Егемен Багиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Егемен Багиш
Egemen Bağış
Министер за европски прашања
На должноста
Стапил
9 јануари 2009
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Али Бабаџан
Член на парламентот во Истанбул
На должноста
Стапил
18 ноември 2002
Лични податоци
Роден(а) 23 април 1970.(1970-04-23)(53 г.)
Бинѓол, Турција
Партија Партија на праведноста и развојот
Сопружник Бејхан Багиш
Установа колеџ „Барух“
Вероисповед ислам
Портал EgemenBagis.com

Егемен Багиш (турски: Egemen Bağış; р. 23 април 1970 во Бинѓол) — турски политичар, член на турскиот парламент од ноември 2002 година, моментален министер за европски прашања и главен преговарач на Турција во разговорите за пристапување на земјата кон Европската Унија[1]. Покрај ова, тој е член на Партијата на правдата и развојот и е задолжен за надворешните односи на партијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Turkey's Chief EU Negotiator Bagis Arrives in London“. Посетено на 2010-02-09.[мртва врска]