Нарухито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нарухито
Emperor Naruhito at TICAD7 (cropped).jpg
Нарухито во 2019
126. Цар на Јапонија
На престол 1 мај 2019 –
Крунисување 22 октомври 2019
Претходник Акихито
Премиери
Сопружник Масако
Полно име
Нарухито (јапонски: 徳仁)
Ерно име и години
Реива: 1 мај 2019 –
Династија Царско семејство
Татко Акихито
Мајка Мичико
Роден(а) 23 февруари 1960 (1960-02-23) (62 г.)
Токио, Јапонија
Вероисповед шинтоизам

Нарухито (јапонски: 徳仁; р. 23 февруари 1960) — цар на Јапонија, поставен откако на 1 мај 2019 година, абдицирал неговиот татко, Акихито. Со неговото доаѓање на престолот отпочнало раздобјето во јапонската историја наречено Рејва.