Фукуока (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Фукуока)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Фукуока во Јапонија

Фукуока (јапонски:福岡県; Fukuoka-ken) е префектура во Јапан која се наоѓа на острвот Кјушу. Главен град е Фукуока.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]