Лиза Џерард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лиза Џерард
Биографски податоци
Родено име Лиза Џерард
Роден(а) април 12 1961 (1961-04-12) (57 г.)
Потекло Мелбурн, Австралија
Жанрови Готски рок, Нова ера, Амбиентална музикаt
Занимања Пејачка
музичар
композитор
Период на активност 1981 - денес
Соработници Мртвите можат да танцуваат
Мреж. место Lisa Gerrard

Лиза Џерард (родена 12 април 1961) е австралиска пејачка.