Јасуо Фукуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасуо Фукудо

Јасуо Фукуда (роден на 16 јули 1936) — поранешен премиер на Јапонија и претседател на Либералната демократска партија на Јапонија. На двете функции е именуван во септември 2007, после нечекуваната оставка на Шинзо Абе. Должноста ја предал на 24 септември 2008.

Фукуда бил и главен секретар на кабинеот на премиерите Јоширо Мори и Јуничиро Коизуми[1] со најдолг стаж во јапонската историја, служејќи три и пол години (1,289 денови). Тој е и син на бившиот премиер на Јапонија, Такео Фукуда кој и сам дошол на тоа место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Keiichi Yamamura and Sachiko Sakamaki, "Fukuda Challenges Asō in Race to Be Prime Minister", Bloomberg.com, 14.9., 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]