Насте Сотироски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насте Сотироски
Роден 7 април 1922
Елшани, Македонија
Починал 8 мај 1945
Дуго Село, Хрватска

Насте Ѓорѓиев Сотироски — роден на 7 април 1922 година во с. Елшани.

Доброволно стапува во НОВ во август 1944, во Првата македонска ударна бригада. Како припадник на 14-тата македонска бригада учествува на Сремскиот фронт. Загинал кај Дуго Село, во близината на Загреб, на 8 мај 1945 година.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Мишо Јузмески: „Елшани - живот меѓу каменот и водата“, Елшани 2009