Акихито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акихито
明仁
Emperor Akihito cropped Emperor Akihito and Gene Castagnetti 20090715.jpg
Акихито во 2009
125-ти Цар на Јапонија
На престол 7 јануари 1989 – 30 април 2019
Јапонија 12 ноември 1990
Претходник Хирохито
наследство Нарухито
Премиери
Сопружник Мичико Шода
Деца
Нарухито, принц на Јапонија
Принц Акишино
Принцеза Нори
Полно име
Akihito (明仁)
Династија Царско семејство
Татко Хирохито (Шова)
Мајка Коџун
Роден(а) 23 декември 1933 (1933-12-23) (87 г.)
Царски дворец, Токио, Јапонија
Вероисповед шинтоизам

Акихито (јапонски: 明仁; р. 23 декември 1933) — цар на Јапонија од 1989 до 2019 г. На престолот го наследил место својот татко Хирохито, а на 1 мај 2019 г. му го отстапил престолот на неговиот син Нарухито. Со тоа завршило раздобјето Хејсеј во јапонската историја, а отпочнало новото раздобје Рејва.