Рисима Рисимкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рисима Матевска Рисимкин
Рисима Рисимкин.jpg
Роден 25 мај 1963
Тетово
Занимање балерина и кореограф


Рисима Матевска Рисимкин (Тетово, 25 мај 1963) е македонска балерина и и кореограф.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Рисимкин е родена во Тетово на 25 мај 1963 година. Балет учела во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје. Била член на Балетот при МНТ од 1980 до 1998 година. Специјализирала во Киев, Лондон и во Пловдив. Почнала да работи како кореограф во 1990 година. Основач е на Интерат културниот центар[2] во Скопје (1996). Ја востановува наградата „Менада“ за заслужни балетски уметници во 2005 година.[3]

Работно искуство[уреди | уреди извор]

Улоги
  • Три лебеди (П. И. Чајковски, „Лебедово езеро“),
  • Мерцедес (Л. Минкус, „Дон Кихот“),
  • Вила Мона (А. Адам, „Жизел“)
Кореографии
  • „Болеро“ (М. Равел),
  • „Вител, или како смртта ја победи Кармен“ (Бизе-Шчедрин) и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. II (I издание). Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-024-2. .
  2. Интерарт културниот центар
  3. „Петтиот „Танц-фест“ од 7. до 16 април, „Менада“ за 2009 за примабалерината Ирена Ветерова“ (македонски). 25 март 2009. конс. 2009-10-24. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]