Јукио Хатојама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јукио Хатојама

Јукио Хатојама (Јапонски:鳩山由紀夫) (11 февруари 1947) е премиер на Јапонија од септември 2009. Се наоѓал на чело на Демократската партија на Јапонија.

Пратеник е од 1986. Пред Хатајома, единствен премиер роден после Втората светска војна бил Шинзо Абе. Со неговото доаѓање на власт, Демократската партија првпат ја симнала Либерално-демократската партија после 54 години власт.

Оставка на местото на премиер поднел на 2 јуни 2010 заради политичкиот притисок внатре во неговата партија заради неисполнувањата на предизборните ветувања за затворање на американската база на Окинава. Хатојама е четврти премиер на Јапонија кој дал оставка од 2006 година. Хатојама го наследил Наото Кан

Јокио е оженет и има три деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]