Прејди на содржината

Википедија:На денешен ден/Архива/Март

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Денес е четврток, 20 јуни 2024; часот е 20:24 (UTC)

Предлошка:Март 2024 Извор

Настани

1913  Во Петроград е објавен и издаден Меморандумот за независноста на Македонија од страна на ополномоштените Македонци, членови на МНЛД. Испратен до британскиот и рускиот министер за надворешни работи, амбасадорите на големите сили и објавен во европскиот печат.
1917  Лондонската метро-станица „Портланд Руд“ го добива името „Грејт Портланд Стрит
1992  Во Сараево е убиен Никола Гардовиќ, прва жртва на војната во БиХ.
1994  Владата на Словачка донесе одлука за признавање на Македонија и за воспоставување на дипломатски односи на ниво на амбасади.
1997  Изгоре Планинарскиот дом „Дервен“‎‎, еден од најстарите во Македонија (изграден 1951 година).


Родени

1810  Фредерик Шопен — полски композитор и пијанист, наречен „поет на клавирот“.
1886  Оскар Кокошка — австриски сликар.
1899  Димитар Пандилов — прв македонски импресионистички сликар.
1904  Глен Милер — американски музичар, продуцент и композитор.
1921  Благоја Корубин — македонски јазичар.
1927  Хари Белафонте — американски глумец и пејач.
1929  Марија Мирчов - Скаловска — македонска оперска и концертна пејачка.
1933  Шпиро Губерина — хрватски глумец.
1944  Роџер Далтри — англиски рок-пејач, член на групата „Ху“.
1958  Ник Кершо — англиски поп-музичар.
1973  Крис Вебер — американски кошаркар.
1983  Станка Златева — бугарска борачка.
1989  Карлос Вела — мексикански фудбалер.
1993  Хуан Бернат — шпански фудбалер.
1994  Давид Бабунски — македонски фудбалер.
1994  Џастин Бибер — канадски поп-пејач и глумец.
2001  Агон Елези — македонски фудбалер.


Починале

1643  Џироламо Фрескобалдииталијански оргулар и композитор, најголем мајстор на органа во своето време.
1911  Јакоб Хенрик вант Хофхоландски хемичар, добитник на Нобеловата награда за хемија (1901).
1952  Грегори Ла Кава — американски филмски режисер.
1971  Франтишек Хрубин — чешки писател.
1980  Дикси Дин — англиски фудбалер.
2021  Златко Крањчар — хрватски фудбалер.
2023  Жист Фонтен — француски фудбалер.
2024  Акира Торијама — јапонски автор на манга стрипови.


Празници

Летник — македонски народен празник, поврзан со почетокот на пролетта и враќањето на преселните птици.


Настани

1492  Шпанскиот крал Фардинанд II, наречен „Католикот“ го наредил прогонот на Евреите од Шпанија, дел од кои завршиле во Македонија.
1923  Започнал да излегува американскиот неделник „Тајм“.
1933  Во Њујорк се одржала премиерата на филмот „Кинг Конг“.
1942  Близу до Плетвар, загинале Борка Талески - Црниот и Лазо Колевски - Лавскинародни херои на Македонија.
1943  Британското воено воздухопловство во Втората светска војна систематски започна да ги бомбардира европските железнички системи на територијата под контрола на нацистичка Германија.
1946  Хо Ши Мин е избран за претседател на Северен Виетнам.
1956  Поранешната француска колонија, Мароко се здобила со независност.
1965  На Бродвеј била одржана премиерата на познатиот мјузиклМоите песни, моите сништа (The sound of music)“.
1969  На аеродромот во Тулуза бил извршен пробниот лет на надзвучниот патнички авионКонкорд“ во траење од 27 минути.
1970  Поранешната британска колонија Родезија била прогласена за република, со што и формално се стекнала со независност.
1972  Во САД е лансиран вселенскиот бродПионер 10“ за испитување на планетата Јупитер.
1973  Претставници на 12 земји го потпишаа во Париз завршниот документ за мир во Виетнам.
1980  Во Скопје бил формиран Факултетот за ликовни уметности.
1993  Во Скопје, во Касарната „Гоце Делчев“ се промовирани 64 водници на АРМ, прва класа подофицери произведени во Центарот за воено образование и обука за одбрана.
1995  Покренато е обвинение против поранешниот премиер на Италија Џулио Андреоти поради негова поврзаност со мафијата.


Родени

1459  Адријан VI — римски папа.
1749  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1824  Беджих Сметана — чешки композитор.
1900  Курт Вајл — германски композитор.
1927  Тихомир Огњанов — српски и југословенски фудбалер.
1942  Лу Рид — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“ (Velvet Underground).
1948  Рори Галагер — ирски блуз и рок музичар.
1955  Зринко Тутиќ — босански и хрватски пејач и композитор на поп-музика.
1956  Јовица Елезовиќ — југословенски ракометар.
1962  Џон Бон Џови — американски рок-музичар.
1971  Метод Мен — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1972  Маурисио Почетино — аргентински фудбалер и тренер.
1973  Дејан Бодирога — српски кошаркар.
1978  Силвестер Шмид — полски велосипедист.
1983  Игор Антон — шпански велосипедист.
1986  Петр Јирачек — чешки фудбалер.
1987  Јонас Јеребко — шведски кошаркар.
1988  Вито Маноне — италијански фудбалер.


Починале

1923  Сара Бернар — француска артистка.
1930  Дејвид Херберт Лоренс — англиски писател.
1939  Хауард Картер — англиски египтолог.
1942  Лазо Колевски - Лавскинароден херој на Македонија.
1942  Борка Талескинароден херој на Македонија, непосреден организатор на востанието на 11 октомври.
1982  Филип К. Дик — американски писател.
1996  Анатоли Дамјановски — македонски педагог и професор на Филозофскиот факултет
- Скопје.
1999  Дасти Спрингфилд — англиска поп-пејачка.
2023  Вејн Шортер — американски џез-музичар.


Празници 2 март (празници)

Настани

1822  Повеќе од 8.000 востаници и цивилно население во Његуш го прогласија избувнувањето на Његушкото востание против османлиското владеење. Во востанието учествуваа Македонци, Грци и Власи. Востанието претставува предвесник на разгорувањето на националноослободителното движење на македонскиот народ.
1878  По завршувањето на Руско-турската војна, склучен е Санстефанскиот мировен договор, со кој Бугарија добила независност и големи територии. Поради несогласувањето на големите сили со договорот, само 3 месеци подоцна е одржан Берлинскиот конгрес на кој е извршена ревизија. Ова е Ден на независноста на Бугарија.
1918  Потпишан е Брест-литовскиот договор меѓу Русија и Централните сили, со кој Русија излегла од Првата светска војна.
1944  Во близина на Ново Село, Кумановско, III Македонска НОУ бригада заробила околу 30 четници кои по разбивањето на четничкиот Вардарски корпус се криеле во овој регион.
1974  Во близината на Париз се урнал турски авион што летал на релацијата Анкара-Лондон при што загинале 345 лица.
1996  Во Шпанија, конзервативната Народна партија на Хосе Марија Азнар победи на парламентарните избори.
2002  Во Швајцарија се одржал референдум во кој граѓаните се изјасниле за влез во Обединетите Нации.


Родени

1847  Александар Грахам - Бел — американски пронаоѓач - физичар, творец на телефонот.
1872  Борис Дранговофицер и воен теоретичар на бугарската армија.
1876  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1895  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1898  Харалампие Манчев — македонски медицински научен истражувач.
1898  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1906  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
1911  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1915  Страшо Пинџурнароден херој на Македонија.
1922  Нандор Хидекути — унгарски фудбалер.
1925  Рима Маркова — советска и руска глумица.
1947  Џенифер Ворнс — американска пејачка.
1947  Оскар Табарез — уругвајски фудбалер и тренер.
1953  Јагода Михајловска - Георгиева — македонска писателка и есеистка.
1953  Артур Антунеш Коимбра, познат како „Зико“ — бразилски фудбалер и тренер.
1956  Збигњев Боњек — полски фудбалер.
1958  Миранда Ричардсон — англиска глумица.
1959  Душко Вујошевиќ — српски кошаркарски тренер.
1962  Џеки Џојнер-Керси — американска атлетичарка.
1965  Мендух Тачи — македонски политичар, претседател на „Демократската партија на Албанците (ДПА)“
1967  Зоран Коњановски — македонски политичар.
1975  Шеваљ Етхеми — поранешен член на ОНА.
1981  Ласло Наѓ — унгарски ракометар.
1986  Мехмет Топал — турски фудбалер.
1991  Виктор Елијас — шпански глумец и пејач.
1991  Андреас Волф — германски ракометар.
1993  Мијајло Марсениќ — српски ракометар.
1993  Антонио Ридигер — германски фудбалер.
1998  Џејсон Тејтум — американски кошаркар.


Починале

1605  Климент VIII — римски папа.
1703  Роберт Хук — англиски научник.
1878  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1959  Лу Костело — американски глумец.
1996  Маргарит Дирас — француска писателка.
2005  Ринус Михелс — холандски фудбалер и тренер.
2008  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач, тенор.
2009  Јан Владислав — чешки писател.
2010  Момо Капор — српски и југословенски писател, новинар и сликар.
2017  Рејмон Копа — француски фудбалер.


Празници

Национален празник на Република Бугарија
Ден на Општина Тетово


Настани

1789  Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД.
1933  Претседателот на САД, Франклин Делано Рузвелт, под притисок на економската криза ја објавил својата „Нова политика“ (New Deal), чија суштина беше интервенција на капиталистичката држава во нарушениот стопански систем во земјата.
1942  Во Софија, бугарската полиција го уапсила поетот Никола Јонков Вапцаров.
1945  Во Белград бил основан фудбалскиот клуб „Црвена Ѕвезда“.
1945  Во Скопје е одржан првиот слободен црковно-народен собор. Во присуство на над триста делегати, свештеници, претставници на народната власт и на Народниот фронт, делегатите го искажале расположението на македонскиот народ за создавање на Македонска православна црква преку обнова на старата Охридска архиепископија, во 1767 година незаконски укината од турскиот султан Мустафа III, а по барање на Цариградската патријаршија.
1952  Народна Република Кина ги обвини САД дека употребуваат бактериолошко оружје во Корејската војна.
1965  Сирија национализира девет нафтени компании, вклучувајќи две американски нафтени концерни.
1965  Со премиерата на претставата „Богомилска балада“, според романот на Владо Малески, а во режија на Тодорка Кондова, започнал со работа Драмскиот театар во Скопје.


Родени

1188  Бланка Кастиљска — сопруга на кралот Луј VIII.
1678  Антонио Вивалдивенецијански свештеник и композитор.
1878  Петар Успенски — руски филозоф.
1927  Перо Квргиќ — хрватски глумец.
1934  Александар Митевски — македонски поет.
1935  Бент Ларсен — дански шахист.
1947  Јан Гарбарек — норвешки џез-музичар.
1951  Кени Далглиш — шкотски фудбалер и тренер.
1954  Кетрин О'Хара — американска глумица.
1954  Франсоа Фијон — француски премиер.
1961  Теодосиј Спасов — бугарски џез-музичар.
1962  Мирсад Баљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1965  Халед Хосеини — авганистански писател и лекар.
1967  Еван Дандо — американски рок-музичар.
1968  Киријакос Мицотакис — грчки политичар.
1974  Младен Крстаиќ — српски фудбалер и тренер.
1982  Лендон Донован — американски фудбалер.
1983  Зоран Балдовалиев — македонски фудбалер.
1985  Хрвоје Чале — хрватски фудбалер.
1990  Дрејмонд Грин — американски кошаркар.
1992  Бернд Лено — германски фудбалски голман.


Починале

254  Луциј Iримски папа.
561  Пелагиј I — римски папа.
1193  Саладин — курдски државник и воен водач.
1805  Жан Батист Грез — фрацуски сликар.
1832  Жан Франсоа Шамполион — француски научник.
1852  Николај Васиљевич Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1967  Владан Десница — југословенски писател.
1974  Михаил Тихонравов — советски ракетен стручњак и научник.
1993  Томислав Ивчиќ — хрватски поп-пејач.
1996  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил — поглавар на Македонската православна црква.
2002  Велибор Васовиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
2008  Семка Соколовиќ - Берток — југословенска глумица.
2019  Лук Периамерикански глумец.
2019  Кит Флинт — британски поп-пејач, член на групата „Продиџи“ (Prodigy).


Празници 4 март (празници)

Настани

1953  Во Македонија е организирана првата акција за доброволно дарување на крв.
1992  Домот на младите „25 Мај“ во Скопје го промени името во Младински културен центар.
1993  Авион од типот „Фокер 100“ на авиокомпанијата „Палер Македонија“, веднаш по полетувањето од аеродромот во Петровец кај Скопје, се урна. 83 лица го загубија животот.


Родени

1133  Хенри IIанглиски крал.
1512  Герард Меркатор — првиот човек којшто го има претставено светот на географска карта.
1569  Џовани Батиста Тјеполофрескосликар од „Великиот маниризам“.
1658  Антуан Ломе де Ламот-Кадилак — основач на Детроит.
1862  Зигберт Тараш — германски шаховски велемајстор.
1871  Роза Луксембург — организаторка на полското и на германското работничко двиење.
1903  Златко Шнајдер — хрватски и југословенски комунист, секретар на СКОЈ.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1918  Џејмс Тобин — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1922  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1926  Лазо Милошевски — југословенски и македонски атлетичар.
1944  Ристо Шанев — македонски поет и писател.
1949  Благоја Ристески - Платнар — македонски поет.
1952  Петар Борота — југословенски и српски фудбалер.
1957  Марк Е. Смит — англиски рок-музичар.
1968  Илирјан Бекири — македонски политичар.
1974  Јенс Јеремис — германски фудбалер.
1974  Ева Мендес — американска глумица.
1976  Шарунас Јасикевичиус — литвански кошаркар.
1985  Дејвид Маршал — шкотски фудбалски голман.
1993  Фред — бразилски фудбалер.
1994  Кенан Караман — турски фудбалер.
1998  Мерих Демирал — турски фудбалер.


Починале

1827  Александар Волтаиталијански физичар.
1827  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1893  Иполит Адолф Тен — француски критичар и историчар.
1925  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1953  Јосиф Сталинсоветски државник и политичар.
1953  Сергеј Прокофјев — руски и советски композитор.
1964  Милтон Манаки — прв македонски и балкански филмски снимател.
1966  Ана Ахматова — руска и советска поетеса.
1982  Џон Белуши — американски глумец.
1984  Тито Гобииталијански оперски пејач, баритон.
2013  Уго Чавеспретседател на Венецуела.
2015  Влада Дивљан — српски и југословенски рок музичар.


Празници 5 март (празници)

Настани

1793  Франција ѝ објави војна на Шпанија.
1926  Воспоставен е првиот телефонски разговор преку Атлантикот, помеѓу Лондон и Њујорк.
1962  Во САД е лансирано првото автоматско меѓупланетарно летало „ОСО 1“ (орбитална сончева опсерваторија).
1989  Кина објави вонредна состојба во Тибет по тридневните антикинески немири во јужната планинска провинција.
1993  Силите лојални на ирачкиот претседател Садам Хусеин, според западни извори, во Басра и други градови во јужниот дел на Ирак убија најмалку 400-на учесници на бунтот против централната власт


Родени

1459  Јакоб Фугер — германски банкар.
1475  Mикеланџело — италијански сликар и вајар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1906  Лу Костело — американски глумец.
1926  Анджеј Вајда — полски филмски режисер.
1937  Валентина Терешкова — советски космонаут.
1944  Кири Те Канава — новозеландска оперска пејачка.
1953  Снежана Савиќ — српска глумица.
1954  Никица Цукров — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1954  Харалд Шумахер — германски фудбалски голман.
1972  Шекил О'Нил — американски кошаркар.
1973  Грег Остертаг — американски кошаркар.
1977  Јоргос Карагунис — грчки фудбалер.
1979  Тим Хауард — американски фудбалски голман.
1984  Томаш Марчињски — полски велосипедист.
1988  Симон Мињоле — белгиски фудбалер.
1989  Ањешка Радванска — полска тенисерка.
1989  Нелсон Оливеира — португалски велосипедист.
1991  Родриго — шпански фудбалер.
1994  Марко Мамиќ —хрватски ракометар.
1994  Маркус Смарт — американски кошаркар.
1996  Тимо Вернер — германски фудбалер.
1996  Кристијан Коулмен — американски атлетичар.


Починале

1543  Антонио Алегри Кореџо — италијански сликар, еден од зачетниците на барокното сликарство.
1683  Гварино Гварини — италијански архитект.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1999  Стенли Кјубрик — американски филмски режисер.
2013  Алвин Ли — англиски рок-музичар.


Празници 6 март (празници)

Настани

1957  Двете некогашни британски колонии — Златниот Брег и Тоголанд се обединија и ја формираа независната држава Гана.
1978  Почна емитувањето на Втората програма на Телевизија Скопје.
1980  Француската писателка Маргарет Јурсенар е избрана за член на Француската академија на науките. Со тоа таа влезе во историјата како прва жена, член на француската институција.


Родени

1693  Климент XIIIримски папа.
1475  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1765  Жозеф Нисефор Ниепс — француски пронаоѓач, првенец на фотографијата.
1850  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1864  Александар Радев — македонски деец и бугарски политичар.
1872  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1926  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
1936  Ристо Миљановски — македонски писател.
1937  Валентина Владимировна Терешкова — советски космонаут.
1951  Ненад Стекиќ — српски и југословенски атлетичар.
1952  Тоде Илиевски — македонски писател.
1953  Благоја Стефановски — македонски политичар.
1959  Илија Велев — македонски писател.
1959  Лучано Спалети — италијански фудбалер и тренер.
1959  Владимир Талески — македонски поет, раскажувач.
1960  Иван Лендл — чешки и американски тенисер.
1980  Лора Припон — американска глумица.
1984  Матје Фламини — француски фудбалер.
1987  Елени Фуреира — грчка пејачка.
1997  Александар Соболев — руски фудбалер.
1999  Роланд Араухо — уругвајски фудбалер.


Починале

322 п.н.е.  Аристотел — еден од најважните филозофи и научници на антиката.
161  Антонин Пијримски цар.
1274  Тома Аквински — христијански теолог и свештеник.
1724  Инокентиј XIIIримски папа.
1875  Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1891  Франц Миклошич — словенечки славист.
1945  Албрехт Пенк — германски геоморфолог.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1975  Михаил Бахтин — руски филозоф.
1990  Спиро Прилепчански — македонски новинар.
2003  Златко Прица — хрватски сликар.
2006  Али Фарка Туре — музичар од Мали.
[2021]]  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.


Празници 7 март (празници)

Настани

1658  Склучен Роскилдскиот мировен договор со кој Шведска добива неколку покраини од Данска и Норвешка.
1910  На II Mеѓународна конференција на жените социјалистки, организирана на иницијатива на Клара Цеткин во Копенхаген е одлучено датумот 8 март да се слави секоја година како „Меѓународен ден на жената“.
1945  Во Скопје првпат е прославен Денот на жената. По тој повод во салата на Офицерскиот дом се одржа голем митинг.
1946  Президиумот на Народното собрание донел закон за измена на името на Демократска Федерална Македонија во „Народна Република Македонија“.


Родени

1566  Карло Џезуалдо — италијански композитор.
1879  Ото Хан — добитник на Нобеловата награда за хемија.
1899  Мато Ловрак — хрватски писател.
1907  Константин Караманлис — грчки политичар.
1929  Ебе Камарго — бразилска глумица, водителка и пејачка.
1938  Милан Галиќ — српски и југословенски фудбалер.
1941  Христо Крстевски — македонски писател и есеист.
1949  Теофило Кубилјас — перуански фудбалер.
1951  Џејмс Вилијамс — американски џез-музичар.
1960  Бак Вилијамс — американски кошаркар.
1977  Петар Ангелов — македонски ракометар.
1990  Петра Квитова — чешка тенисерка.
1995  Марко Гудуриќ — српски кошаркар.
1997  Тијана Бошковиќ — српска одбојкарка.
2006  Ворен Заир-Емери — француски фудбалер.


Починале

1144  Целестин IIримски папа.
1869  Хектор Берлиоз — француски композитор.
1917  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин.
1923  Јоханес ван дер Валс — холандски физичар и математичар.
1942  Хосе Раул Капабланкакубански шаховски велемајстор.
1999  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
2016  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.


Празници

Меѓународен ден на жената


Настани

1776  Шкотскиот економист Адам Смит го објавил неговото капитално дело „Богатството на народите“.
1908  Бил основан италијанскиот фудбалски клуб Интер од Милано.
1916  Прва светска војна: Германија ѝ објавила војна на Португалија.
1956  Кипарскиот архиепископ Макариос е депортиран од Кипар на Сејшелските Острови, во Индискиот Океан. Макариос во 1960 година стана прв претседател на независната Кипарска Република.
1966  Франција соопшти дека има намера да ги повлече своите трупи од НАТО и дека ќе побара воените инсталации на овој Пакт да се отстранат од нејзината територија.
1987  Техеран го обвини Багдад дека користи хемиско оружје во Иранско-ирачката војна.
1995  Владата на Република Естонија донесе одлука за воспоставување дипломатски односи со Република Македонија на амбасадорско ниво.
1999  Претседателот на Иран, Мохамед Хатами, допатува во посета на Италија. Тоа е прва посета на Запад од страна на шеф на иранска држава по исламската револуција во 1979 година во оваа земја.


Родени

1459  Америго Веспучииталијански морепловец.
1814  Тарас Шевченко — украински писател.
1907  Мирча Елијаде — романски писател, историчар, филозоф, новинар, есеист.
1920  Фрањо Михалиќ — хрватски и југословенски атлетичар.
1930  Орнет Колмен — американски џез-музичар.
1934  Јуриј Гагарин — советски космонаут.
1942  Џон Кејл — велшки музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
1943  Боби Фишер — американски шахист, поранешен светски првак.
1950  Милиќ Вукашиновиќ — српски и југословенски музичар.
1959  Такаки Каџита — јапонски физичар и нобеловец.
1960  Жељко Обрадовиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1960  Тјери Вињерон — француски атлетичар.
1968  Јури Џоркаеф — француски фудбалер.
1975  Хуан Себастијан Верон — аргентински фудбалер.
1983  Клинт Демпси — американски фудбалер.
1983  Роберто Ферари — италијански велосипедист.
1990  Дели Блинд — холандски фудбалер.
1994  Окај Јокушлу — турски фудбалер.
1995  Анхел Кореа — аргентински фудбалер.


Починале

1661  Жил Мазарен — истакнат француски политичар од италијанско потекло.
1782  Сава Петровиќ Његош — црногорски владика и митрополит.
1851  Ханс Кристијан Ерстед — дански физичар.
1992  Менахем Бегин — израелски политичар.
1993  Вања Војнова — бугарска кошаркарка.
1994  Хенри Чарлс Буковскипоет и писател од САД.
2018  Атанас Кираџиев — македонски атлетичар.


Празници 9 март (празници)

Настани

241 п.н.е.  Римјаните ја поразуваат Картагинската флота, ставајќи крај на Првата пунска војна
1912  Јуен Шикај станува привремен претседател на Република Кина.
1945  Втора светска војна: Токио е уништен во нападот на 300 американски бомбардери Б-29, при што загинаа околу 100.000 жители ја јапонскиот главен град.
1951  Фулгенсио Батиста извршува успешен државен удар во Куба.
1953  Во Скопје излезе првиот број на весникот „Просветен работник“, како орган на Здружението на просветните работници на НР Македонија. Од 11.11.1992 година излегува како гласило на Министерството за образование и физичка култура.
1990  Проспер Аврил е тргнат од власта во Хаити.
1992  Наместо поимот „милиција“, што се користеше во Република Македонија за припадниците на Министерството за внатрешни работи, почна да се употребува поимот „полиција“.
1993  Сухарто по шести пат е избран за претседател на Индонезија.
1997  Ватикан воспостави дипломатски односи со Либија.


Родени

1452  Фернандо II Арагонски — шпански владетел.
1503  Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1628  Марчело Малпиги — италијански доктор, анатом и биолог.
1845  Александар IIIцар на Русија.
1872  Христо Матов — македонски револуционер.
1878  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1880  Владислав Петковиќ - Дис — српски поет.
1892  Грегори Ла Кава — американски филмски режисер.
1925  Александар Зацепин — советски и руски композитор.
1928  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
1936  Димитар Гогов — македонски поет.
1936  Сеп Блатер — швајцарски фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1939  Ирина Прес — советска атлетичарка.
1940  Чак Норис — американски глумец.
1942  Благоја Лактински — македонски поет.
1952  Морган Цвангираи — премиер на Зимбабве.
1957  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда.
1958  Шерон Стоун — американска глумица.
1964  Тони Полстер — австриски фудбалер.
1964  Нене Чери — американска поп-пејачка.
1967  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
1968  Микеле Парамати — италијански фудбалер.
1973  Џон Лекомп — американски музичар.
1975  Валентина Радуловиќ — македонска ракометарка.
1988  Иван Ракитиќ — хрватски фудбалер.
1996  Келечи Ихеаначо — нигериски фудбалер.


Починале

483  Симплицијримски папа.
1830  Муцио Клементианглиски композитор.
1856  Јован Стерија Поповиќсрпски писател.
1861  Тарас Шевченкоукраински писател.
1872  Џузепе Мацинииталијански револуционер.
1923  Арсо Локвичкимакедонски револуционер.
1937  Евгениј Замјатинруски писател.
1940  Михаил Булгаковруски писател.
1965  Стале Поповмакедонски писател.
1985  Константин Черненкосоветски водач.


Празници 10 март (празници)

Настани

1913  Велика Британија и Германија постигнале Договор за границите на африканските колонии Нигерија и Камерун.
1917  Британската војска го зазела Багдад во Првата светска војна.
1938  Војската на фашистичкиот Трет Рајх влегла во Австрија (т.н. „аншлус“).
1943  Околу 550 Евреи од Штип биле депортирани во концентрациониот логорТреблинка“.
1945  Во Македонија почнале првите слободни избори за селски, градски и околиски народноослободителни одбори. На овие избори кои траеле до 25 март, за првпат гласале и жените, лицата со навршени 18 години и сите припадници на Југословенската армија.
1981  Започнале протестите на Косово со барање тоа да стане република и да излезе од прегратките на Србија.
1996  Република Македонија била примена за 39-ти рамноправен член во Северноатлантскиот совет за соработка.
1996  Со одлука на Советот на европските министри, Република Македонија била примена во Клубот на земјите членки на ФАРЕ.


Родени

1544  Торквато Тасо — италијански поет.
1822  Жозеф Бертран — француски математичар.
1892  Артур Хонегер — француски композитор од швајцарско потекло.
1920  Благоја Ангеловски — македонски филмски работник.
1931  Драган Ѓаконовски - Шпато — македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1931  Драгутин Аврамовски - Гуте — македонски академски сликар и графичар.
1945  Пири — шпански фудбалер.
1952  Даглас Адамс — англиски писател, драматург и музичар.
1961  Мирјана Ѓурица — југословенска ракометарка.
1978  Дидје Дрогбафудбалер од Брегот на слоновата коска.
1987  Танел Кангерт — естонски велосипедист.
1987  Стефано Пираци — италијански велосипедист.
1988  Фабио Коентрао — португалски фудбалер.
1991  Алесандро Флоренци — италијански фудбалер.
1993  Ентони Дејвис — американски кошаркар.
1994  Ендрју Робертсон — шкотски фудбалер.
1994  Ласе Андерсон — француски ракометар.


Починале

1908  Едмондо Амичиситалијански писател и патописец.
1931  Фридрих Мурнаугермански режисер.
1941  Јосиф Михајловиќ — градоначалник на Скопје пред Втората светска војна.
1955  Александар Флеминг — англиски микробиолог.
2002  Илија Милчин — македонски глумец, режисер, лингвист и преведувач.
2002  Џејмс Тобин — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
2006  Слободан Милошевиќ — претседател на Србија и на Сојузна Република Југославија.
2016  Драган Николиќ — српски глумец.
2021  Даринка Челениќ — српска глумица.


Празници 11 март (празници)

Настани

1365  Отворен е Виенскиот универзитет — една од најстарите установи од овој вид во светот.
1874  Свечено отворена Кешанли џамијата во Охрид, денес прогласена за културно наследство на Македонија.
1912  Американскиот капетан Алберт Бери го извел првиот скок со падобран од авион.
1935  Персија го доби новото официјално име на земјата — Иран.
2003  Во Белград е извршен атентат врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.


Родени

1685  Џорџ Беркли — ирски филозоф.
1824  Густав Кирхоф — германски физичар.
1863  Габриеле Данунцио — италијански поет.
1881  Мустафа Кемал Ататурк — прв турски претседател.
1889  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1898  Рибејро Коуто — бразилски писател и дипломат.
1913  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор и оперски пејач (тенор).
1922  Џек Керуак — американски писател.
1923  Владек Шејбал — полски глумец († 1992).
1927  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички филозоф.
1941  Јосип Скоблар — хрватски и југословенски фудбалер.
1946  Лајза Минели — американска глумица и пејачка.
1948  Џејмс Тејлор — американски поп-музичар.
1950  Хавиер Клементе — шпански фудбалер и тренер.
1957  Патрик Батистон — француски фудбалер.
1962  Андреас Кепке — германски фудбалски голман.
1962  Зоран Чутура — хрватски и југословенски кошаркар.
1971  Драгутин Топиќ — српски и југословенски атлетичар.
1987  Максвел Холт — американски одбојкар.
1989  Нејтан Хас — австралиски велосипедист.
1990  Илија Несторовски — македонски фудбалер.
1990  Никита Алексеев — руски одбојкар.
1997  Дин Хендерсон — англиски фудбалски голман.


Починале

1925  Сун Јат Сен — кинески револуционер и политичар.
1935  Михајло Пупин — српско-американски физичар со потекло од Вевчани.
1955  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1995  Мија Алексиќ — југословенски и српски глумец.
2000  Александар Николиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
2003  Зоран Ѓинѓиќ — српски премиер.
2017  Вања Лазарова — македонска пејачка на народна музика.


Празници 12 март (празници)

Настани

1325  Основан е градот Теночтитлан, престолнина на државата на Ацтеките.
1781  Англискиот астроном од германско потекло Вилијам Хершел неочекувано ја откри седмата голема планета на Сончевиот Систем која го доби името Уран. Ги откри двата од петте познати сателити на Уран и на Сатурн.
1848  Еден ден по масовните демонстрации во Виена, паднала владата на канцеларот Клеменс Метерних, кој побегнал во Велика Британија, а царот Фердинанд I ветил донесување нов устав.
1881  Членовите на тајното терористичко здружение „Народна волја“ го убиле рускиот цар Александар Втори од династијата Романови.
1969  Стапи во сила Меѓународната конвенција за ликвидирање на сите облици на расна дискриминација.
1992  Северозападна Турција ја зафати катастрофален земјотрес при што загинаа 653, а беа повредени околу 700 луѓе.
2005  Локални избори во Република Македонија, први по новата територијална поделба.
2013  Избран папата Франциск, прв јужноамерикански и исусовски папа.
2015  Прокопис Павлопулос станува претседател на Грција.


Родени

1615  Инокентиј XIIримски папа.
1733  Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1781  Карл Фридрих Шинкел — германски архитект, урбанист и сликар.
1855  Персивал Лоуел — американски астроном.
1860  Хуго Волф — австриски композитор.
1898  Хенри Хатавеј — американски филмски режисер.
1899  Панчо Владигеров — бугарски композитор.
1907  Петре Прличкоглумец и режисер, доајен на македонската театарска уметност.
1923  Емил Каревич — полски глумец.
1929  Борис Бузанчиќ — хрватски и југословенски глумец.
1929  Матеја Матевски — македонски поет и академик.
1941  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
1944  Атина Бојаџи — македонска пливачка.
1945  Анатолиј Фоменко — руски математичар.
1955  Бруно Конти — италијански фудбалер и тренер.
1960  Адам Клејтон — ирски рок-музичар, член на групата „У2“ (U2).
1973  Едгар Давидс — холандски фудбалер.
1974  Татјана Медвед — српска ракометарка.
1975  Марк Клатенбург — англиски фудбалски судија.
1978  Том Даниелсон — американски велосипедист.
1995  Микаела Шифрин — американска скијачка.


Починале

1314  Жак де Моле — последниот голем мајстор на витешкиот ред „Темплари“.
1572  Петар Хекторовиќ — хрватски ренесансен писател.
1894  Александар IIцар на Русија.
1879  Адолф Андерсен — германски шахист.
1933  Андон Димитров — македонски револуционер.
1965  Фан С. Ноли — албанско-американски писател и свештеник.
1975  Иво Андриќ — југословенски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1976  Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1977  Јан Паточка — чешки филозоф.
1987  Бошко Станковски — македонски политичар.
1993  Петар Мазев — македонски академски сликар.
1996  Кшиштоф Кишловскиполски филмски режисер.
2006  Димитрие Османли — македонски режисер.
2014  Петар Милошевски — македонски фудбалер.
2022  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
2022  Вилијам Харт — американски глумец.


Празници 13 март (празници)

Настани

1844  Карлос Антонио Лопес е прогласен за прв уставен претседател на Парагвај.
1891  Подморницата „Монарх“ постави телефонски кабел под Ламанш, што овозможи телефонска врска меѓу Велика Британија и другите држави од Европа.
1944  Иницијативниот одбор на АСНОМ упати писмо до НО одбори во Македонија во кое ја изнесува одлуката на Второто заседание на АВНОЈ, со која Македонија е призната за рамноправна федерална единица. Потоа, ја објаснува постапката за избирање легални и нелегални, општински, околиски и окружни НО одбори и делегати за Првото заседание на АСНОМ.
1945  По многу тешки борби американските десантни единици го освоија малиот остров на Тихиот Океан, Иво Џима, важна стратегиска точка за бомбардерските напади врз Јапонија.
1965  Владата на Израел го прифати барањето на Бон за воспоставување дипломатски односи со Западна Германија.
1995  Астронаутот Норман Тагард стана првиот Американец кој полета во вселената со руска ракета, лансирана од космодромот во Бајконур.
1996  Република Македонија и Република Литванија воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасадори.
2001  Околу 11 часот со престрелки од тетовското кале започна конфликтот во Тетово.
2002  Судиите на Основниот суд Скопје 2 ги потпишаа решенијата за амнестија на политичкиот водач на поранешната ОНА, Али Ахмети и на неговиот вујко, водачот на кичевските бомбаши и организаторот на повеќето бомбашки напади на полициските станици во Македонија, Фазли Велиу.
2013  Си Ѓинпинг станува Претседател на НР Кина.Родени

1681  Георг Филип Телеман — германски барокен композитор.
1820  Виктор Емануел IIиталијански крал, прв монарх на обединета Италија.
1862  Вилхелм Бјеркнес — основач на метеорологијата како наука.
1866  Алексеј Троицки — руски шаховски велемајстор.
1879  Алберт Ајнштајн — германско-американски физичар.
1908  Коча Поповиќ — српски и југословенски офицер, политичар, филозоф и писател.
1913  Доминик Татарка — словачки писател.
1926  Карлос Кони — бразилски писател.
1927  Методија Симоновски — македонски етномузиколог и поет за деца.
1930  Бистрица Миркуловска — македонска писателка за деца.
1930  Томо Шијак — македонски сликар.
1932  Методија Фотев — македонски романописец и поет.
1933  Квинси Џонс — американски музичар и продуцент.
1933  Мајкл Кејн — англиски глумец.
1975  Стив Харпер — англиски фудбалер и тренер.
1978  Питер ван ден Хогенбанд — холандски пливач.
1979  Никола Анелка — француски фудбалер.
1988  Стефен Кари — американски кошаркар.


Починале

1883  Карл Маркс — германски економист и филозоф, основоположник на комунизмот.
1912  Петар Лебедев — руски научник, физичар.
1974  Мато Ловрак — хрватски писател.
1995  Вилјам Алфред Фаулер — американски јадрен физичар.
2018  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
2021  Реџи Ворен — американски пејач.


Празници

Ден на бројот пи


Настани

1776  Американскиот конгрес донесе одлука за укинување на зависноста од англиската круна. Независноста на САД е прогласена на 4 јули 1776 година.
1993  ПТТ „Македонија“, вклучувајќи се во активноста за меѓународно признавање на Република Македонија, ја промовира редовната поштенска марка со мотив на знамето на Република Македонија.
1997  Во Заир бунтовниците го зазедоа Кисангани, трет по големина град во земјата и последно упориште на владините сили во источниот дел на државата.
2004  Формирана е Лугола, група на корисници на GNU/Линукс од Битола.
2013  Ли Кеќанг стапува на функцијата Премиер на НР Кина.


Родени

1767  Ендру Џексонпретседател на САД.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1933  Филип де Брока — француски филмски режисер.
1935  Ташко Георгиевски — македонски писател.
1940  Фил Леш — американски рок-музичар, член на групата The Grateful Dead.
1943  Дејвид Кроненберг — канадски филмски режисер.
1943  Слај Стоун — американски соул-музичар.
1944  Јоаким Кин — германски џез-пијанист.
1944  Иван Ќурковиќ — хрватско-српски фудбалер.
1947  Рај Кудер — американски гитарист.
1948  Давид Албахари — српски писател.
1955  Јасна Злокиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1955  Стив Лиливајт — англиски музички продуцент.
1956  Иван Јуришиќ — српски фудбалер.
1957  Виктор Муњос — шпански фудбалер.
1963  Нели Хупер — британски музички продуцент.
1968  Милорад Улемек - Легија — српски командант и атентатор на премиерот на Србија.
1975  Веселин Топалов — бугарски шаховски велемајстор.
1975  Ева Лонгорија — американска глумица.
1981  Брис Гијар — француски мечувалец.
1985  Константин Бакун — украински и руски одбојкар.
1990  Драгана Цвииќ — српска ракометарка.
1993  Пол Погба — француски фудбалер.


Починале

44 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
220  Цао Цао — кинески војсководец и државник.
493  Одоакар — италијански крал.
1903  Тома Давидов — бугарски офицер.
1937  Хауард Филипс Лавкрафт — американски писател.
1959  Лестер Јанг — американски џез-музичар.
1974  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1981  Рене Клер — француски филмски режисер.
1991  Миодраг Булатовиќ — црногорски и југословенски писател.
1997  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
2006  Јоргос Ралис — грчки политичар.
2006  Жозуе Монтело — бразилски писател.
2014  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
2021  Драгољуб Ѓуричиќ — црногорско-српски рок-музичар.


Празници 15 март (празници)

Настани

1987  Од Железничката станица во Скопје тргна првиот воз на електричен погон на магистралната пружна делница Скопје - Гевгелија.
2010  Во петтиот натпервар од Светската лига, ватерполо репрезентацијата на Македонија ја победи репрезентацијата на Грција со резултат 7:6. „Победата ѝ ја подарувам на македонскиот народ и Македонија бидејќи навистина заслужи, a Грците вечерва научија каде дојдоа и каде е Македонија. Ние им одржавме час по ватерполо.“ изјави тренерот на Македонија, Стеван Нонковиќ.
2014  Граѓаните на Крим на референдум се изјаснуваат дека сакаат да станат составен дел од Руската Федерација. Поддршката изнесувала 96,77% при излезност од 83%. Највеќето неизлезени биле Кримски Татари, кои решиле да го бојкотираат гласањето.


Родени

1480  Фернандо Магелан — португалски морепловец во служба на Шпанија.
1787  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1926  Џери Луис — американски глумец.
1930  Изет Сарајлиќ — босански и југословенски поет.
1941  Бернардо Бертолучи — италијански режисер.
1950  Едхем Шљиво — босански и југословенски фудбалер.
1953  Ричард Сталман — американски информатичар, основач на движењето за Слободен Софтвер.
1959  Флејвер Флејв — американски рапер, член на групата „Паблик енеми“ (Public Enemy).
1989  Тео Волкот — англиски фудбалер.
1994  Џоел Ембид — камерунски кошаркар.


Починале

1925  Аугуст фон Васерман — германски лекар и бактериолог.
1956  Ирена Жолио-Кири — француска хемичарка, ќерка на Пјер и Марија Кири
1957  Константин Бранкуси — романски вајар.
1975  Т-Боун Вокерамерикански блуз-музичар.
1995  Пол Кипкоеч — кениски атлетичар.
2002  Данило Бата Стојковиќ — српски глумец.
2010  Ксенија Пајчинсрпска поп и фолк пејачка.


Празници 16 март (празници)

Настани

1891  Воспоставена е првата телефонска врска меѓу Лондон и Париз. Првата телефонска линија во Европа беше отворена во 1877 година во Берлин, во Германија. Пет години подоцна Берлин ја доби првата телефонска централа само со 48 претплатници. Тоа беа почетоците на телефонскиот сообраќај кој со голема брзина го освои светот.
1947  Во Скопје е формирана првата хируршка клиника во Македонија.
1958  САД од космодромот „Кејп Каневерал“ во орбитата околу Земјата го лансираа вториот американски сателит „Вангард I“.
1963  При ерупција на вулканот Агунг на индонезискиот остров Бали загинаа најмалку 11.000 луѓе.
1969  Голда Меир станала првата жена на должноста премиер на Израел.
1992  Република Македонија и Република Словенија воспоставиле дипломатски односи.
1998  Џу Жунгѓи станал премиер на Кина.
2014  Властите на АР Крим објавуваат независност од Украина и доставуваат барање да станат федерална единица на Русија како Република Крим, притоа распишувајќи референдум кој завршува со огромна поддршка за предлогот.


Родени

1834  Готлиб Вилхелм Дајмлер — германски инженер.
1919  Нет Кинг Коул — американски музичар.
1921  Иван Несторовски — македонски геолог.
1921  Љупчо Сантов — македонски партизан и учесник во НОБ.
1935  Владимир Поповиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1936  Никола Нака — македонски градежен инженер.
1938  Рудолф Нуреев — руски и советски балетан.
1939  Џовани Трапатони — италијански фудбалер и тренер.
1943  Газанфер Бајрам — македонски академски сликар.
1955  Гери Синис — американски глумец и режисер.
1959  Дени Ејнџ — американски кошаркар.
1964  Роб Лоу — американски глумец.
1967  Били Корган — американски рок-музичар, член на групата „Смешинг пампикнс“ (The Smashing Pumpkins).
1970  Флорин Радучоју — романски фудбалер.
1976  Алваро Рекоба — уругвајски фудбалер.
1983  Раул Меирелеш — португалски фудбалер.
1985  Дарио Каталдо — италијански велосипедист.
1986  Един Џеко — босански фудбалер.
1989  Шинџи Кагава — јапонски фудбалер.
1993  Кума Бабакар — сенегалски фудбалер.
1994  Марсел Забицер — австриски фудбалер.
1998  Урош Рачиќ — српски фудбалер.


Починале

180  Марко Аврелиј — римски цар и стоички филозоф.
1782  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1956  Ирена Жолио-Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири.
1973  Перл Бак — американска писателка.
1976  Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1988  Валтер Ниг — швајцарски теолог.
2010  Алекс Чилтон — американски поп-рок музичар, член на групата Биг стар (Big Star).
2023  Дубравка Угрешиќ — хрватска писателка.
2024  Стив Харли — англиски рок-музичар, член на групата Кокни ребелс (Cockney Rebels).


Празници 17 март (празници)

Настани

1871  Започнува Париската Комуна. Француската влада пристапила кон разоружување на париската Национална гарда, но граѓаните одбија да го предадат оружјето и топовите и ги протерале претставниците на владата.
1900  Основан е холандскиот фудбалски клуб „Ајакс“.
1962  Во швајцарското гратче Евијан е потпишана Спогодба за прекин на огнот во Алжир, со што заврши осумгодишната војна за независност на таа земја од француската колонијална власт.
1996  Амбасадата на САД во Скопје започна со издавање визи.
1996  Претседателот на САД, Бил Клинтон го именува Кристофер Хил за амбасадор во Република Македонија.


Родени

1780  Милош Обреновиќ — српски кнез.
1842  Стефан Маларме — француски поет.
1844  Николај Римски Корсаков — руски композитор.
1858  Рудолф Дизел — германски инженер и научник.
1869  Артур Невил Чемберлен — британски политичар.
1877  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1926  Ташко Белчев — македонски палеолингвист.
1929  Криста Волф — германска писателка.
1932  Џон Апдајк — американски писател.
1938  Стојан Георгиев Томовичин — македонски национален деец.
1941  Вилсон Пикет — американски музичар.
1947  Стево Црвенковски — македонски политичар.
1951  Бил Фризел —американски џез-гитарист.
1956  Ингемар Стенмарк — шведски скијач.
1959  Лик Бесон — француски филмски режисер.
1960  Стив Кловс — американски сценарист.
1961  Грант Харт — американски рок-музичар, член на групата Хускер ду (Husker Du).
1963  Ванеса Вилијамс — американска глумица и пејачка.
1970  Квин Латифа — американска пејачка и глумица.
1981  Фабијан Канчелара — швајцарски велосипедист.
1987  Дмитриј Тарасов — руски фудбалер.
1989  Сергеј Паршивљук — руски фудбалер.
1989  Тома Дамизо — француски велосипедист.
1997  Ивица Зубац — хрватски кошаркар.
1997  Глајсон Бремер — бразилски фудбалер.


Починале

235  Александар Северримски цар.
1227  Хонориј IIIримски папа.
1314  Жак де Моле — последниот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари.
1584  Иван IVцар на Русија.
1900  Антонио Нобре — португалски писател.
1909  Кузман Шапкарев — еден од најзначајните собирачи, публикатори, афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари.
1913  Георги I — крал на Грција.
1936  Елефтериос Венизелос — грчки револуционер.
1947  Михаил Герџиков — бугарски револуционер.
1980  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.


Празници 18 март (празници)

Настани

1628  Англичаните во Америка ја основале колонијата Масачусетс.
1903  Идеологот на ТМОРО, Гоце Делчев со својата чета го разурна тунелот кај реката Драматица (Ангиста), Серско. Тоа беше последната негова акција против османлиската власт пред неговата смрт.
1943  Основана е Комунистичката партија на Македонија, како македонски оддел на Сојузот на комунистите на Југославија.
2017  Франк-Валтер Штајнмајер станува претседател на Германија.


Родени

1590  Вилијам Брадфорд — англиски предводник на основачите на колонијата Плимут во Масачусетс.
1629  Алексеј I Романов — руски цар.
1813  Дејвид Ливингстон — шкотски истражувач на африканскиот континент.
1818  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1873  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог, претставник на доцниот романтизам.
1888  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1900  Фредерик Жолио – Кири — француски физичар.
1910  Страхил Андреевски — македонски боксер.
1933  Филип Рот — американски писател.
1942  Салаедин Билал — македонски глумец од турска националност.
1943  Митко Маџунков — македонски писател.
1947  Глен Клоус — американска глумица.
1949  Валери Леонтјев — советски и руски поп-пејач.
1955  Брус Вилис — американски глумец.
1956  Егор Гајдар — руски економист.
1959  Тери Хол — англиски рок-музичар, член на групата The Specials
1960  Тодор Петров — македонски политичар.
1966  Ања Рупел — словенечка поп-пејачка, членка на групата Видеосекс.
1971  Лазар Еленовски — министер за одбрана на Република Македонија.
1976  Алесандро Неста — италијански фудбалер.
1976  Петар Грашо — хрватски поп-музичар.
1977  Емил Калешковски — македонски поет.
1979  Хидает Туркоглу — турски кошаркар.
1979  Иван Љубичиќ — хрватски тенисер.
1981  Коло Туре — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.
1981  Стив Камингс — британски велосипедист.
1987  Милош Теодосиќ — српски кошаркар.
1988  Максим Михајлов — руски одбојкар.
1993  Хаким Зијеш — марокански фудбалер.
1995  Ектор Белерин — шпански фудбалер.
1997  Рута Мејлутите — литванска пливачка.


Починале

1241  Александар III — шкотски крал.
1721  Климент XI — римски папа.
1987  Луј де Број — француски нобеловец.
1982  Адем Гајтани — македонски поет и преведувач.
1997  Вилем де Кунинг — холандско-американски сликар.
2008  Артур Ч. Кларк — британски писател на научна фантастика.
2024  М. Емет Волш — американски глумец.


Празници 19 март (празници)

Настани

1602  Создадена е Холандската источноиндиска компанија
1616  Волтер Роли бил ослободен од Лондонската кула по 13 години затвор
1760  Избувнал голем пожар во Бостон.
1792  Законодавното собрание на Франција официјално го одобрилo предлогот за користење на гилотината како средство за погубување
1815  Наполеон Бонапарт со 140.000 војска влегува во Париз
1848  Германска револуција: баварскиот крал Лудвиг I абдицира од престолот
1861  Голем земјотрес го зафатил градот Мендоса, Аргентина
1933  Германските нацисти во Дахау го отворија првиот концентрационен логор.
1956  Франција ја призна независноста на Тунис.
1991  Каледа Зија е избрана за премиер за Бангладеш.
1991  По одржаните повеќепартиски избори во Република Македонија, во Скопје е формирана првата Влада на Република Македонија. За прв претседател е избран д-р Никола Кљусев.
1992  Во Скопје е формиран Македонскиот олимписки комитет (MOK). За претседател е избран Васил Тупурковски.
1996  Во Скопје е основана Секцијата за македонско-американско пријателство.
1996  Излезе првиот број на весникот „Дневник“.


Родени

1497  Атахуалпа — последен владетел на Тавантинсују.
1725  Абдул Хамид Iотомански султан.
1770  Фридрих Хелдерлин — германски романтистички поет, еден од основоположниците на германскиот идеализам.
1811  Наполеон II — француски цар.
1828  Хенрик Ибзен — норвешки писател.
1875  Сингман Ри — прв претседател на Јужна Кореја.
1915  Свјатослав Рихтер — руски пијанист.
1945  Пат Рајли — американски кошаркар и тренер.
1952  Сами Шаќири — поранешен член на ОНА.
1955  Перихан Ејупи - Туна — македонска глумица.
1955  Васо Николовски — македонски поет.
1980  Џамал Крафорд — американски кошаркар.
1984  Фернандо Торес — шпански фудбалер.
1985  Тања Савиќ — српска пејачка.
1986  Бењат Инчаусти — шпански велосипедист.
1987  Емилија Атијас — аргентински модел.
1990  Маркос Рохо — аргентински фудбалер.


Починале

1191  Климент IIIримски папа.
1413  Хенри IVанглиски крал.
1727  Исак Њутн — англиски физичар, математичар и астроном.
1894  Лајош Кошут — претедател на Кралството Унгарија.
1953  Грасилијано Рамос — бразилски писател.
1980  Волче Наумчески — македонски писател.
1988  Гил Еванс — канадски џез-пијанист и аранжер.
1990  Лав Јашин — руски и советски фудбалер.
2001  Хајредин Арифи — поранешен член на ОНА.


Празници 20 март (празници)

Настани

1413  Хенри V станува крал на Англија.
1829  Во земјотресот што ја зафати Шпанија загинаа 6.000 луѓе.
1884  Во Франција се легализирани синдикатите.
1918  Прва светска војна - Започнува втората битка на реката Сома.
1960  Во јужноафриканскиот град Шарпвид, расистичката полиција отвори оган врз демонстрантите, припадници на црната раса, кои протестираа против дискриминаторските закони во таа земја. Притоа беа убиени 69 луѓе, а ранети околу 200. Во спомен на овој трагичен настан, Генералното собрание на ОН го прогласи 21 март за Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација.
1963  Затворен е најозогласениот затвор Алкатраз во Сан Франциско, Калифорнија.
1977  Индиската премиерка Индира Ганди поднесе оставка на функцијата.
1990  Намибија (поранешна Југозападна Африка) по 75 години стекна независност од Јужноафриканската Република.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон постојаниот комитет за информирање за индустриска сопственост на Светската организација за интелектуална сопственост.
1998  Основана е Демократската алтернатива.
1999  Бертранд Пикард и Брајан Џонс стануваат првите кои го обиколиле светот во летечки балон.
2000  Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле II допатува во прва официјална посета на Израел.
2006  Градскиот совет на општина Битола донесе одлука за промена на грбот на градот.
2013  Џастин Велби устоличен како Архиепископ Кантербериски - поглавар на Англиканската црква.
2014  Крим влегува во состав на Руската Федерација како Република Крим, по референдумот од 16 март истата година, каде огромно мнозинство од народот искажало поддршка за отцепување од Украина и припојување кон Русија.


Родени

1713  Франсис Левис — американски пејач.
1768  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1801  Марија Тереза од Тосканакралица на Сардинија.
1806  Бенито Хуарез — претседател на Мексико.
1817  Жозеф Пуларт — белгиски архитект.
1839  Модест Мусоргски — руски композитор.
1881  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1887  Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1913  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1920  Ерик Ромер — француски режисер.
1931  Блаже Ристовски — македонски историчар и академик.
1935  Томас Шапкот — австралиски поет, романописец и драматург.
1942  Киро Донев — македонски писател за деца.
1949  Славој Жижек — словенечки марксистички филозоф.
1954  Ирфан Беќур — македонски поет.
1958  Марлиз Гер — германска атлетичарка.
1960  Ајртон Сена — бразилски возач, светски првак во „Формула 1“.
1961  Лотар Матеус — германски фудбалер.
1962  Метју Бродерик — американски глумец.
1963  Роналд Куман — холандски фудбалер и тренер.
1967  Мирослав Пецарски — српски и југословенски кошаркар.
1968  Скот Вилијамс — американски кошаркар.
1980  Роналдињо — бразилски фудбалер.
1988  Адријан Курек — полски велосипедист.
1991  Антоан Гризман — француски фудбалер.
1991  Ника Пилиев — руски фудбалер.
1992  Каролина Плишкова — чешка тенисерка.
1993  Лука Митровиќ — српски кошаркар.
1997  Тини Стосел — аргентинска пејачка и глумица.


Починале

1556  Томас Кранмер — водач на Англиската реформација.
1656  Џејмс Ашер — англиски архиепископ.
1762  Никола Луј де Лакај — француски астроном.
1910  Надар — француски фотограф.
1915  Фредерик Тејлор — американски машински инженер.
1936  Александар Глазунов — руски композитор и диригент.
1938  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1987  Роберт Престон — американски глумец.
1991  Ведат Далокај — турски архитект.
1994  Лили Дамите — француска глумица.
1994  Дак Рамбо — американски артист.
1998  Галина Уланова — руска балерина.
2013  Пјетро Менеа — италијански атлетичар и политичар.
2013  Димче Мешковски — македонски глумец.


Празници

Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација


Настани

238  Гордијан I и неговиот син Гордијан II се прогласени за римски цареви.
1312  Папа Климент V го укинува Темпларскиот ред, основан во 1118 година во Палестина.
1822  САД го забранува многуженството.
1879  Софија станува престолнина на новосоздаденото Кнежевство Бугарија.
1919  Унгарија станува советска република
1919  Воспоставена е првата меѓународна авионска линија меѓу Париз и Брисел.
1933  Отворен е концентрациониот логор Дахау.
1935  Персија официјално го променува своето име во Иран.
1943  Сите Евреи од Македонија кои беа собрани од страна на Бугарскиот окупатор во Монополот во Скопје беа транспортирани во логорот на смртта Треблинка, во Полска, во кој по извесно време беа ликвидирани од германските фашисти.
1945  Египет, Ирак, Јордан, Либан и Сирија во Каиро ја формираа Арапската лига.
1983  Хаим Херцог е избран за претседател на Израел.
1995  Космонаутот Валери Полаков се вратил од космосот, поставувајќи нов рекорд- 436 денови.
1996  Македонската академија на науките и уметностите е примена за член на Здружението на европските академиии.
2004  Духовниот водач на палестинското Исламско движење на отпорот (Хамас), шеикот Ахмед Јасин загина при израелски воздушен напад во Газа.
2004  Македонскиот премиер Бранко Црвенковски во Даблин ја предаде апликацијата за членство на Република Македонија во Европската Унија.
2009  Одржан првиот круг од Претседателските избори во Република Македонија.


Родени

1459  Максимилијан I — германски крал и свет римски цар.
1876  Бора Станковиќ — српски писател.
1887  Чико Маркс — американски глумец.
1912  Карл Малден — американски глумец.
1923  Марсел Марсо — француски глумец.
1928  Вељко Булајиќ — југословенски режисер.
1938  Тришо Стојановски — македонски писател и новинар.
1940  Лилјана Белева — македонски писател.
1941  Бруно Ганц — швајцарски глумец.
1943  Џорџ Бенсон — американски џез-гитарист.
1947  Џејмс Патерсон — американски писател.
1948  Андру Лојд Вебер — британски композитор.
1949  Џон Тошак — велшки фудбалер и тренер.
1950  Горан Бреговиќ — босански и југословенски музичар, член на рок-групата „Бјело Дугме“.
1953  Кенет Рогоф — американски економист и шаховски велемајстор.
1956  Ѓоре Јованоски — македонски фудбалер.
1957  Борис Домагој Билетиќ — хрватски писател.
1958  Жан Виденов — премиер на Бугарија.
1962  Владо Чапљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1976  Рис Витерспун — американска глумица.
1978  Нинослав Константиновиќ — еден од учесниците во атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ.
1980  Вели Мумин — македонски боксер.
1985  Енрико Гаспарото — италијански велосипедист.
1985  Мухамед Ал Анбар — фудбалер од Саудиска Арабија.
1985  Јакоб Фуглсанг — дански велосипедист.
1988  Жофре Суп — француски велосипедист.
1989  Патрик Винче — германски ракометар.
1989  Бен Кинг — американски велосипедист.
1992  Еди Таваресзеленортски кошаркар.


Починале

752  Папа Захаријримски папа од 10 декември 741.
1687  Жан Батист Лили — француски композитор.
1832  Јохан Волфганг Гете — германски писател.
1852  Огист Мармон — француски маршал.
1916  Фердинанд Фелнер — австриски архитект.
1955  Иван Шубашиќ — хрватски политичар и правник.
2001  Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
2004  Ахмед Јасин — водач на Хамас.
2005  Кензо Танге — јапонски архитект.
2006  Пјер Клостерман — истакнат пилот од Втората светска војна.
2019  Скот Вокер — американски музичар и продуцент.
2022  Милован Витезовиќ — српски писател и универзитетски професор.


Празници

1970  Ден на планетата Земја


Настани

1309  Папата Климент V ја преместил папската престолнина во Авињон, Франција.
1801  Александар I станал цар на Русија.
1806  Англија ја забранила трговијата со робови.
1821  Грчка војна за независност: Паднал градот Каламата.
1879  Започнала јужноамериканската Тихоокеанска војна.
1918  Литванија се здобила со независност.
1919  Во Милано, Бенито Мусолини го основал Фашистичкото политичко движење.
1933  Рајхстагот на Германија го донел Овластувачкиот закон со кој на канцеларот Адолф Хитлер му доверил диктаторски овластувања.
1950  Прогласен е Светскиот ден на метеорологијата.
1956  Пакистан станал исламска република
1994  Министерството за односи со странство на Република Македонија преку Амбасадата на Република Македонија во Турција примило нота од Министерството за надворешни работи на Казахстан со која се известува дека оваа земја ја признала нашата држава.
1996  Во Скопје, САД официјално го промовирале првиот американски амбасадор во Република Македонија, Кристофер Хил.
2003  Словенија на референдум изгласала декларација за приклучување на земјата кон ЕУ.


Родени

1749  Пјер Симон Лаплас — француски математичар, физичар и астроном.
1868  Дитрих Екарт — германски политичар, клучен во почетоците на Националсоцијалистичката партија.
1900  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.
1908  Џоан Крафорд — американска глумица.
1910  Акира Куросава — јапонски филмски режисер.
1912  Вернер фон Браун — германски физичар.
1931  Виктор Корчној — руски шахист.
1940  Ристо Шишков — македонски театарски, филмски и телевизиски артист.
1946  Драган Кресоја — српски и југословенски режисер.
1949  Рик Окасек — американски пејач, музичар и музички продуцент.
1953  Чака Кан — американска пејачка.
1953  Ивица Шурјак — хрватски и југословенски фудбалер.
1955  Мозис Малоун — американски кошаркар.
1956  Жозе Мануел Барозо — португалски политичар, претседател на Европската комисија.
1960  Даворин Боговиќ — хрватски пејач, член на рок-групата „Прљаво казалиште“.
1962  Стив Редгрејв — британски веслач.
1968  Фернандо Јеро — шпански фудбалер.
1968  Дамон Албарн — англиски пејач.
1970  Џани Инфантино — швајцарско-италијански фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1973  Џејсон Кид — американски кошаркар и тренер.
1973  Јержи Дудек — полски фудбалски голман.
1977  Трајче Стојанов — македонски филозоф.
1978  Валтер Самуел — аргентински фудбалер.
1984  Луис Анхел Мате — шпански велосипедист.
1985  Џонатан Ивер — француски велосипедист.
1989  Ерик Максим Шупо-Мотинг — германско-камерунски фудбалер.
1990  Гордон Хејворд — американски кошаркар.
1992  Кајри Ирвинг — американски кошаркар.
1995  Озан Туфан — турски фудбалер.


Починале

1103  Одо I — бургински војвода.
1361  Хенри Гросмонтвојвода од Ланкастер.
1369  Петар Кастиљски — крал на Кастиља.
1555  Јулиј IIIримски папа од 1550.
1801  Павле Iцар на Русија.
1842  Шари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на големата епоха на францускиот реализам.
1907  Константин Победоносцев — руски државник и правник.
1948  Николај Александрович Берѓаев — руски филозоф.
1937  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1992  Фридрих фон Хајек — австриско-британски економист, добитник на Нобеловата награда.
1994  Џулиета Масина — италијанска артистка.
2008  Борис Дворник — хрватски глумец.
2011  Елизабет Тејлор — британско-американска глумица.
2015  Ли Куан Јупремиер на Сингапур.
2024  Абдулах Сидран — босански поет и сценарист.


Празници

1961  Светски ден на метеорологијата
  Св. маченик Кодрат Коринтски — православен верски празник.
  Св. Турбиј Монгровејски — католички верски празник.


Настани

1783  Шпанија ја призна независноста на САД.
1882  Германскиот бактериолог Роберт Кох објави дека го изолирал бацилот на туберкулозата.
1923  Грција станува република.
1949  Во Скопје е основан Државниот ансамбл на народни игри и песни на Народна Република Македонија, од 1953 г. наречен „Танец“.
1972  Велика Британија воспостави директна контрола во Северна Ирска за да ги спречи конфликтите на паравоените групи на римокатолиците и протестантите.
1976  Во Аргентина е извршен воен удар против претседателката Исабел Перон.
1980  Салвадорскиот надбискуп Оскар Ромеро е убиен од страна на десничарски терористи.
1990  Шри Ланка ја напуштија 2.000 индиски војници, последни од контигентот од 50.000, кои две и пол години безуспешно се обидуваа да помогнат во напорите за ставање крај на вооруженото востание на тамилските герилци против централните власти во Коломбо.
1993  Езер Вајцман е избран за седми претседател на Израел.
1997  Во Скопје започна главната Конференција за првата мултинационална воена вежба, што се одржа во Република Македонија од 11 до 17.05.1997 година - „Спасител '97“.
1997  Генералниот секретар на НАТО, Хавиер Солана допатува во прва официјална посета на Република Македонија.
1999  Започна бомбардирањето на СР Југославија во воената операција „Сојузничка сила“ со која силите на НАТО алијансата ја протераа југословенската војска и полиција од територијата на српската покраина Косово.
1999  39 луѓе загинаа кога белгиски транспортен камион кој превезувал брашно и маргарин се запалил во тунелот Монблански тунел.


Родени

1494  Георгиј Агрикола — германски научник.
1782  Орест Кипренски — руски уметник.
1820  Александар Бекерел — француски физичар.
1834  Вилијам Морис — англиски писател.
1848  Јован Атанацковиќ — српски генерал.
1870  Петар Кушев — македонски лекар.
1874  Хари Худини — американски илузионист.
1887  Роско Арбакл — американски глумец и режисер.
1897  Вилхелм Рајх — австриски психоаналитичар.
1911  Џозеф Барбера — американски аниматор и режисер.
1919  Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.
1921  Василиј Смислов — советски шахист.
1926  Дарио Фо — италијански писател.
1930  Стив Меквин — американски глумец.
1937  Фејзи Бојку — македонски писател за деца.
1938  Холгер Шукај — германски рок-музичар.
1944  Воислав Коштуница — српски премиер.
1946  Клаус Дингер — германски рок-музичар.
1956  Стив Балмер — американски бизнисмен.
1963  Џо Думарс — американски кошаркар.
1973  Владимир Шмицер — чешки фудбалер.
1978  Томаш Ујфалуши — чешки фудбалер.
1981  Адам Вилер — американски борач.
1984  Крис Бош — американски кошаркар.
1986  Наталија Дил — бразилска глумица.
1988  Клас Лодевик — белгиски велосипедист.
1989  Андреј Семенов — руски фудбалер.
2001  Вилијам Салиба — француски фудбалер.


Починале

1603  Елизабета I — англиска кралица
1905  Жил Верн — француски писател.
1946  Александар Алехин — руски шаховски велемајстор, еден од најголемите шахисти во историјата.
1971  Арне Јакобсен — дански архитект.
1980  Оскар Ромеро — салвадорски архиепископ.
2008  Борис Дворник — хрватски глумец.
2008  Ричард Видмарк — американски глумец.
2016  Јохан Кројф — холандски фудбалер.
2018  Јосип Ваништа — хрватски сликар.
2021  Власта Велисављевиќ — српски глумец.
2024  Мирко Попов — македонски радио-водител, дикс-џокеј и музичар.


Празници 24 март (празници)

Настани

1821  Грците на Пелопонез започнаа востание против Турција, кое заврши по 12 години со признавање на независност на Грција.
1860  На традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби ловоров венец за поемата „Сердарот“.
1957  Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Франција и Холандија ги потпишаа Римските договори за создавање Заеднички пазар. Организацијата го доби името Европска економска заедница, потоа Европска Заедница, а денес Европска унија.
1997  Австралискиот сенат го укина законот за евтаназија — единствен закон во светот според кој беше дозволено самоубиство на пациентите кои боледуваат од неизлечливи болести со помош на медицинскиот персонал.
2000  Основан е Демократскиот сојуз.
2009  Клаус Чичер е избран за премиер на Лихтенштајн.


Родени

1479  Василиј III Московскикнез на Московското Кнежевство.
1867  Артуро Тосканинииталијански оперски и симфониски диригент.
1873  Нестор Алексиев Мирчевски — последен од големата тајфа македонски резбари.
1881  Бела Барток — унгарски композитор.
1884  Арсениј Јовков — македонски револуционер, сценарист и публицист.
1886  Атинагора Цариградски — цариградски патријарх.
1911  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1921  Александра — кралица на Југославија.
1926  Ласло Пап — унгарски боксер.
1928  Џим Ловел — американски астронаут.
1929  Сесил Тејлор — американски џез-музичар.
1930  Цветко Мартиновски — македонски писател и преведувач.
1931  Пол Моушијан — американски џез-музичар.
1942  Арета Френклин — американска пејачка.
1947  Елтон Џон — англиски поп-рок музичар.
1949  Боб Езрин — канадски музички продуцент.
1962  Марша Крос — американска глумица.
1965  Сара Џесика Паркер — американска глумица.
1965  Стефка Костадинова — бугарска атлетичарка.
1976  Владимир Кличко — украински боксер.
1979  Матео Карара — италијански велосипедист.
1986  Кајл Лаури — американски кошаркар.
1988  Мартејн Кејзер — холандски велосипедист.
1991  Вилко Келдерман — холандски велосипедист.
1992  Ерик Ламела — аргентински фудбалер.
2000  Озан Кабак — турски фудбалер.


Починале

1902  Методија Патче — македонски револуционер.
1903  Геле Трсијански— македонски револуционер.
1918  Клод Дебиси — прочуен француски композитор.
1976  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1980  Ролан Барт — француски книжевен теоретичар.
1993  Борка Аврамова — македонска вајарка.
2001  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
2001  Сервет Хајредини — поранешен член на ОНА.
2022  Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
2022  Тејлор Хокинс — американски рок-музичар, член на групата Foo Fighters.


Празници 25 март (празници)

Настани

1953  Доктор Џонас Едвард Салк, американски микробиолог го објави откривањето на новата вакцина против детска парализа.
1979  По разговорите во Кемп Дејвид, Израел и Египет склучија мировен договор во Вашингтон. Со тоа е завршена воената состојба меѓу двете земји, што траеше од 1948 година.
2000  Претседателски избори во Русија: Владимир Путин е избран за претседател.


Родени

1821  Ернст Енгел — германски статистичар и економист.
1832  Мишел Бреал — француски лингвист.
1892  Синиша Станковиќ — српски биолог.
1893  Палмиро Тољати — италијански политичар, претседател на Комунистичката партија на Италија.
1901  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1940  Џејмс Кан — американски глумец.
1914  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
1934  Алан Аркин — американски глумец.
1942  Ерика Џонг — американска писателка.
1944  Дајана Рос — американска пејачка.
1948  Стивен Тајлер — американски пејач, член на рок-групата „Аеросмит“ (Aerosmith).
1949  Патрик Зискинд — германски писател и сценарист.
1952  Дидје Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
1962  Џон Стоктон — американски кошаркар.
1962  Андреј Лавров — руски ракометар.
1963  Драгица Ѓуриќ — југословенска ракометарка.
1964  Штафан Олсон — шведски ракометар.
1964  Илија Најдоски — македонски фудбалер.
1974  Тарибо Вест — нигериски фудбалер.
1977  Немања Прибак — српско-македонски ракометар.
1982  Микел Артета — шпански фудбалер.
1985  Кира Најтли — американска глумица.


Починале

1827  Лудвиг Ван Бетовен — германски композитор од времето на романтизмот.
1892  Волт Витман — американски поет.
1954  Рејмонд Чендлер — американски писател и сценарист.
1984  Бранко Ќопиќ — српски и југословенски писател.
2024  Слаѓана Милошевиќ — српска и југословенска поп-рок пејачка.


Празници 26 март (празници)

Настани

1713  Врз основа на Договорот од Утрехт, Шпанија ѝ го отстапила Гибралтар на Англија.
1903  Во штипското село Карбинци, четите на војводите Гане и Стојан Бочварот се судриле со турскиот аскер при што борбата завршила со трагичен крај за македонските револуционери.
1941  Избиваат демонстрации против пристапувањето на Југославија кон Силите на оската. Извршен е воен удар на чело со генералот Душан Симовиќ и новата влада го поништува пристапувањето на Југославија кон Силите на оската.
1968  При пробен лет со авион загина Јуриј Гагарин, херој на Советскиот Сојуз и првиот човек кој полетал во вселената.
1977  Во Санта Крус, на Канарските Острови, во Атлантскиот Океан, се случи најтешката авионска несреќа во историјата на цивилното воздухопловство. Во судирот на два авиони „џамбо џет“ на Американската авиокомпанија и на Холандското кралско воздухопловство загинаа околу 580 патници.
1992  Врз основа на Договорот од Скопје, потпишан од претседателот на РМ Киро Глигоров и генералот на ЈНА Никола Узелац, војската на ЈНА ја напуштила територијата на Република Македонија.
1999  Над територијата на СР Југославија е соборен американски бомбардер од типот F-117. Ова е единствен случај бомбардер од овој тип да е соборен од непријателски оган, откако претходно е детектиран со помош на нискофреквентен радар.


Родени

972  Робер II Побожниоткрал на Франција.
1785  Луј XVIIкрал на Франција.
1845  Вилхелм Конрад Рендген — германски физичар.
1886  Лудвиг Мис ван ден Рое — германско-американски архитект.
1891  Лајош Зилахи — унгарски писател.
1911  Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1918  Борис Чипан — македонски архитект.
1921  Иван Рабузин — хрватски сликар.
1927  Мстислав Ростропович — советски и руски виолончелист.
1949  Дубравка Угрешиќ — хрватска писателка.
1951  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.
1953  Анимари Мозер-Прел — австриска скијачка.
1963  Квентин Тарантино — американски режисер.
1966  Жарко Паспаљ — српски и југословенски кошаркар.
1969  Мараја Кери — американска пејачка.
1983  Василиј Кошечкин — руски хокеар.
1986  Мануел Ноер — германски фудбалски голман.
1990  Наталија Санчес — шпанска глумица и пејачка.
1990  Хоселу — шпански фудбалер.
1994  Виктор Ангелов — македонски фудбалер.


Починале

1378  Грегориј XIримски папа.
1462  Василиј II Московски — московски кнез.
1625  Џејмс I — крал на Шкотска и Англија од династијата Стјуард, кој владеел од 1603 до 1625 година.
1770  Џовани Батиста Тјеполо — венецијански уметник.
1918  Мартин Шеридан — американски атлетичар.
1968  Јуриј Гагарин — советски космонаут, прв човек кој полетал во вселената.
1972  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
2006  Станислав Лем — полски писател на научна фантастика.
2000  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
2010  Василиј Смислов — руски и советски шахист.


Празници 27 март (празници)

Настани

1953  Доктор Џонас Едвард Салк, американски микробиолог го објави откривањето на новата вакцина против детска парализа.
1979  По разговорите во Кемп Дејвид, Израел и Египет склучија мировен договор во Вашингтон. Со тоа е завршена воената состојба меѓу двете земји, што траеше од 1948 година.
2000  Претседателски избори во Русија: Владимир Путин е избран за претседател.


Родени

1483  Рафаело Сантииталијански сликар, истакнат претставник на ренесансата во сликарството.
1749  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1799  Карл фон Базедов — германски лекар и научник.
1800  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1824  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1868  Алексеј Максимович Пешков — попознат како Максим Горки, руски писател.
1914  Бохумил Храбал — чешки писател.
1921  Дирк Богард — англиски глумец.
1936  Марио Варгас Љоса — перуански писател, добитник на Нобеловата награда во 2010 година.
1942  Џери Слоун — американски кошаркарски тренер.
1944  Киќо Слабинац — хрватски и југословенски пејач.
1944  Рик Бери — американски кошаркар.
1961  Бајрон Скот — американски кошаркар и тренер.
1962  Јуре Франко — словенечки и југословенски скијач.
1964  Александар Волков — украински и советски кошаркар.
1965  Срѓан Тодоровиќ — српски и југословенски глумец и музичар.
1966  Џон Акселрод — американски диригент.
1977  Раду Јуде — романски филмски режисер.
1985  Станислас Вавринка — швајцарски тенисер.
1986  Лејди Гага — американска поп-пејачка.
1987  Кајетано Сармиенто — колумбиски велосипедист.
1993  Матија Настасиќ — српски фудбалер.
1996  Бенжамен Павар — француски фудбалер.


Починале

1811  Доситеј Обрадовиќ — српски просветител.
1941  Вирџинија Вулф — англиска писателка и есеист
1943  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1969  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1985  Марк Шагал — француски сликар.
2001  Властимир Николовски — македонски композитор.
2013  Борис Стрел — словенечки и југословенски скијач.


Празници 28 март (празници)

Настани

1867  Британската Влада во северниот дел на Америка го формира доминионот Канада со три покраини: Канада, Нова Шкотска и Њу Бранзвик. Со Вестминстерскиот статут од 1913 година Канада и формално стана независна држава на британскиот Комонвелт.
1945  Со истоварувањето на специјални диверзантски трупи на американската морнарица почна борбата за Окинава, крстосница на Исток, бидејќи е еднакво оддалечена од Јапонија, Кина и Формоза. Во крвавите борби американските десантни единици загубија околу 50.000 луѓе, а јапонските околу110.000 луѓе.
1967  Франција ја пушти во море првата атомска подморница.
1973  Последниот контигент американски трупи го напушти Виетнам и со тоа заврши директното воено учество на САД во долгогодишната Виетнамска војна.


Родени

1790  Џон Тајлер — претседател на САД.
1885  Деже Костолањи — унгарски писател.
1870  Павлос Мелас — грчки офицер.
1899  Лаврентиј Берија — советски политичар.
1900  Јиржи Волкер — чешки писател.
1936  Станислав Говорухин — руски филмски режисер, сценарист и глумец.
1939  Теренс Хил — италијански глумец.
1940  Аструд Жилбертобразилска пејачка на босанова.
1943  Вангелис — грчки композитор на електронска музика.
1944  Разме Кумбароски — македонски поет, романсиер и преведувач.
1946  Роберт Шилер — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1949  Мајкл Брекер — американски џез-музичар.
1952  Теофило Стивенсон — кубански боксер.
1954  Ахмед Демир Доган — бугарски политичар.
1957  Борис Комнениќ — српски глумец.
1959  Пери Фарел — американски рок-музичар.
1960  Стивен Стрит — англиски музички продуцент.
1961  Мајкл Винтерботом — британски филмски режисер.
1965  Красимир Каракачанов — бугарски политичар.
1966  Красимир Балаков — бугарски фудбалер.
1973  Марк Овермарс — холандски фудбалер.
1980  Пабло Уртасун — шпански велосипедист.
1981  Јуси Веиканен — фински велосипедист.
1990  Фабио Фелине — италијански велосипедист.
1993  Торган Азар — белгиски фудбалер.
1998  Давор Здравковски — македонски фудбалер.


Починале

1058  Стефан IX — римски папа.
1772  Емануел Сведенборг — шведски научник.
1888  Шарл Валентин Алкан — француски композитор.
2008  Рајко Митиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.


Празници 29 март (празници)

Настани

1867  Потпишан е Договор меѓу САД и царска Русија со кој САД ја откупиле Алјаска за 7,2 милиони долари.
1940  Јапонија воспостави маронетска влада во окупираната Кина.
1960  Од вселенската база Кејп Кенеди е лансиран првиот метеоролошки сателитТајрос - 1“.
1967  НАТО официјално го напушти своето седиште во Париз.
1973  Последниот контигент американски војници го напушти јужниот дел на Виетнам.
1979  Кинескиот премиер и реформатор Денг Сјаопинг ги прогласува неговите „Четири основни начела“ за социо-политичката иднина на НР Кина.
1992  Република Македонија и Република Хрватска со размена на ноти склучија спогодба за воспоставување дипломатски односи меѓу двете држави на ниво на амбасади.
1994  Во Стразбур, Република Македонија пристапи на 15 конвенции на Советот на Европа.
2022  Откриена WHL0137-LS (Ереандел) — најоддалечената ѕвезда од Земјата (12,9 милијарди светлосни години).


Родени

1746  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1844  Пол Верлен — француски симболистички поет.
1853  Винсент ван Гогхоландски сликар, зачетник на постимпресионизмот.
1894  Сергеј Владимирович Иљјушин — советски конструктор на авиони.
1895  Жан Жионо — француски писател.
1914  Сони Бој Вилијамсон I — американски блуз-музичар.
1915  Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1937  Ворен Бити — американски глумец.
1945  Ерик Клептон — англиски рок-гитарист.
1964  Трејси Чепмен — американска поп-пејачка.
1968  Селин Дион — канадска пејачка.
1972  Карел Поборски — чешки фудбалер.
1973  Јан Колер — чешки фудбалер.
1976  Обаделе Томпсонатлетичар од Барбадос.
1979  Нора Џонс — американска поп-пејачка и глумица.
1986  Серхио Рамос — шпански фудбалер.
1994  Јоанис Папапетру — грчки кошаркар.
2001  Анастасија Потапова — руска тенисерка.


Починале

1863  Огист Браве — француски физичар.
1925  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1957  Макс Аманнацистички функционер.
1986  Џејмс Кегни — американски глумец.
2007  Трајче Попов — македонски режисер.


Празници 30 март (празници)

Настани

Поглед на Ајфеловата кула
Поглед на Ајфеловата кула
1492  Кралицата Изабела I Кастиљска го издала Указ од Алхамбра со кој им наредила на своите 150.000 Еврејски поданици да го примат христијанството или ќе бидат прогонети.
1889  Во Париз свечено е отворена за посетителите Ајфеловата кула, челична конструкција висока 320 метри, што ја проектирал Густав Ајфел.
1918  Летното сметање на времето за првпат се применува во САД.
1931  Земјотрес ја разурнал Манагва, главниот град на Никарагва, при што загинале 2.000 луѓе.
1951  Првиот комерцијален сметачУНИВАК-I“ е испорачан во Бирото за попис на САД.
1979  Малта станала независна држава откако и последниот британски војник заминал од малтешките острови. Овој ден на Малта се прославува како Ден на слободата.


Родени

Портрет на Рене Декарт од холандскиот сликар Франс Халс
Портрет на Рене Декарт од холандскиот сликар Франс Халс
1499  Пиј IVримски папа.
1519  Анри IIкрал на Франција.
1596  Рене Декарт — француски филозоф, математичар и физичар.
1675  Бенедикт XIV — римски папа.
1685  Јохан Себастијан Бах — германски композитор.
1732  Франц Јозеф Хајдн — австриски композитор.
1809  Николај Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1850  Чарлс Волкот — американски палеонтолог.
1876  Борисав Станковиќ — српски писател.
1882  Корнеј Чуковски — руски и советски писател.
1914  Октавио Паз — мексикански писател.
1933  Никита Станеску — романски поет и есеист.
1955  Ангус Јанг — австралиски рок-музичар член на групата АЦ/ДЦ.
1966  Роџер Блек — британски атлетичар.
1971  Мартин Аткинсон — англиски фудбалски судија.
1981  Никола Карчев — македонски фудбалер.
1986  Егоиц Гарсија — шпански велосипедист.


Починале

Автопортрет на Џон Констабл од 1806 г.
Автопортрет на Џон Констабл од 1806 г.
1340  Иван I — московски и владимирско-суздаљски кнез.
1461  Јона Московски — руски светец.
1837  Џон Констабл — британски пределен сликар и инспирација за импресионистите.
1877  Антоан Огистен Курно — француски филозоф и математичар.
1980  Џеси Овенс — американски атлетичар.
1980  Владимир Холан — чешки поет.
2016  Имре Кертес — еврејско-унгарски писател.
2019  Нипси Хасл — американски рапер.


Празници 31 март (празници)


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката