Прејди на содржината

Клара Бартон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клара Бартон
Фотографија од Џејмс E. Парди (1904)
Роден(а)25 декември 1821
Северен Оксфорд, Масачусетс, САД
Занимањемедицинска сестра, хуманитарка, основач и прв претседател на Американскиот Црвен крст

Клариса Харлоу Бартон (25 декември 1821 - 12 април 1912 година) била американска медицинска сестра која го основала американскиот Црвен крст. Таа била болничарка во Американската граѓанска војна, учителка и службеник за патенти. Образованието на медицински сестри во тоа време не било формално и таа не посетувала специјализирано училиште за тоа занимање, туку била самоука.[1] Бартон е позната поради нејзината хуманитарна работа и застапување на граѓански права во време кога жените немале право на глас.[2] Таа била вклучена во Националната куќа на славни жени во 1973 година.[3]

Објавени дела[уреди | уреди извор]

  • Бартон, Клара Х. Црвениот крст во мир и војна . Вашингтон, ДК: Американски историски печат, 1898 година. OCLC   1187508 .
  • Бартон, Клара Х. Приказна за црвениот крст-глимпси на теренска работа . Ујорк: Д. Аплетон и Компани, 1904 година. OCLC 5807882 OCLC   5807882 .
  • Бартон, Клара Х. Приказната за моето детство . Ујорк: Компанијата Бејкер и Тејлор, 1907 година. Препечатено од Арно Прес во 1980 година. OCLC 6015444 OCLC   6015444 .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Summers, Cole. „Clara Barton- Founder of the American Red Cross“. Truth About Nursing. Посетено на 5 May 2017.
  2. Edward, James; Wilson, Janet; S. Boyer, Paul (1971). Notable American Women 1607–1950: A Biographical Dictionary, Vol. 1. Cambridge, MA: Belknap Pr. стр. 103–107.
  3. National Women's Hall of Fame, Clara Barton