Таро Асо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таро Асо
麻生 太郎
Асо во 2009 година
Заменик премиер на Јапонија
На должноста
Стапил
26 декември 2012
Премиер Шинзо Абе
Претходник Кацуја Окада
Министер за финансии
На должноста
Стапил
26 декември 2012
Премиер Шинзо Абе
Претходник Корики Јоџима
Премиер на Јапонија
На должноста
24 септември 2008 – 16 септември 2009
Монарх Акихито
Претходник Јасуо Фукуда
Наследник Јукио Хатојама
Министерство за надворешни работи
На должноста
31 октомври 2005 – 27 август 2007
Премиер Јуничиро Којзуми
Шинзо Абе
Претходник Нобутака Мачимура
Наследник Нобутака Мачимура
Министерство за внатрешни работи и коминукации
На должноста
22 септември 2003 – 31 октомври 2005
Премиер Јуничиро Којзуми
Претходник Тораносуке Катајама
Наследник Хајзо Такенака
Министер за економска политика
На должноста
23 јануари 2001 – 26 април 2001
Премиер Јоширо Мори
Претходник Фукуширо Нукага
Наследник Хејзо Такенака
Генерален директор на Агенцијата за економско планирање
На должноста
7 ноември 1996 – 11 септември 1997
Премиер Рјутаро Хашимото
Претходник Шусеј Танака
Наследник Коџи Оми
Член на Претставничкиот дом на Јапонија
На должноста
Стапил
1979
Изборна единица 8-ми гласачки дистрикт во Фукуока
Мнозинство 146,712 (68.4%)
Лични податоци
Роден(а) 麻生太郎 (Asō Tarō)
20 септември 1940(1940-09-20)(83 г.)
Изука, Фукуока, Јапонија
Партија Либерал-демократска партија
Сопружник Чикако Сузуки
Деца Масахиро
Ајако
Установа Универзитет Гакушуин
Универзитет Стенфорд
Лондонско училиште за економија
Вероисповед Католик
Портал портал

Таро Асо (Јапонски:麻生太郎) (роден 20 септември 1940) е јапонски политичар кој бил премиер на Јапонија. Претседател е на Либерал-демократската партија на Јапонија. Бил член на Претставничкиот дом на Јапонија од 1979 година. Министер за внатрешни работи бил од 2005 до 2007 во време на премиерите Шинзо Абе и Јуничиро Коизуми, а кратко време бил и генерален секретар на Либерал-демократската партија на Јапонија во 2007 и повторно во 2008.

На 22 септември 2008 е избран за претседател на Либерал-демократската партија. Два дена подоцна Претставничкиот дом на Јапонија го избра за премиер [1] заменувајќи го дотогашниот премиер Јасуо Фукуда. Асо бил првиот римокатолик којшто бил на чело на јапонската влада. Влата ја предал по поразот на изборите за Долниот дом на Парламентот во 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Japan's Taro Aso wins PM vote in lower house Архивирано на 27 септември 2008 г., Associated Press, 2008-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]