Наото Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наото Кан

Наото Кан (јап. 菅 直人, 10 октомври 1946) е поранешен премиер на Јапонија и поранешен водач на Демократската партија на Јапонија. Премиерската функција ја вршел од 8 јуни 2010 до 29 август 2011, кога бил заменет со сопартиецот Јошихико Нода.

Оженет е со роднината Нобуко и имаат два сина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]