијан Зенони — италијански фудбалер.
1985  Тони Мартин — германски велосипедист.
1986  Антон Понкрашов — руски кошаркар.
1988  Антон Карпухов — руски одбојкар.
1997  Влатко Стојановски — македонски фудбалер.


Починале

1200  Џу Си — најзначајниот филозоф на конфуцијанството по самиот Конфуциј.
1616  Вилијам Шекспир — англиски поет и еден од најголемите драмски писатели во светот.
1616  Мигел де Сервантес — прочуен шпански писател, автор на првиот реалистичен роман во шпанската книжевност, „Дон Кихот“.
1850  Вилијам Вордсворт — англиски поет.
1922  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1990  Полет Годар — американска филмска и театарска глумица.
1991  Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1998  Константин Караманлис — грчки политичар.
2007  Борис Елцин — руски претседател.
2023  Тори Боуви — американска атлетичарка.


Настани

1184 п.н.е.  Според преданието, Данајците навлегле во опсадената Троја преку групата скриена во подарениот Тројанскиот коњ. Оттука поговорката: „Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.
1854  Врховниот суд на САД донел пресуда дека патентот за машина за шиење му припаѓа на механичарот Елиас Хау. Тој ја конструирал машината за шиење и во потрага за покровител отишол во Англија, каде директорот на патувачкиот театарСингер“ и други луѓе го измамиле и почнале да ја произведуваат познатата „сингерка“. Своето право на патентот, Хау го добил по судски пат и секојдневно примал по 4.000 долари за лиценцата.
1877  Царот на Русија Александар II му објавил војна на Османлиското царство, бидејќи одбило да го почитува Лондонскиот договор. Војната завршила во декември, кога британската флота ја принудила руската војска да се повлече.
1898  Шпанија ѝ објавила војна на САД по американскиот ултиматум за повлекување на шпанската војска од Куба.
1945  Втора светска војна: Американската војска го ослободила концентрациониот логорДахау“.
1949  Во Скопје се одржало првото Универзитетско собрание во Македонија при што е формиран Скопскиот универзитет. Во 1969 година, при одбележувањето на 20-годишнината од работата, Универзитетот го добил името „Кирил и Методиј“, а од 12 ноември 1992 година се вика „Св. Кирил и Методиј“.
1970  Лансиран е првиот кинески вештачки сателит.
1995  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување дипломатски односи меѓу Република Македонија и Република Полска на амбасадорско ниво.


Родени

1873  Роберт Вине — германски режисер.
1889  Љубов Попова — руска сликарка.
1904  Вилем де Кунинг — холандски сликар.
1934  Ширли Меклејн — американска глумица.
1937  Џо Хендерсон — американски џез-музичар.
1941  Ричард Холбрук Чарлс Алберт — американски дипломат.
1942  Барбара Стрејсенд — американска глумица и пејачка.
1944  Тони Висконти — американски музички продуцент.
1962  Сјуарт Пирс — англиски фудбалер.
1963  Пола Фрејзер — американска пејачка.
1966  Алесандро Костакурта — италијански фудбалер.
1967  Дино Раџа — хрватски и југословенски кошаркар.
1969  Рене Зелвегер — американска глумица и пејачка.
1972  Јуре Кошир — словенечки скијач.
1976  Хуан Мануел Гарате — шпански велосипедист.
1981  Величе Шумуликоски — македонски фудбалер.
1985  Мајк Роџерс — американски атлетичар.
1987  Реин Тарамае — естонски велосипедист.
1987  Јан Вертонген — белгиски фудбалер.
1990  Јан Весели — чешки кошаркар.
1996  Ешли Барти — австралиска тенисерка.


Починале

1731  Даниел Дефо — англиски писател.
1905  Христо Узунов — македонски револуционер.
1986  Волис Симпсон — сопруга на абдицираниот Едвард VIII.
1989  Франц Биндер — австриски фудбалер.
1993  Митко Илиевски — еден од основоположниците на Катедрата по филозофија на Филозофскиот факултет во Скопје.
2014  Тадеуш Ружевич — полски писател.


Настани

1191  Започнало зографирањето на црквата „Свети Ѓорѓи“ во селото Курбиново, Ресенско.
1719  Излегол романот „Робинзон Крусо“ на англискиот писател Даниел Дефо.
1859  Според проектот на францускиот конзул во Александрија Фердинанд де Лесепс, започна изградбата на Суецкиот Канал, со кој Средоземното Море е поврзано со Црвеното Море. Каналот има големо стратешко и економско значење, затоа што е најкраток пловен пат од Европа до земјите на Блискиот и Далечниот Исток.
1959  Пловниот пат Сент Лоренс, кој ги поврзува Големите Езера преку реката Сент Лоренс и систем од канали со Атлантскиот Океан е отворен за пловидба.
1945  Во Сан Франциско, САД, почна основачката конференција на Организацијата на Обединетите нации, во чија работа учествуваа 45 земји, членки на антихитлеровската коалиција. Право на учество имаа земјите кои до 1 март 1945 година им објавија војна на силите на Оската. Учесниците на конференцијата ја потпишаа Повелбата на ООН на 20 јуни, а ја ратификуваа на 24 октомври 1945 година (Ден на ООН).
1960  Во Битола е основано Друштво за наука и уметност. Друштвото е основано со цел да го потикнува развојот на научната мисла, да го проучува минатото, да извршува истражување и унапредување на сите области во развојот на градот и околината.
1979  Во Битола е основан вториот универзитет во СР Македонија, „Свети Климент Охридски“.
1996  Република Македонија и Хондурас воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.


Родени

32  Отонримски цар.
1214  Луј IX Светиот — француски крал.
1284  Едвард IIанглиски крал.
1599  Оливер Кромвел — англиски државник.
1833  Марко Миљанов — црногорски генерал и писател.
1840  Симеон Дени Поасон — француски математичар и физичар.
1874  Гуљелмо Марконииталијански инженер и пронаоѓач.
1903  Андреј Колмогоров — руски математичар.
1917  Ела Фицџералд — американска џез-пејачка.
1926  Тадеуш Јанчар — полски глумец († 1997).
1933  Мухамед Мујиќ — босански и југословенски фудбалер († 2016).
1936  Леонел Санчес — чилеански фудбалер.
1940  Ал Пачино — американски филмски и театарски глумец и режисер.
1947  Јохан Кројф — холандски фудбалер.
1948  Лазар Китановскиуниверзитетски професор и министер за одбрана на Македонија.
1958  Сергеј Тараканов — руски и советски кошаркар.
1961  Миран Тепеш — словенечки и југословенски скијачки скокач.
1969  Дејан Дуковски — македонски драмски писател.
1969  Рене Зелвегер — американска глумица.
1973  Чарлс Џонс — американски блуз и соул пејач.
1976  Тим Данкан — американски кошаркар.
1980  Алехандро Валверде — шпански велосипедист.
1981  Јована Јанковиќ — српска телевизиска водителка.
1981  Фелипе Маса — бразилски возач на „Формула 1“.
1984  Стејн Ванденберг — белгиски велосипедист.
1988  Стефан Марковиќ — српски кошаркар.
1992  Бријан Кокар — француски велосипедист.
1993  Рафаел Варан — француски фудбалер.
1994  Сем Фендер — англиски глумец и поп-музичар.


Починале

68  Апостол МаркоАлександриски патријарх и еден од апостолите на Исус.
1342  Бенедикт XIIримски папа.
1744  Андерс Целзиус — шведски физичар и астроном.
1923  Јово Камберски — македонски писател.
1999  Лорд Киланин — ирски новинар.
2019  Џон Хавличек — американски кошаркар.
2023  Хари Белафонте — американски глумец и пејач.
2024  Мајк Пиндер — англиски рок-музичар, член на групата The Moody Blues.


Настани

1962  Во Кејп Канаверал, во САД е лансиран првиот меѓународен сателит за телекомуникациски цели, заеднички американско-британски потфат.
1964  Со обединувањето на Тангањика и Занзибар е прогласена Обединетата Република Танзанија.
1986  Катастрофа во атомската централа Чернобил, СССР. 57 луѓе загинале во несреќата, уште околу 9.000 илјади од директни последици на зрачењето, а 336.000 лица биле евакуирани и раселени од околината на Чернобил.
1992  Владата на Република Македонија донесе одлука за признавање на Република Босна и Херцеговина.
1992  Република Македонија монетарно се осамостои. Новата македонска валута доби име „денар“.
1993  Република Албанија ја призна независноста на Република Македонија.


Родени

121  Марко Аврелиј — римски цар и филозоф.
1564  Вилијам Шекспир — англиски поет и драмски писател.
1711  Дејвид Хјум — шкотски филозоф и историчар.
1894  Рудолф Хес — заменик-фирер во нацистичка Германија.
1899  Лудвиг Витгенштајн — австриско-британски филозоф.
1900  Чарлс Рихтер — пионер на сеизмологијата и творец на скалата според која се мери јачината на земјотресот.
1905  Жан Виго — француски режисер.
1910  Меша Селимовиќ — босански и југословенски писател.
1916  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1945  Васил Икономов — македонски поет и преведувач.
1949  Карлос Бјанки — аргентински фудбалер и тренер.
1953  Владо Калембер — хрватски поп-пејач, член на групата „Сребрна крила“.
1959  Гордан Здравков — македонски и југословенски фудбалер и тренер.
1960  Роџер Тејлор — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“.
1962  Наско Сираков — бугарски фудбалер.
1977  Том Велинг — американски глумец.
1985  Џон Иснер — американски тенисер.
1986  Филип — принц на Грција.
1986  Мартин Богатинов — македонски фудбалер.
1986  Владимир Исајчев — руски велосипедист.


Починале

757  Стефан IIримски папа.
1731  Даниел Дефо — англиски писател, новинар и памфлетист.
1916  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1984  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.
1990  Декстер Гордон — американски џез-музичар.


Настани

1521  На својот пат околу светот, кај Мактан на Филипините, убиен е Фернандо Магелан во борба со домородците предводени од главатарот Лапу-Лапу. Дел од експедицијата го продолжува и успешно го завршува патувањето во 1522. година.
1810  Бетовен ја искомпонирал „За Елиза“.
1905  Кај месноста Свиланово, во близина на селото Рајчани, кочанско, во борба против османлиската војска загина Никола Карев — македонски револуционер, социјалист, организатор и претседател на Крушевската Република од 1903 година.
1960  Прогласена е независноста на африканската држава Того, поранешна француска колонија.
1961  Прогласена е независноста на Сиера Леоне, поранешна британска колонија во Африка.
1992  По распадот на СФРЈ, Србија и Црна Гора ја формирале Сојузна Република Југославија.
1993  Еритреја стекна независност од Етиопија по три децении граѓанска војна и референдум на кој Еритрејците гласаа за независност.
1993  Претставници на Кина и Тајван, за првпат од 1949 година, се сретнаа во Сингапур.


Родени

1791  Семјуел Морзе — американски физичар и сликар.
1967  Вилем-Александаркрал на Холандија.
1922  Тале Огненовски — македонски музичар и композитор.
1952  Горан Стефановски — македонски писател.
1982  Франсоа Паризјен — канадски велосипедист.
1986  Динара Сафина — руска тенисерка.
1986  Елена Ристеска — македонска поп-пејачка.
1987  Џонатан Кастровјехо — шпански велосипедист.
1992  Емин Махмудов — руски фудбалер.
1995  Ник Кирјос — австралиски тенисер.
1998  Кристијан Ромеро — аргентински фудбалер.
2002  Ентони Еланга — шведски фудбалер.


Починале

1521  Фернандо Магелан — португалски морепловец.
1882  Ралф Валдо Емерсон — американски есеист и поет.
1905  Никола Карев — македонски социјалист и револуционер.
1938  Едмунд Хусерл — германски филозоф.
1983  Димо Тодоровски — македонски вајар.
1983  Кирил Миљовски — македонски револуционер, академик, политичар и прв ректор на Универзитетот во Скопје.
1998  Карлос Кастанеда — американски писател.
2007  Мстислав Ростропович — советски и руски виолончелист.
2014  Вујадин Бошков — српски и југословенски фудбалски тренер.


Настани

1962  Во Кејп Канаверал, во САД е лансиран првиот меѓународен сателит за телекомуникациски цели, заеднички американско-британски потфат.
1964  Со обединувањето на Тангањика и Занзибар е прогласена Обединетата Република Танзанија.
1986  Катастрофа во атомската централа Чернобил, СССР. 57 луѓе загинале во несреќата, уште околу 9.000 илјади од директни последици на зрачењето, а 336.000 лица биле евакуирани и раселени од околината на Чернобил.
1992  Владата на Република Македонија донесе одлука за признавање на Република Босна и Херцеговина.
1992  Република Македонија монетарно се осамостои. Новата македонска валута доби име „денар“.
1993  Република Албанија ја призна независноста на Република Македонија.


Родени

1924  Кенет Каунда — замбиски државник, прв претседател на Замбија.
1937  Садам Хусеинирачки претседател.
1942  Ен Маргарет — шведско-американска глумица.
1956  Ханка Палдум — босанска фолк-пејачка.
1958  Ким Гордон — американска рок-музичарка, членка на групата „Соник јут“ (Sonic Youth).
1960  Валтер Ѕенга — италијански фудбалер.
1973  Паулета — португалски фудбалер.
1981  Џесика Алба — американска глумица.
1984  Димитриј Торбински — руски фудбалер.
1988  Хуан Мата — шпански фудбалер.
1994  Милош Дегенек — австралиски фудбалер.


Починале

1858  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1918  Гаврило Принципатентаторот на Франц Фердинанд.
1945  Бенито Мусолини — италијански фашистички диктатор.
1992  Френсис Бејкон — британски сликар.
2009  Екатерина Максимоваруска и советска балерина.
2022  Зоран Сретеновиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.


Настани

1429  Јованка Орлеанка на чело на неколку стотици Французи ги победила англиските освојувачи и го зазела градот Орлеан.
1672  Кралот Луј XIV извршил инвазија на Холандија.
1861  По предлог на епископот Јосип Јурај Штросмајер, Собранието на Хрватска донело одлука за основање на Југословенска академија на науките и уметностите како матична културно-научна установа на сите Јужни Словени.
1945  Втора светска војна: германските окупациски сили во Италија безусловно капитулирале пред Сојузниците.
1968  МјузиклотКоса“ — претставително дело на хипи-движењето и пацифизмот бил премиерно прикажан на Бродвеј во Њујорк, САД.
1997  Во Луксембург, Република Македонија и Европската унија ја потпишале спогодбата за соработка.
1999  При бомбардирањето на НАТО на СР Југославија била урната највисоката зграда во земјата — телевизиската кула (203 м) на планината Авала, близу Белград.
2005  Сирија целосно се повлекла од Либан, окончувајќи ја 29-годишната окупација.
2011  Британскиот принц Вилијам се венчал со неговата долгогодишна девојка Кејт Мидлтон.


Родени

1519  Тинторето — италијански сликар.
1769  Артур Велсли Велингтон — британски генералисимус од Наполеоновите војни.
1818  Александар II Николаевич Романовруски цар.
1854  Жил Анри Поанкаре — француски математичар, физичар и филозоф.
1863  Константин Кавафи — грчки поет.
1899  Алдо Нади — италијански мечувалец.
1899  Дјук Елингтон — американски џез пијанист, композитор и водач на оркестар.
1901  Хирохито — јапонски цар.
1907  Фред Синеман — американски филмски режисер.
1925  Ивао Такамото — американски аниматор на цртани филмови.
1933  Вили Нелсон — американски пејач, глумец и писател.
1936  Зубин Мехта — индиски диригент.
1940  Питер Дајмонд — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1947  Владимир Милчин — македонски театарски режисер.
1947  Иван Јевтиќ — српски композитор и член на САНУ.
1948  Михаел Кароли — германски рок-музичар.
1964  Џеј Рамадановски — српски фолк-пејач.
1970  Андре Агаси — американски тенисер.
1984  Михал Голаш — полски велосипедист.
1989  Александар Маренич — руски фудбалер.
1989  Домагој Вида — хрватски фудбалер.


Починале

1898  Илија Марков Малешевски — македонски ајдутски војвода.
1916  Јорген Грам — дански математичар.
1933  Константин Кавафи — грчки поет.
1947  Ирвинг Фишер — американски економист.
1951  Лудвиг Витгенштајн — австриско-британски филозоф.
1967  Ентони Ман — американски филмски глумец и режисер.
1980  Алфред Хичкок — британски филмски режисер.
1993  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
2006  Џон Кенет Галбрајт — канадско-американски економист.
2017  Џонатан Дем — американски филмски режисер.
2019  Џон Синглтон — американски филмски режисер.
2020  Ирфан Кан — индиски глумец.
2024  Михајло Фоменко — украински и советски фудбалер и тренер.
2024  Зоја Зелинска — руска глумица.


Настани

1900  Хаваи станале составен дел на САД.
1916  Летното сметање на времето за првпат во светот се применува во Обединетото Кралство.
1944  Во селото Стајовце, Кумановско, проширениот Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ го одржа првото заседание.
1975  Американците го напуштија Сајгон, со што заврши 20-годишната интервенција на САД во Јужен Виетнам.
1992  Во Скопје, редакцијата на весникот „Нова Македонија“ и новинската агенцијата Франс-Прес од Париз, потпишаа долгогодишен договор со кој весникот се вклучува во користењето на општите услуги на агенцијата.
2013  Крунисан холандскиот крал Вилем-Александар, по абдикацијата на неговата мајка, кралицата Беатриса.


Родени

1245  Филип III Храбриот — крал на Франција.
1504  Франческо Приматичо — италијански маниристички сликар, активен на дворот на Франсоа I.
1662  Марија II — кралица на Англија.
1723  Матирен Жак Брисон — француски природонаучник.
1777  Карл Фридрих Гаус — германски математичар, физичар и астроном.
1870  Франц Лехар — австриски композитор.
1883  Јарослав Хашек — чешки писател.
1893  Јоаким фон Рибентроп — германски политичар од НСДАП.
1902  Теодор Шулц — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1979 година.
1916  Клод Шенон — американски математичар и компјутерски инженер, „татко“ на информациската теорија.
2021  Бранка Станковска — македонска телевизиска и радио водителка.
1951  Марко Брецељ — словенечки глумец, продуцент и музичар.
1954  Џејн Кампион — новозеландска режисерка.
1956  Ларс фон Трир — дански режисер и сценарист.
1978  Бобан Јанчевски — македонски фудбалер.
1980  Луис Скола — аргентински кошаркар.
1983  Оливје Кесен — белгиски велосипедист.
1984  Иван Сантаромита — италијански велосипедист.
1985  Михаел Меркев — дански велосипедист.
1987  Стојанче Стоилов — македонски ракометар.
1992  Марк-Андре тер Штеген — германски фудбалски голман.


Починале

1555  Марцел II — римски папа.
1883  Едуар Мане — француски сликар, непосреден претходник на импресионистите.
1903  Јордан Поп Јорданов - Орцето — еден од организаторите на Солунските атентати.
1945  Адолф Хитлер — водач на Третиот Рајх.
1945  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1983  Мади Вотерс — американски блуз-музичар.
1989  Серџо Леоне — италијански режисер.
2011  Ернесто Сабато — аргентински писател.
2015  Бен Е. Кинг — американски соул-пејач.
2024  Пол Остер — американски писател.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката