Антон Рјаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
doifn ofainsdfani ianfpaoisnfpi ѫѫѫѫ сдходзьхо \\\ ѣѣ ѣ

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Сребро 2001 Познањ
K-1 500 m
Сребро 2002 Севиља
K-1 200 m
Сребро 2006 Шегед
K-1 500 m
Бронза 2001 Познањ
K-1 200 m
Бронза 2002 Севиља
K-1 500 m
Бронза 2003 Геинесвил
K-1 200 m
Бронза 2005 Загреб
K-1 200 m
Бронза 2010 Познањ
K-2 1000 m

Антон Рјаков (Антон Петрович Ряхов, роден 29 мај 1980) — узбекистански русин кану-спринтер којшто се натпреварува од раните 2000-ти. Тој освои осум медали во различни дисциплини на ИКФ Светските Кану Спринт Шампионати.

Рјаков исто така се натпреваруваше на три Летни олимписки игри, и својот најдобар резултат (петто место) го постигнал на ЛОИ 2008. Рјаков на ЛОИ 2004 се натпреваруваше за Узбекистан, а оттогаш се натпреварува за Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]